Да стоим вкъщи и да излизаме само при необходимост, взели съответните мерки за безопасност, това е апела към всички в ситуация на засилени мерки за сигурност. Трудна задача, особено, ако семейството е голямо.
"Не е лесно.", сподели за Радио Варна Диана Настева. Тя и съпругът й имат три деца – най-голямото й момче е на 20 години и е с увреждане, дъщеря й е на 16 години, а най-малкото момче е на 4 и половина. Диана Настева е позната на варненци с дейността си на ръководител на Сдружение "Няма невъзможни неща", чиято основна дейност е насочена към децата и младежите със специални нужди, известна е и със социалното предприятие, което създаде.
"Трябва да се съобразим с наложените мерки.", казва Настева. Затова семейството през събота и неделя основно се занимава с организиране на времето, правене на примерен график и задължения на всеки вкъщи. Сутрин всички закусват, правят дори и гимнастика и прекарват повече време заедно, но следобед родителите се стремят да осигурят и за себе си по малко лично време, в което да останат насаме.
Програмата включва игри и учене, така децата не се заседяват и не мързелуват, коментира Настева.
"Нямаме време да се размотаваме, а винаги правим нещо. Например - сутрин децата са по-концентрирани за игри и учене на нови неща, затова сутрин гледам да нямам работа, а да бъда с тях. Правим си и спортни игри вкъщи - фитнес, гимнастика. Аз пък се опитвам и малко йога да правя, но къде мога, къде не мога. След това, разбира се, трябва да сготвя и децата ми помагат." казва Настева.
Цялото семейство знае какво се случва. Дори и най-малкото дете. Обяснили са на всички по начин, по който могат най-добре да разберат и дават пример със своето поведение. Когато възрастните са спокойни, а не паникьосани и когато не превръщат тази ситуация в тежко бреме, а гледат по-позитивно, но в същото време има правила, които много стриктно трябва да се спазват, съответно и децата се нагаждат, убедена е Диана Настева.
Излизат на кратки разходки, без да се срещат с хора, не посещават детски площадки, слагат маски и ръкавици.
Времето със семейството трябва да се използва за сближаване, сплотяване и дори успокояване е много важно, коментира още Настева и допълва: "Няма да скрия много ми е трудно с тези три деца да бъде настина спокойна ситуацията!"
На 26 ноември Православната църква почита паметта на св. Стилиян, когото наричат още Детепазител. Светецът е закрилник на децата и особено на кърмачетата. Според преданията той е имал чудотворна сила да лекува болни деца. Името му на чудотворец още се прославило и с това, че с молитвата му бездетните жени придобивали прекрасни и..
26 ноември е Световният ден на маслината и маслиновото дърво. Древните гърци са вярвали, че маслиновото дърво е божествено и е пратено на хората от богинята Атина Палада. Още в древен Египет маслината била почитана като символ на справедливостта, маслиновата клонка е символ на мир. Полезните съставки за човешкия организъм в маслината са..
Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...
Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..