Вари Айрапетян е сред младите автори на бижута, за когото ако не сте чували, то със сигурност ще чувате много занапред. Арменският му произход ни води към мисълта, че е потомък на занаятчия. Учил се е от своя баща, който е художник. Липсват му футболните мачове и срещите с приятели на открито. Остава си в ателието в София, за да довършва поръчки, които хората са потвърдили и си очакват, въпреки ситуацията. И понеже заговорихме освен за бижута и за футбола в живота му, ще ви разкажа, че и той е бил "омагьосан" от Цар Футбол.
"Цялото ми семейство сме родени в Ереван, Армения. Баща ми - Грагат Айрапетян - Грант е завършил Еревански педагогически университет със Специалност: "Учител по изобразително изкуство и чертане". Работи за кратко в Етнографския музей в Ереван като реставратор. Там научава от свой близък приятел основните на ювелирното изкуство. През 1993 г. поради влошеното икономическо положение в Армения се преместихме във Варна. Дълго време баща ми имаше ателие на ул. "Цар Симеон", където освен с правене на бижута, рисуваше паралелно и картини. През 2006 г. той и майка ми основаха и откриха своя галерия на име "Наири", която е в центъра на Варна, на ул. "Панагюрище" 4. Грагат Айрапетян е член на Съюза на българските художници, Секция: "Бижута"." - разказва Вари. А за себе си добавя, че е на 28 г. Винаги през свободното си време е бил близо до баща си в ателието му и може да се каже, че е научил занаята основно, гледайки него. Иначе по-сериозно се занимава с ювелирно изкуство от края на 2016 г., когато напуска последната си работа. В края на 2019 г. се премества в София, където вече си има свое ателие.
Освен футбола и годините, прекарани под ръководството на Тодор Марев във ПФК "Черно море", завършва и Технически университет - Варна със специалност "Корабни машини и механизми". Преди да започне да прави бижута се е занимавал с корабно проектиране. За пресечните точки в живота на Вари, за бижутата и футбола, разказва пред Нина Милошевич:
"Поклон, Апостоле!” е образователна инициатива в Музея на Възраждането – Варна на 18 и 19 февруари т.г. Музейните образователни уроци са подготвени за ученици от 1. до 12. клас, като са предвидени разнообразни дейности за всяка възраст. Целта е чрез интересно и приятно преживяване в музейната среда да се разшири знанието за живота и делото на..
Всички услуги на българското електронно здравеопазване на едно място. Това е рекламното изречение на официалното мобилно приложение еЗдраве на Националната здравноинформационна система, която е собственост на Министерството на здравеопазването. Приложението е на една година, премина през активна кампанийна реклама миналата есен, но някои..
Днес ще е облачно в Североизточна България с валежи от сняг и там снежната покривка ще се увеличава. По Черноморието валежите ще са от дъжд и сняг. Ще духа слаб до умерен, на места по Черноморието временно силен североизточен вятър. Дневните температури ще останат близки до сутрешните - от минус 4° до минус 1°, по Черноморието от 2 до 5, за Варна..
Има една колоритна история, в която тимуроци /герои на автора Аркадий Гайдар/ запретват ръкави да правят добрини. В разгара на начинанието забелязват възрастна жена, която стои на улицата и замислено се взира в отсрещния тротоар. В духа на всепоглъщащото и необятно добро, те я пренасят отсреща, с две думи: помагат й да пресече. Вярно: старицата..
„Оперни тайни“ е наречен най-новият проект на Държавна опера Варна, който стартира от февруари 2025 г. и е насочен към най-младата публика. Операта отваря врати за най-малките си зрители и ги води зад кулисите със специални тематични детски ателиета, които ще се провеждат всеки месец. Всички елементи и етапи от създаването на оперен спектакъл са..
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..