Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Уред пречиства въздуха от коронавирус - произвеждат го във Варна

| обновено на 01.04.20 в 11:01
Снимка: БГНЕС

Системата за пречистване на въздуха в закрити и открити помещения е съставена от генератор, който работи със студена плазма и се захранва с електричество. При непрекъснат режим на работа тя може да предпазва от разпространение на коронавирус, твърди инж.Красен Димитров, директор на варненска компания за иновации. Това е една технология създадена още преди доста години от небезивестния Никола Тесла. Де факто студената плазма работи така - вземайки газовете от въздуха, ги насища с енергия и ги превръща в свободен кислород, в озон, хидроксилно радикали, отрицателни йони, UV лъчи и фотонии. Тоест студената плазмиа имитира природата. По време на дъжд и гръмотевици се образува точно студената плазма, тогава ние казваме, че атмосферата е пречистена, а това се дължи на тези явления, пояснява инж.Димитров. Той има два регистрирани патента - за прилагане на студената плазма в областта на фармациата и за използване на въглеродните емисии от ТЕЦ-ве като гориво. За Радио Варна той разказа още:

Това не е откритие, нова е наше ноухау. Дефакто ние сме събрали природата и сме я събрали в дена кутия, с размер на кутия примерно за обувки. Тази кутия, след като получи елекртричество от мрежата е в състояние да излъчи тези плазмени компоненети.

Как става това?

Като като нарушава ДНК-то на бактериите и РНК-то на вирусите.

На колко процента ги унищожава?

На 100 %.

Един такъв уред с размери на кутия за обувки помещение с каква квадратура може да покрие?

Ако трябва да говорим само за унищожаване, някъде около 50-60 кубика за 2-3 часа може да убие всякаква вирусна и бактериална среда. Ако обемът се намали, това става за минути. За 20 мин. се постига стерилизация, а не дезинфекция. Унищожават се дори спорите на мухъла, които са изключително устойчиви на всякакви други въздействия.

Това устройство в продажба ли е в момента?

На базата на поръчки. Ние имаме произведени. Повече от 10 години ги предлагаме на болници, в хранителната индустрия. Във всяка една индустрия има приложение. Но понеже от това не се печели много малко бизнеси проявяваха интерес. Сега, с това което природата ни наказва за нашите вредни действия върху нея, хората се сетиха, че могат да се спасят и чрез подобни технологии.

Каква е цената на едно такова устройство?

Тя е различна в зависимост от обемите и целите, които трябва да постигне, като започне от 500 лв. може да стигне и до 100 хил.лв.

Има ли сервизна поддръжка това устройство?

Разбира се , след като го продаваме, сме длъжни да осигурим сервизната поддръжка. По неговите електроди и диелектрика, полепват прахови частици и по този начин се намаля ефективността му.

Има ли подобни аналози в света?

Разбира се ,че има. Аз не съм открил топлата вода. Аз съм адаптирал тази технология във всички клонове на индустрията, вкл. за пречистване и намаляване на емисиите от горивните централи. просто има огромно приложение.

Да, излезе информация, че филтрите за един ТЕЦ са по скъпи от неговите съоръжения.

Това е абсолютно вярно. Но в нашата страна към този момент, това което аз познавам за близо 20 г. работа с горивни източници, мога да ви кажа че няма филтър в страната, който да премахне диоксините и фураните. Това е най-модерната технология и по отношение на унищожаване на медицински отпадъци.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Християн Облаков представя новата си книга за Йосиф х. Стоянов

Новата книга на Християн Облаков „Йосиф х. Стоянов, инженер, общественик, кмет на Варна“ ще бъде представена на 5 юли от 18 часа в Арт салона на Радио Варна. Книгата проследява живота и труда на Йосиф х. Стоянов - един от варненските проектанти от първата половина на ХХ век, който също е специалист в областта на хидроинженерството и..

публикувано на 05.07.24 в 07:30

Цената на бензина продължава да расте

До две седмици цената на бензина у нас се очаква да се увеличи с още 1-2 стотинки. Това прогнозира пред Радио Варна Валентин Кънев, председател на Балканската и черноморска петролна и газова асоциация. Средната цена по бензиностанциите сега е между 2.50 и 2.70 лева за литър.  Кънев посочи, че според европейската статистика цените на горивата..

публикувано на 04.07.24 в 07:05

Johnny Gioeli (AXEL RUDI PELL, HARDLINE): Нищо не става за една нощ

Интервю с Johnny Gioeli (AXEL RUDI PELL, HARDLINE) Немският китарен герой Axel Rudi Pell и бандата му тази година са част от афиша на фестивала „Midalidare – Rock In The Wine Valley”. Малко по-рано през годината групата издаде и албума „Risen Symbol”. Също така певецът Johnny Gioeli представи и нова песен в дует със Светлана Близнакова – Sevi...

публикувано на 04.07.24 в 06:00

Кристиан Ивковски: Един ден ще направя свои открития във физиката

15-годишният варненец Кристиан Ивковски спечели първо място в конкурса "Физиката през вековете" в конкуренцията на 1600 участници от средните училища във Франция и френските училища по света. Конкурсът е организиран от Съюза на учителите по физика и химия в рамките на Годината на физиката. Осмокласникът от Френския лицей „Шарл Перо“-Варна, спечели..

публикувано на 03.07.24 в 09:31

Richie Faulkner (JUDAS PRIEST): Дъщеря ми е най-големият фен на JUDAS PRIEST

Интервю с Richie Faulkner (JUDAS PRIEST, ELEGANT WEAPONS) Повече от 50 години британските хеви метъл легенди JUDAS PRIEST пазят и разпространяват хеви метъла по целия свят. Само преди няколко месеца Боговете на метъл издадоха поредния урок по хеви метъл – техният „Непробиваем щит”. И той е точно такъв, категоричен е китаристът Richie Faulkner...

публикувано на 03.07.24 в 08:15

Румен Генов: Силата на спортния журналист е личният контакт със спортисти и треньори

2 юли е Международен ден на спортния журналист. Отбелязва се от 1995 г. по инициатива на Международната асоциация на спортната преса.  Първият конгрес на асоциацията е проведен в Париж от 1 до 3 юли 1924 г. с участието на представители на 29 държави.   Спортната журналистика отразява социалните и професионалните аспекти на спорта...

обновено на 02.07.24 в 17:10

Oscar Dronjak (HAMMERFALL): Ние бяхме там!

Интервю с Oscar Dronjak (HAMMERFALL) През август шведските хеви метъл маниаци HAMMERFALL ще издадат 13-тия си студен албум „Avenge the Fallen”. Преди това обаче групата ще участва и на фестивала в село Могилово – „Midalidare – Rock In The Wine Valley” (12-14 юли). Oscar Dronjak, китарист, основател и основен композитор на HAMMERFALL даде..

публикувано на 02.07.24 в 15:45