Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Домът за стари хора в Добрич във време на изолация

В извънредното положение, в което е страната ни вече почти един месец, мерките засегнаха всички възрасти – от най-малките, които си стоят по домовете и учат дистанционно, до най-възрастните, техните баби и дядовци. Още преди въвеждането на съвсем крайните мерки за социална дистанция, посещенията в Домовете за стари хора в цяла България бяха забранени, тъй като те са в най-рисковата група за заболяването COVID-19.

В Дома за стари хора в Добрич живеят 115 пенсионери, толкова е и капацитетът на социалното заведение. Седмица преди обявяването на извънредното положение в страната, достъпът до дома беше ограничен, забранени бяха и разходките на възрастните хора извън пределите му. Преди малко повече от година, когато бях на посещение при тях, в навечерието на едни от най-светлите празници – коледните, всички те си пожелаваха на първо място здраве и разбира се, техните близки, които живеят, разпръснати по света, да се приберат отново в България, за да са по-често заедно. Днес много българи наистина се прибраха в родината си, но за съжаление не защото са успели да намерят реализация тук, а принудени от условията на световната пандемия. И така – макар и физически по-близо до своите родители, баби и дядовци, те отново не могат да бъдат заедно с тях. Въпреки предизвикателствата на новата ситуация обаче потребителите на Дома в Добрич не спират да живеят активно, да творят, да се трудят и да се стараят да бъдат полезни според своите възможности. По думите на директора на дома Антоанета Пантелеева независимо от нуждата от физическа дистанция, екипът ѝ се старае по всякакъв начин да не се чувства социална изолация.

Възрастните хора в дома организират дарителска кампания,  с която искат да подпомогнат финансово многопрофилната болница в Добрич.

За добрата информираност не само на възрастните хора, но и на техните близки, полагат неимоверни усилия всички от екипа на Дома за стари хора в Добрич. Шеговито те наричат своите публикации в социалната мрежа брифинги. Разбира се винаги написаното е придружено и от редица снимки на възрастните и техните занимания. Те шият маски, изработват украси за наближаващите великденски празници, подготвят двора на дома за все по-настъпващата пролет, за да се обагри като всяка година в пъстротата на техните цветя, отбелязват своите рождени и имени дни и така, като че ли времето на изолация минава по-бързо. Един от тези брифинги завършва с призива, че сега е време, в което трябва да се опазим един друг, за да можем да се прегърнем после, думи, познати и от кампанията на БНР, наречена „За да се прегърнем утре“. И когато толкова много днес говорим за прегръдките, които очакваме с нетърпение, е и времето да се замислим дали достатъчно много ги оценявахме преди, когато те бяха нещо нормално, част от ежедневието ни. Време е и да обърнем повече внимание на уроците на близките ни с по-дълъг житейски опит, които винаги са ни учили да ценим малките неща от живота – една усмивка, една прегръдка, една целувка, един час на взаимност.

Подробностите чуйте в прикачения звуков файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кои са думите на 2024 година в България?

Започна гласуването в кампанията „Думи на годината“. За четвърта поредна година тя се организира от сайта „Как се пише?“ и може да се включите с предложения в страницата на сайта в социалните мрежи Фейсбук , X и Threads. Още в края на миналата година от речника на Кеймбридж обявиха „манифестирам“ като дума на 2024-а. Тя не е..

публикувано на 06.01.25 в 15:01

От утре започва изплащането на пенсиите

Изплащането на пенсиите през януари т. г. чрез пощенските станции ще започне на 7 януари (вторник) и ще завърши на 20 януари (понеделник). Преводите на сумите за януарските пенсии по сметките на пенсионерите, които получават парите си по банков път, ще бъдат извършени на 7 януари 2025 г. Датата за изплащане на обезщетенията за безработица през този..

публикувано на 06.01.25 в 14:59

Ученикът Кристиян Кирилов извади свещения кръст в Каварна

Кристиян Кирилов извади свещения кръст от студените води на морето в Каварна. Той е ученик от 11. клас на математическата паралелка в Средното училище „Стефан Караджа“ в Каварна. В ритуала по вадене на кръста Кристиян участва за втори път, а победата посвещава на семейството си и приятелите, на които пожелава здраве и късмет.  Участниците в ритуала днес..

публикувано на 06.01.25 в 14:09

Президентът ще даде още време преди връчването на първия мандат

Президентът Румен Радев заяви, че ще даде още малко време преди връчването на първия мандат за съставяне на редовно правителство, за да не хвърлят политиците държавата в нови избори, съобщи БНР. "Политическите партии трябва да спрат да си играят със съдбата на хората", посочи държавният глава, след като вчера от ГЕРБ обявиха, че прекратяват..

публикувано на 06.01.25 в 13:40

С 20 на сто по-скъп хляб предлагат от завода в Белослав

С 20% е увеличена цената на хляба, който се произвежда от хлебозавода в Белослав, защото данък добавена стойност бе върнат на 20% от 1 януари, каза за Радио Варна управителката на  завода Димитрина Иванова. Тя уточни, че не предвиждат друго увеличение и ще се стремят да запазят само това колкото се може по-дълго време, въпреки увеличените цени на..

публикувано на 06.01.25 в 13:11

За трети път лекоатлетът Живко Господинов извади кръста в Балчик

26-годишният лекоатлет от Балчик Живко Господинов, от тази учебна година преподавател по физическо възпитание във Варна, беше най-бърз сред 30-ина смелчаци в Балчик в изваждането на богоявленския кръст от морето край Морска гара.  Вече десет години е част от ритуала на Йордановден и това е третият път, в който вади символа на здравето и късмета..

публикувано на 06.01.25 в 13:00

28-годишният Георги Йосифов спаси Богоявленския кръст в кв. "Аспарухово"

28-годишният Георги Йосифов  извади Богоявленския кръст на пристанище "Карантината" във варненския квартал "Аспарухово". Чуйте в репортажа атмосфера от събитието: Вярва се, че водата на този ден има свещени свойства и затова се пази през цялата година, като се използва за лекарство. 24 бяха участниците в ритуала тази..

публикувано на 06.01.25 в 12:30