Пролетните празници Лазаровден и Цветница са част от Великденския обреден цикъл, посветен на обновяването на природата и възкръсването на живота. Честват се последните събота и неделя преди Великден. Тази година са на датите 11 и 12 април. С празнуването им християните се подготвят за големите Великденски празници. По традиция на Лазаровден се откъсват зелени върбови клонки, които ще красят вратите на следващия ден - Цветница (Връбница). В неделния ден християнската църква празнува влизането на Исус в Йерусалим. Главно внимание се отделя на върбовите клонки, които символизират палмовите, с които е посрещнат Спасителят. В църквата се извършват богослужения, освещават се върбови клонки и цветя, които се раздават. Вярва се, че осветената върба има предпазваща и възпроизвеждаща сила, затова тя се запазва цяла година пред домашната икона.
Тази година на празника Вход Господен в Йерусалим няма да се раздават върба и цветя. Св. Синод призовава настоятелно да се спазват всички предписания и разпореждания, насочени към запазване на живота и здравето на българския народ.
Храмовете в Балчик ще бъдат отворени за Цветница и Лазаровден, съобщиха свещеници от църквата “Св. Петка” в кв. “Левски” и централния храм „Св. Георги“. Свещениците ще бъдат с маски и ръкавици, затова приканват миряните, които все пак посетят черквите, също да бъдат със защитни средства.
Великденската служба, посрещането на благодатния огън и четенето на евангелието ще бъдат отвън. Който желае, ще има възможност да влезе в храма и да си запали свещ, уточниха от храм „Св. Петка“.Подробностите - в звуковия файл:
Пътищата от републиканската пътна мрежа се обработват против заледяване, предвид очакваните ниски температури през нощта. Прогнозите са отрицателни градуси от минус 13 до минус 8, която създава предпоставки за поледици в участъците. Работата по трасетата продължава, в момента 630 машини обработват републиканската пътна мрежа, като 293 са в областите с..
Акцент в управленската програма на правителството са инвестиции в няколко ключови сектора – инфраструктура, образование, здравеопазване, иновационни сфери, както и ускорена модернизация на армията с участието на българската оръжейна индустрия, предаде БНР. Приоритет е и интеграцията на България в европейската икономическа и финансова система. За да..
Одобриха промени в наредбата, регулираща условията и реда за поставяне на преместваеми обекти в града, на заседание на Постоянната комисия „Туризъм, търговия и рекламна дейност“ към Общинския съвет – Варна. Измененията са предложени от зам.-председателя на ОбС Николай Костадинов и председателя на комисията Галина Иванчева, съобщават от пресслужбата на..
България е единствената страна от ЕС, която все още не е предприела стъпки за удължаване на временната закрила на украинските бежанци. За над 74 хил. бежанци от войната - предимно от районите на Източна и Южна Украйна, това е единствената възможност да продължат живота си у нас - да продължат да работят, да подновят документите си в банки и къде да..
Комисията по култура и духовно развитие към Общински съвет – Варна даде съгласието си за актуализация на входните такси за варненски музеи и галерии. Новите цени се предлагат от директорите на културните институции, но се съгласуват от Общинския съвет. Увеличението ще засегне музейните експозиции и обекти от структурата на Регионалния исторически..
Ясно е журито, което ще определя носителите на награда "Варна" за ярки постижения в областта на културата. Това са Красимир Машев, Димитър Трайчев, Мария Томова, Зоя Черешарова, Делян Жечев и Пламен Гутинов - миналогодишните носители на награда "Варна". Председател на журито е Димитър Чутурков. Това реши днес на свое заседания Постоянната комисия..
Дежурни служители ще бъдат определени във всяко кметство във Варна, които да приемат сигнали, свързани със зимната обстановка. Това каза кметът на Варна Благомир Коцев. Той посочи, че ситуацията във Варна е спокойна. Обработват се всички основни булеварди, както и някои малки улици. Техниката е мобилизирана и е на терен. Подготвени за действие са и трите..