Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

COVID-19 промени правилата в туристическия бизнес, България закъсня с контрамерките

„Коронавирусът промени правилата в туристическия бизнес, но реакцията на министерството на туризма закъсня много. Докато у нас тепърва обсъждаме мерките, нашите съседи действат”- това каза за обзорното предаване „Позиция” на Радио Варна Илин Димитров, председател на Варненската туристическа камара. Той даде пример с Гърция, където се обмисля въвеждането на здравни паспорти:

Това означава от вашата първоначална изходна точка да направите тест за COVID-19. В хипотеза, че нямате коронавирус или други инфекции директно пристигате в Гърция- в зона, която е сертифицирана и тествана, че там също няма случаи на заболели от коронавирус, изкарвате си почивката и се прибирате. Дали ще сте в 14- дневна карантина след това зависи от правилата на държавата, от която идвате. Гърция вече обяви, че е готова да работи по системата "здравни паспорти". В Турция също се говори за "free Covid-19" зони. И в Испания. Новината е, че от днес сутринта в Португалия са приели регламент как да сертифицират своите курорти. Ние още не може да приемем регламент как да почистваме хотелите!?

"Как да отвори един хотел в условия на коронавирус, когато няма регламент?" - пита Илин Димитров. „Има регламент как да се държи месото в кухнята, има регламент колко пъти и с какви препарати да се пръска барплота, има регламент от къде да минава храната и къде да излиза боклукът, но няма регламент как да се справим с тази зараза”.

Според него е критично важно да се мисли в тази насока, как да се изпращат позитивни послания, сред които, че сме най- малко засегнати в сравнение с другите европейски държави, с най- малко смъртни случаи. „Иначе няма друг начин”- каза Димитров и допълни, че накрая ще се стигне до ситуация, в която ще трябва не да сме активни, а реактивни.

Според председателя на Варненска туристическа камара оптимистичния вариант е, бизнесът да заработи добре от средата на юли, началото на август. Дори да няма голям приход в тези месеци ще могат да се обслужват кредити към банки и да се задържи част от персонала в комплексите.

Какво стряска бранша в тази сложна ситуация?

Две неща- неяснотата която имаме за предстоящите събития. Второто е времето, което напредва, сезонът е кратък, ние чакаме лятото. Ако не се действа активно в обезпечаване на туристическия сезон с клиенти, ние няма как да се справим. Ние не знаем, дали ще отворим, това е най сериозния проблем.

Променената ситуация на пазара ражда и нови възможности, какво имахте предвид?

Имаме уникалната възможност, която не ни беше предоставена поради работещата система all-inclusive. В момента може да изменим основния продукт- да направим така, че да привлечем по платежоспособни туристи. Да направи сервиза на много по високо ниво, зелени зони, с по- малко количество туристи. Да избягаме от този туризъм който в университета наричаме АСО туризъм- алкохол, секс, опиати, който беше твърде разпространен в България. Сега ни се предоставя възможност да променим фокуса- да започнем да предлагаме балнеолечение, да започнем да се грижим за хора в котегория 60+. Цената на почивката тук, може да е равна на живота им там. Да работим по такъв начин, че да изпълни очакванията им за морски туризъм, а именно- почивка, зареждане, рекреация

Какво се случва с персонала на хотелите и ресторантите, тези които стоят на повикване или пък бяха освободени от работодателите и не работят?

Ако няма активен сезон, много трудно, почти невъзможно е, хотели да поемат 14 месечни разходи на неработещия персонал. От друга страна ако ние загубим тези кадри буквално ще се обезглавим. Кадрите са в основата, не хотела. Хотелът се строи. Тези които са постоянно заети могат да се възползват от различните мерки като 60/40- лоша, добра, има я. Но големият проблем идва с тези които предстои да бъдат наети. Те просто няма да бъдат наети ако не се отворят хотелите. По мои данни става дума за около 180 хиляди души. Около тях обаче има съпътстващи бизнеси които обслужват тази индустрия- магазини, транспортни фирми, услуги като атракциони, аниматори, екскурзоводи, доставчици. Това са още около 100 хиляди души. Ще настъпи голяма криза, тъй като се получава ефекта на доминото. Ако не отворим тази година, цели браншове могат да бъдат изтрити.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев

Политологът Ивайло Илиев: Хоризонтът на управление на този кабинет може и да не е толкова кратък

Със сигурност предлаганият кабинет "Желязков" ще започне с крайно ниско доверие. Поради липса на политическа алтернатива обаче, хоризонтът на управление може и да не бъде толкова кратък. Това коментира в предаването на Радио Варан Post Factum политологът Ивайло Илиев. Според него сметките могат да се объркат, ако партия "Величие" влезе в парламента. В..

публикувано на 15.01.25 в 18:40

КТ "Подкрепа" започна подписка за връщане на клас "прослужено време" на държавните служители

Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..

публикувано на 15.01.25 в 08:30

Христина Набошни: 2025-а е много подходяща за посещение на Китай

2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко.  Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..

публикувано на 14.01.25 в 07:30

„Неизчезващите“ - открит урок на киношкола „Братя Люмиер“ във Варна

Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино.  На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..

публикувано на 13.01.25 в 08:25
Станислав Стоянов, депутат от

Евродепутатът Станислав Стоянов: Шенгенското пространство е инструмент от друго време и създаден при други нужди и реалности

Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..

публикувано на 11.01.25 в 13:45

Специализациите на лекарите продължават да са дефицитни

До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..

публикувано на 10.01.25 в 09:36

Влад Уласевич (JINJER): Най-важният албум е винаги следващият

Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..

публикувано на 10.01.25 в 08:20