Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

COVID-19 промени правилата в туристическия бизнес, България закъсня с контрамерките

„Коронавирусът промени правилата в туристическия бизнес, но реакцията на министерството на туризма закъсня много. Докато у нас тепърва обсъждаме мерките, нашите съседи действат”- това каза за обзорното предаване „Позиция” на Радио Варна Илин Димитров, председател на Варненската туристическа камара. Той даде пример с Гърция, където се обмисля въвеждането на здравни паспорти:

Това означава от вашата първоначална изходна точка да направите тест за COVID-19. В хипотеза, че нямате коронавирус или други инфекции директно пристигате в Гърция- в зона, която е сертифицирана и тествана, че там също няма случаи на заболели от коронавирус, изкарвате си почивката и се прибирате. Дали ще сте в 14- дневна карантина след това зависи от правилата на държавата, от която идвате. Гърция вече обяви, че е готова да работи по системата "здравни паспорти". В Турция също се говори за "free Covid-19" зони. И в Испания. Новината е, че от днес сутринта в Португалия са приели регламент как да сертифицират своите курорти. Ние още не може да приемем регламент как да почистваме хотелите!?

"Как да отвори един хотел в условия на коронавирус, когато няма регламент?" - пита Илин Димитров. „Има регламент как да се държи месото в кухнята, има регламент колко пъти и с какви препарати да се пръска барплота, има регламент от къде да минава храната и къде да излиза боклукът, но няма регламент как да се справим с тази зараза”.

Според него е критично важно да се мисли в тази насока, как да се изпращат позитивни послания, сред които, че сме най- малко засегнати в сравнение с другите европейски държави, с най- малко смъртни случаи. „Иначе няма друг начин”- каза Димитров и допълни, че накрая ще се стигне до ситуация, в която ще трябва не да сме активни, а реактивни.

Според председателя на Варненска туристическа камара оптимистичния вариант е, бизнесът да заработи добре от средата на юли, началото на август. Дори да няма голям приход в тези месеци ще могат да се обслужват кредити към банки и да се задържи част от персонала в комплексите.

Какво стряска бранша в тази сложна ситуация?

Две неща- неяснотата която имаме за предстоящите събития. Второто е времето, което напредва, сезонът е кратък, ние чакаме лятото. Ако не се действа активно в обезпечаване на туристическия сезон с клиенти, ние няма как да се справим. Ние не знаем, дали ще отворим, това е най сериозния проблем.

Променената ситуация на пазара ражда и нови възможности, какво имахте предвид?

Имаме уникалната възможност, която не ни беше предоставена поради работещата система all-inclusive. В момента може да изменим основния продукт- да направим така, че да привлечем по платежоспособни туристи. Да направи сервиза на много по високо ниво, зелени зони, с по- малко количество туристи. Да избягаме от този туризъм който в университета наричаме АСО туризъм- алкохол, секс, опиати, който беше твърде разпространен в България. Сега ни се предоставя възможност да променим фокуса- да започнем да предлагаме балнеолечение, да започнем да се грижим за хора в котегория 60+. Цената на почивката тук, може да е равна на живота им там. Да работим по такъв начин, че да изпълни очакванията им за морски туризъм, а именно- почивка, зареждане, рекреация

Какво се случва с персонала на хотелите и ресторантите, тези които стоят на повикване или пък бяха освободени от работодателите и не работят?

Ако няма активен сезон, много трудно, почти невъзможно е, хотели да поемат 14 месечни разходи на неработещия персонал. От друга страна ако ние загубим тези кадри буквално ще се обезглавим. Кадрите са в основата, не хотела. Хотелът се строи. Тези които са постоянно заети могат да се възползват от различните мерки като 60/40- лоша, добра, има я. Но големият проблем идва с тези които предстои да бъдат наети. Те просто няма да бъдат наети ако не се отворят хотелите. По мои данни става дума за около 180 хиляди души. Около тях обаче има съпътстващи бизнеси които обслужват тази индустрия- магазини, транспортни фирми, услуги като атракциони, аниматори, екскурзоводи, доставчици. Това са още около 100 хиляди души. Ще настъпи голяма криза, тъй като се получава ефекта на доминото. Ако не отворим тази година, цели браншове могат да бъдат изтрити.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Иван Плачков: Усетихме се българи едва в свободна Украйна

Никога не съм учил специално български език, говорехме го само вкъщи. Дори, когато започвахме училище по времето на СССР, първата година в Чушмелий (Криничкое) беше нулева и учихме само руски език. Съветския съюз правеше всичко възможно да не се чувстваме българи. Това разказва украинският политик от български произход Иван Плачков, с когото..

публикувано на 24.08.24 в 08:45

Новият наставник на БК "Черно море-Тича" Георги Давидов: Когато всички сме обединени, нещата се получават

Новият наставник на баскетболния тим на "Черно море-Тича" Георги Давидов вече е във Варна и работи по селекцията на тима.  Отборът се събира за официална първа тренировка на 26 август. Новите сигурни двама са Николай Стоянов и Цветомир Чернокожев, които идват от „Спартак“-Плевен. Чакат се и двама американци, съобщи за Радио Варна Давидов. В момента..

публикувано на 23.08.24 в 08:00

Художничката Светла Косева: Варна все още носи духа на Belle Époque

В празничния ден на Варна – 15-ти август, в галерия "Ларго" се откри самостоятелна изложба живопис на Светла Косева. Варненката представя 14 живописни платна, повечето създадени специално за представянето ѝ в родния ѝ град. Косева е позната на публиката със своя класически, импресионистичен рисунък, с пастелната, изчистена палитра, с композициите,..

публикувано на 22.08.24 в 08:00

Младият скулптор Мартиан Табаков за опитите да разкрие свойствата на звука

Младият скулптор Мартиан Табаков показва на варненска публика звука "Преди музикалните инструменти" в едноименна изложба. Музикалните му скулптури демонстрират естественото взаимодействие между материалите. Творческата му амбиция успява да извади от метална фуния духа на Алпите с наподобяващи тонове от алпийски рог. Скулптурите си разработва от..

публикувано на 21.08.24 в 08:40

Dave Ingram (BENEDICTION, екс-BOLT THROWER): Не можеш да угодиш на всички

Интервю с Dave Ingram (BENEDICTION, екс-BOLT THROWER) По-малко от две седмици ни делят от седмия "Running Free Festival". Подробностите – накратко - 30-31 август, къмпинг "Стринава“, Дряново. Двудневното мероприятие ще бъде закрито с концерт на дет пионерите BENEDICTION. С помощта на организаторите от HMC "Metal Force" специално интервю за „От..

публикувано на 21.08.24 в 07:30

Даяна Иванова: Виетнамците са постоянно забързани, но винаги намират време за приятел, за разходка, за почивка...

Фотоизложбата "Простор по виетнамски" е подредена до 22 август в пространството за култура и обучение "Аморфа" на ул. "Драган Цанков" 10 във Варна. Неин автор е виетнамистът Даяна Иванова, куратор е фотографът Михаела Аройо. Експозицията е част от обучителната програма на Фондация "Аморфа", която има за цел да подбере с конкурс младежи на..

публикувано на 20.08.24 в 08:15

Dire Straits Legacy: Автентичността е нещото, което издържа проверката на времето

Рок легендите от Dire Straits Legacy бяха част от първия фестивален ден на Breeze by Exit във Варна. Празничният концерт събра хиляди край Пантеона.  Групата е в състав  Алън Кларк (кийборд),  Тревър Хорн (бас),  Дани Къмингс (барабани),  Фил Палмър и Джак Сони (китари),  саксофонистът Мел Колинс (член на King Crimson, свирил с Нопфлър,..

публикувано на 19.08.24 в 12:10