След като през последните месеци светът се бори с целия си ресурс, за да се справи с последиците от коронавирус, може ли да се направи същото и за климатичните промени? Специална дискусия за голямата промяна, в която живеем, и за света след COVID-19 ще се проведе днес от 18 часа online. Един от най-ясните резултати от COVID-19 е екологичният - резкият спад на замърсяването на въздуха. Това гласи посланието на организаторите от платформата MOVE.BG. Като започнем, обаче, да излизаме от пандемията, дали глобалното внимание и ресурси ще се премести от решения за климатичните промени в друга посока? Включването в дискусията ще е без такса, а по тези въпроси ще може да дискутираме със специалните участници трима млади българи - еколог, предприемач и учен. Това са:
Любомила Йорданова - основател и изпълнителен директор на Plan A - берлински стартъп, разработващ алгоритъм, който прогнозира къде и как климатичните промени ще бъдат най-осезаеми. Компанията предлага и софтуер, който помага на бизнеса да следи устойчивите си практики и да намали въглеродния си отпечатък. Преди Plan A , Любомила е работила в сферата на инвестиционното банкиране, рисковия капитал и #fintech индустрията в Азия и Европа. Наскоро тя бе включена в класацията на Forbes Германия - "30 под 30";.
За Радио Варна Любомила Йорданова сподели радостта си, че "Всички ние сме успели да редуцираме емисиите си шочти на 50 % откакто витусът започна да засяга толкова много географски ширини. Тези сигнали на природата ни дават възможност да видим колко голяма роля игра е всяка наша стъпка в замърсяването, но и в подобряването на здравето на планетата".
Доц.д-р Хюсеин Йеменджиев - завършил биотехнологии с докторска степен по микробиология, а в момента преподава в Бургаския университет. Научната дейност на Хюсеин е в областта на екологичните биотехнологии. Основател е на стартъпа Енова H2O: компанията изработва иновативна система за мониторинг на качеството на водите, интегрирана около биосензори. През 2018 година Енова H2O e обявен за най-добър стартъп в Европа в категорията “Вода“.
Веселина Кавръкова - изпълнителен директор на WWF в България. Силната й връзка с дивата природа и интересът й към дивите животни е още от детските години. Еколог по образование, тя участва в зеленото неправителствено движение в България още от самото му възникване. Във WWF работи от 2002 г., първоначално като експерт и ръководител на природозащитни проекти и програми, а от 2007 г. като ръководител на WWF в България. Мисията на организацията – да се изгради бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата – е също лична мисия на Веселина.
Кметът на Варна Благомир Коцев обяви 3 януари (петък) 2025 за неучебен ден за всички училища на територията на общината. Учениците ще се завърнат в класните стаи на 6 януари (понеделник), съобщават от общинския пресцентър. Официално обявената от Министерството на образованието и науката коледна ваканция е в периода от 21 декември 2024 г. до 2 януари..
28 200 лева ще бъдат разпределени за отускане на еднократна финансова помощ за задоволяване на комунално-битови потребности на 35 лица от Община Варна. Това стана ясно по време на ПК "Социални дейности и жилищна политика". Помощта варира между 500 и 1500 лева. Отказ от такава помощ получиха 6 лица, тъй като или надвишават линията на бедност, или вече са..
Жители на Добрич се обявиха срещу включването на междублоковите пространства в обхвата на Синята зона в града. От Община Добрич публикуваха на страницата си в интернет проект за разширяването на платената зона за паркиране за обществено обсъждане, което породи остри реакции сред жителите. През тази седмица беше внесена и първата подписка от..
Водата от обществената чешма "Света Марина" е негодна за пиене. Това съобщиха от Регионалната здравна инспекция във Варна. Обществената чешма се намира в жк "Възраждане", местност Кочмар, район "Младост" . Водата е с наличие на колиформи 20 КОЕ/100мл, при норма – 0 КОЕ/100мл, чревни ентерококи – 24 КОЕ/100мл, при норма – 0 КОЕ/100мл. При анализа..
Община Варна обяви обществена поръчка за текущо възстановяване, поддържане и абонаментно почистване на спиркозаслоните във Варна. Дейностите ще се осъществяват в две позиции. Първата от тях е за възстановяването на спирките и техническото им поддържане, като се включват дейности като ремонт на покриви, подмяна на корозирали елементи, ремонт на пейки,..
Депутатите дебатират преди поредния - пети опит, за избор на председател на Народното събрание. Днес е рекордният - 12-и ден на първото заседание на 51-вия парламент, предаде БНР. Докато не бъде избран председател - нито парламентът може да заработи, нито държавният глава може да започне консултации за връчването на мандат за редовно правителство...
Варненският окръжен съд отмени постановлението на Окръжна прокуратура – Варна, с което е било прекратено наказателното производство срещу бившия кмет на Варна Иван Портних за авариралата тръба под Варненското езеро. Съдът не се съгласи с фактите, възприети от прокуратурата и стигна до съвсем различен извод, съобщават оттам. Според Окръжен съд – Варна,..