Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Шопов: На този ден винаги паля свещичка

| обновено на 06.05.20 в 17:38
Георги Шопов със съпругата си Ива и дъщеря им Виолета
Снимка: личен архив

Георги Шопов е познат на варненската публика. Той е художник и музикант. Заради извънредното положение не може да работи в пиано бара, но рисува.

Рисува цветно, с нюансите на живота. Съдбата го е направила силен и борбен поради ред причини – все лични.

Днес се старае да възпита детето си в любов към земята, природата, хората и животните, защото истинските отношения са между живите, а не във виртуалното пространство.

За него изминалите месеци са изпитание пред човечеството и опомняне, защото много от нас забравиха истинските ценности в живота в стремежа си към материалното.

Често сънува и това претворява в изкуството си – в картините си и в музиката си.

Навръх празника Гергьовден, Нина Милошевич ни среща с именика Георги Шопов:

Как отбелязвате този ден във вашето семейство? На кого сте кръстен?

- Кръстен съм на дядо си Георги и съм много щастлив, че нося неговото име. Дядо ми е роден на 6-ти май. Има имен ден и рожден ден. Той беше моят жив пример за светец в живота ми. А всъщност той си отиде и се разчувствах още с първия ви въпрос, стана ми специално.

Празнувахме Гергьовден и продължаваме да го празнуваме. Аз паля свещичка за него и неговото присъствие е с мен, мир на душата му. Най-големият учител, който ми беше в живота.

Дядо ме научи на трудолюбие, отношение към всички живи същества, към това да бъда добър. Учил ме е чрез неговия опит и ми го е показвал. Това научава най-добре. Занимавахме се с животновъдство, с растения, с домати, всякакви посеви, с цветя. На пазара продавахме зюмбюли. Всичкото това съм го изживял с него, заедно сме го правили. Това ме е формирало като човек, който обича земята, природата, обича всичко живо.

Как се зароди изкуството във Вас?

- Още докато бях в 8-ми клас в училище "Митко Палаузов" в Кърджали, учителката ми усети, че имам някаква дарба и е споделила с дядо ми. Оттам ходих на уроци, след това ме записаха в училището по изкуствата в Кърджали, "Владимир Димитров - майстора". Там бяхме смесена паралелка, музиканти и художници. И всъщност оттам тръгна и музиката. Всяко междучасие ходихме на пианото и всеки който може да пее, пееше, който може да свири, свиреше. И така в този момент някак ми се "включи копчето" и ми се стартира музиката.

Още интересни факти за живота и любовта на Георги Шопов, може да чуете в прикачения звуков файл по-горе.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15
Илин Димитров

Илин Димитров: Има голяма вероятност заради въздушния Шенген да останем без чуждестранна работна ръка през летния сезон

Туристическият бранш и това лято ще бъде изправен пред проблема с липсата на кадри и това не е новина. Това каза в обзорното предаване на РВ „Позиция“ Илин Димитров, съветник на президента Румен Радев по туризъм, образование и култура. „При вноса на кадри тази година е пълна каша, защото Шенген по въздух, позволява на всички, които влизат в..

обновено на 20.04.24 в 15:34

Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY): Иска ми се холивудските филми за викингите да са по-достоверни

Интервю с Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY) Творческият път на LEAVES' EYES започва преди 21 години. В групата се преплитат съдбите на музикантите от ATROCITY. Няма да сгрешим, ако кажем, че ATROCITY е тяхната по-мрачна, а LEAVES' EYES – по-нежна страна. LEAVES' EYES издадоха „Myths of Fate”, заради който идеологът зад двете групи..

публикувано на 20.04.24 в 15:15

Лекото метро по бул. "Цар Освободител" може да се замени и от електрически автобуси, ако е целесъобразно

"Лекото метро" във Варна ще бъде предимно „потопено“, а не повдигнато чрез колони. Шумовото натоварване ще бъде многократно намалено. Това предвижда проектирането на разширението на варненския булевард „Цар Освободител“ според инж. Кольо Червенков. Като част от инженерния екип в проекта, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, Червенков..

публикувано на 20.04.24 в 15:03