Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Пенка Петрова: Лекарството хлорохин има токсични странични ефекти

| обновено на 09.05.20 в 16:55
2
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Какво ново откриха българските учени за коронавируса Ковид 19 от началото на пандемията до днес? На крачка ли сме от разработването на ваксина? Как ще бъде прилагана тя и какво ще съдържа? Опасно ли е лекарството хлорохин, което се използва у нас за лечение на вируса и как да продължим живота си след отмяната на извънредното положение? Разговор с доц. Пенка Петрова, директор на Института по микробиология при Българска академия на науките /БАН/, където се разработват ваксина и лекарство срещу Ковид 19.

Този коронавирус е по-различен от останалите, защото се оказа с няколко неприятни качества – дълъг инкубационен период и ниска смъртност, каза за Радио Варна доц. Петрова. Колкото и абсурдно да звучи, ако той имаше висока смъртност отдавна щеше да се е самоограничил като другите по-стари щамове на коронавируси. Но това, че 80% от населението го прекарва без симптоми или с много леки такива, води до неговото много широко разпространение. Смъртността изглежда много голяма в световен мащаб като се погледнат статистиките, но реално не е много по-висока от тази от вирусите на грипа. Но коронавирусът мутира и това прави малко по-сложно търсенето на ваксина.

Другото, което се доказа е, че човек може да се зарази с коронавирус само по въздушно-капков път от пряк контакт с друг човек, който е носител на вируса, категорична е доцентката. Вероятността заразата да се пренася от плотове и предмети не е доказана до сега.

Ваксината

Фактът, че 8 милиарда долара в САЩ са предвидени за борба с коронавируса показва, че е време човечеството да се снабди с антивирусна ваксина, коментира доц. Петрова.

Няма целево финансиране от българската държава към групите в БАН, които разработват ваксина и лекарство срещу коронавируса. Затова в момента българската ваксина се разработва по проект финансиран от Института „Пастьор“ в Париж. До сега нашите учени са получили само парични дарения от парламентарни групи и бизнеса. /бел.ред. - близо 170 000 лв./

Иновативната българска ваксина се създава в Института по микробиология при БАН с поне три нови идеи в нея, които ще бъдат български патент, каза доц. Петрова. Учените са на прага да открият лекарство, което да има антикоронавирусно действие на базата на хлорохинови производни. Друг колектив в БАН разработва серумна терапия, която е особено надеждна за лечение на тежки случаи на коронавирус със серум от преболедували.

Ваксината ще се прилага при здрави хора и ще придава имунитет на човека срещу коронавируса. Приложението й ще бъде или инжекционно или като спрей за гърло. Ваксината ще съдържа само ДНК, която кодира съответни белтъчни последователности от Ковид-19, които да послужат като антигени и да подготвят имунната система за реакция. В нея няма да се съдържа самият вирус.

Лекарството „Хлорохин“

Лекарството Хлорохин помага при лечението на коронавируса, но то има много токсични странични ефекти, коментира доц. Петрова. Хлорохинът се натрупва в организма и около два месеца след лечението не може да се метаболизира. Възможно е пациенти да получат чернодробни усложнения. Затова се търсят различни негови аналози и на това е посветена работата на Института по микробиология при БАН.

Следващи „вълни“ от заразяване

Очкванията патогенът да се самоограничи за 6 месеца не се сбъднаха, въпреки че пикът мина вече в цяла Европа, каза още доц. Петрова. Най-вероятно е нова вълна да има през следващия грипен сезон, но вече е доказано, че коронавирусът не е сезонно заболяване. Затова следващи вълни могат да се очакват, ако прекалено много разхлабим мерките за безопасност, допълни тя.

Най-безопасното лечение

Собствената имунна система може да се пребори с коронавируса и е най-безопасното лекарство, но при пациенти със съпътстващи заболявания това не може да се случи. Възможен е колективен имунитет, но той ще стане само след като бъде открита ваксина и хората, особено тези в рисковите групи, бъдат ваксинирани.

Как да продължим живота си

Редовно миене на ръцете, маски в затворени помещения и социална дистанция, това е начинът да продължим да живеем нормално, коментира още доц. Пенка Петрова.

Целият разговор чуйте в звуковия файл:


Доц. Пенка Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
РЗИ-Варна

РЗИ-Варна започна проверки по салони за красота и козметични студиа

РЗИ-Варна започна днес проверки по салони за красота и козметични студиа, каза за Радио Варна д-р Юлия Витлянова , директор на дирекция „Обществено здраве”. Контролът се осъществява по заповед, спусната от Министерството на здравеопазването, след зачестилите случаи на инциденти при прилагане на ботокс в столицата. Ще се следи за..

публикувано на 05.02.25 в 12:20
РД ПБЗН-Варна

Пожарната във Варна ще търси средства за нов спасителен дюшек

От нов спасителен дюшек се нуждае Пожарната във Варна, тъй като старият вече е с изтекъл срок на годност. Това съобщи за Радио Варна г лавен инспектор Стоян Стоянов, заместник-директор на Регионалната дирекция "Противопожарна безопасност и защита на населението". В момента екипите разполагат с една вишка и една 30-метрова стълба, които служат за..

публикувано на 05.02.25 в 11:45

Община Варна получи одобрение от МК за ремонта на къщата на Антон Новак

Община Варна получи одобрение от Министерството на културата за ремонта на къщата на Антон Новак. Това съобщи ръководителят на дирекция "Култура и духовно развитие" Светослава Георгиева в сутрешния блок на БНТ, цитирана от БТА.  Тя припомни, че планът на местната администрация е къщата да стане посетителски център към Регионалния исторически музей,..

публикувано на 05.02.25 в 10:50
Изображението е илюстративно.

Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс

Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р  Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов".  Лекарите, които според съществуващото..

публикувано на 05.02.25 в 10:35

Учение по пожарогасене във Варна (снимки)

Практическо занятие по пожарогасене със спасяване на хора се проведе в в блок 15 на Студентските общежития във Варна.   Сценарият предвиждаше спасяване на човек от петия етаж на сградата, с участието на три екипа на  Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" и екипи на  Областната дирекция на МВР във Варна...

публикувано на 05.02.25 в 10:30

Скандал между ПП-ДБ и "Възраждане" в НС

Скандал в пленарната зала прекъсна заседанието на Народното събрание, предаде БНР.  Заради физическо стълкновение между депутатите от "Възраждане" и ПП-ДБ – председателят на НС Наталия Киселова даде почивка, още преди да започне работата по точките от дневния ред. Повод стана декларация, прочетена от парламентарната трибуна от депутата Стела..

публикувано на 05.02.25 в 10:18

348 милиона лева компенсации получи България за помощта към Украйна

348 милиона лева са постъпили по бюджета на Министерството на отбраната в края на януари по споразумението за компенсация за предоставяне на помощ на Украйна. Това обяви на брифинг в Министерския съвет министърът на финансите Теменужка Петкова, цитирана от БНР.  "348 милиона лева са постъпили в МО, тези средства не са били заявени през декември, и с..

публикувано на 05.02.25 в 09:40