Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

15 милиона лева губи независимият културен сектор до края на юли

| обновено на 16.05.20 в 14:35

Общините да подпомагат независимите артисти, за да се възстановят загубите в независимия културен сектор след наложените мерки във връзка с пандемията от КОВИД-19. За това призовават от гилдията. Молбата им е администрациите да се ангажират с осигуряването на сцени и обезпечаването им с техника.

При затруднената мобилност предвид ситуацията, грижата за независимите артисти трябва да е в много висока степен местна.Това каза в предаването за култура на Радио Варна "Гравитация нула" Весела Кондакова, изпълнителен директор на Българска музикална асоциация, тя е част от инициативната група, която работи с Министерството на културата по разработване на антикризисни мерки в областта на независимия културен сектор.

Според нея добрата новина е, че вече има информация за програмите за подпомагане на творците, които ще се открият в Министерството на културата, а те са с неколкократно увеличени бюджети и по-удобни условия -  отпадане на изискването за съфинансиране, увеличаване на процента за административни разходи.

Другото ново е, че за финансова помощ могат да кандидатства всички организации от областта на културата и изкуството, за да оцелеят не през дейността си, а за да съхранят екипа си или сцената, която ползват. Структурна подкрепа досега не е съществувала в България, това е революционна промяна в положителна посока.

Мерките, които идват от Министерството на културата, са за подкрепа на творческите проекти, но общините са тези, които трябва да съблюдават за тяхната реализация на място, убедена е Кондакова. Тя подчерта, че главно от тях зависи как всички самоосигуряващи се творци, които не са на трудов договор, ще излязат от кризата.

До края на юли т.г. очакваните финансови загуби от страна на физическите лица в сектора са в размер на 4 735 713 лв., от страна на организациите са 10 827 718 лв. или общо 15 563 431 лв., сочат обобщените данни от анализ за състоянието на независимия културен сектор в страната. 

Подробностите чуйте в интервюто на Светлана Вълкова с Весела Кондакова: 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фестивалът VARNA BREEZE by EXIT

Организаторът на VARNA BREEZE by EXIT: Направихме фестивала само за три седмици и допуснахме грешки

Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA  BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..

публикувано на 04.11.24 в 09:25

Психолог: Дисплеите нанасят непоправими щети – здрави деца се държат като аутисти

Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..

публикувано на 04.11.24 в 08:40

Иван Портних: Не може да се прави аналогия между "Стадион Варна" и "дупката"

Отпуснатите от държавата 30 млн. лв. за изграждането на стадион "Варна" e решение, подобно на случая с пловдивските отбори „Ботев“ и „Локомотив“. Тази аналогия направи общинският съветник от ГЕРБ/СДС Иван Портних, който в обзорното предаване "Позиция" коментира, че Варна заслужава да има градски стадион. Според него, нямат основания тревогите на..

публикувано на 02.11.24 в 14:51

Фотографии на изоставени храмове представят в изложбата "Счупената вяра"

В Деня на народните будители Варна е домакин на авторската идея на Радослав Първанов - "Счупената вяра". Проектът представя 20 фотографии на Радослав Първанов, които целят да разкажат и покажат историите на изоставени православни храмове.  Експозицията ще бъде открита от 18.30 часа в Морско казино и ще остане там до 21 ноември. Изложбата ще..

публикувано на 01.11.24 в 12:05

Три пъти на връх Ботев за един ден

Връх Ботев не е от най-високите. Разбира се, че е първенецът на Стара планина, но в сравнение с върховете в Рила и Пирин изостава като височина. И въпреки това е по-лесно да се качите на Мусала и Вихрен, отколкото на връх Ботев. Защото няма преход, който да е по-кратък от 5 часа. Независимо дали изкачването е от Южна или Севена България. Въпреки..

публикувано на 01.11.24 в 08:40

Веско Ешкенази и Плевенска филхармония гостуват във Варна на 1 ноември

Веско Ешкенази и Плевенска филхармония с диригент Георги Милтядов ще зарадват варненската публика на 1 ноември. Концертът е част от тазгодишното турне „В света на музиката“ и ще се състои в зала 1 на Фестивален и конгресен център. Специално участие в този проект има Вероника Тодорова, позната като „вълшебницата на акордеона“ на световните музикални..

публикувано на 31.10.24 в 08:05

Боса нова на входа на Морската градина, говорят музикантите от Magic Street Jazz Varna

Те са хора със свободен дух, правят музика и свирят за всички, на улицата. Триото Magic Street Jazz Varna  срещнахмe в Морската градина, до Слънчевия часовник, привлечени от тяхната „боса нова“. Стефан, Владо и Александър с лекота говорят за музика, а триото, което изненадва варненци и гости с красив звук, излят от душите им, е в отворен..

публикувано на 30.10.24 в 09:10