Общините да подпомагат независимите артисти, за да се възстановят загубите в независимия културен сектор след наложените мерки във връзка с пандемията от КОВИД-19. За това призовават от гилдията. Молбата им е администрациите да се ангажират с осигуряването на сцени и обезпечаването им с техника.
При затруднената мобилност предвид ситуацията, грижата за независимите артисти трябва да е в много висока степен местна.Това каза в предаването за култура на Радио Варна "Гравитация нула" Весела Кондакова, изпълнителен директор на Българска музикална асоциация, тя е част от инициативната група, която работи с Министерството на културата по разработване на антикризисни мерки в областта на независимия културен сектор.
Според нея добрата новина е, че вече има информация за програмите за подпомагане на творците, които ще се открият в Министерството на културата, а те са с неколкократно увеличени бюджети и по-удобни условия - отпадане на изискването за съфинансиране, увеличаване на процента за административни разходи.
Другото ново е, че за финансова помощ могат да кандидатства всички организации от областта на културата и изкуството, за да оцелеят не през дейността си, а за да съхранят екипа си или сцената, която ползват. Структурна подкрепа досега не е съществувала в България, това е революционна промяна в положителна посока.
Мерките, които идват от Министерството на културата, са за подкрепа на творческите проекти, но общините са тези, които трябва да съблюдават за тяхната реализация на място, убедена е Кондакова. Тя подчерта, че главно от тях зависи как всички самоосигуряващи се творци, които не са на трудов договор, ще излязат от кризата.
До края на юли т.г. очакваните финансови загуби от страна на физическите лица в сектора са в размер на 4 735 713 лв., от страна на организациите са 10 827 718 лв. или общо 15 563 431 лв., сочат обобщените данни от анализ за състоянието на независимия културен сектор в страната.
Подробностите чуйте в интервюто на Светлана Вълкова с Весела Кондакова:
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..