Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ева Иванова - от Черно море–Одесос до колежанския баскетбол в САЩ

В рубриката „Посока Варна“ Олга Добрева ни среща с Ева Иванова. Тя е бивша баскетболистка от варненския клуб Черно море-Одесос, която сбъдва своята мечта - получава пълна спортна стипендия и заминава да учи в САЩ, за да играе баскетбол. Първите две години Ева следва в колежaCSI - College of Southern Idaho в щата Айдахо, а в следващите 5 учи в университетa IPFW - Indiana University - Purdue University Fort Wayne в Индиана. В Америка прекарва общо 7 години, а от точно толкова време се е върнала у нас. В момента се занимава с дигитален маркетинг.

За времето, прекарано в страната на неограничените възможности, Ева създава много връзки и приятелства с хора от най-различни култури. Все още поддържа връзка с приятелите си там.

За щастие, за седемте години, които прекарах там, се запознах с доста приятни хора, отзивчиви, които са насреща и които, смея да кажа, са приятели до живот. За момента повечето от тях си работят от вкъщи, разказва Ева и допълва:Някои от тях се възмущават на това, което видяхме и ние тук в България - масовото изкупуване на тоалетна хартия, а в същия момент рафтовете за плодовете и зеленчуците не са докоснати.

Иванова играе баскетбол, откакто е в гимназията. Тя е част от отбора на Черно море-Одесос и именно спортният ѝ талант ѝпредоставя възможността да замине за САЩ с пълна стипендия.

Никога не съм си мислела, че ще играя не само извън България, но и извън Европа.Тази идея дойде от един наистина голям ментор за мен - Евелина Белберова, все още много близка приятелка. Много ме насърчи с думите, че може би съм наистина достатъчно добра за колежански баскетбол и че това е реална възможност, разказва Ева.

Баскетболистката допълва, че преди 14 години, когато е кандидатствала, е имало малко информация за спортните стипендии в Америка.

За различни спортисти различните университети предоставят или частични, или пълни стипендии. При мен или трябваше да е пълна стипендия, или си оставам тукобяснява Ева.

С помощта на тогавашната ѝ треньорка Евелина Белберова тя кандидатства в много университети и от един от тях харесват младата спортистка. За съжаление в него няма място, но от там се свързват с двугодишния колеж на Южен Айдахо и приемат Ева.

Никога не бях ходила в Щатите, беше една голяма мечта. Както всеки тийнейджър, си имах идоли спортисти, някои от които са били в Щатите, учили са в американски колежи.

Ева споделя, че до ден днешен от нейния клуб Черно море-Одесос излизат баскетболисти на много високо ниво - даже две от тях играят в много известни колежи в Щатите, казва Ева и припомня, че Борислава Христова наскоро бе на крачка да влезе в WNBA.


Варненката признава, че играта на баскетбол в американските колежи и университети е на много добро ниво, но важна част от следването във висшите учебните заведения е било и самото обучение.

Това е едно от големите предимства на това да си спортист в американски колеж. Държаха да разберем, че ние сме първо студенти, а след това спортисти. Много искаха да сме сигурни всички, че за да играем, трябва да поддържаме един конкретен успех, под който не можем да паднем. Паднеш ли, нямаш право да играеш, казва Ева.

Освен лекциите и тренировките, по време на обучението Ева прекарва и по един час дневно със своите съотборници в така наречените занимални, където целият отбор учи заедно.

Взимаха ни телефоните, сядахме един час в библиотекатаили някъде другаде, и си подготвяхме домашните, спомня си Ева.

Треньорите ни също така искаха в часовете да сядаме на първите чинове, минаваха и през всички класни стаи, понеже ни знаеха програмите и проверяваха дали наистина си изпълняваме задълженията. Защото ако не го направиш, има сурови наказания.

В CSI - College of Southern Idaho Ева учи общи икономически науки, а в IPFW - Indiana University следва Стопанство и туризъм, след като минава през кариерен център, за да определи какво точно иска да учи.

По време на обучението си в Щатите Ева се среща с хора от цял свят и се сблъсква с различни култури. Повечето й състуденти в колежа в Айдахо са мормони.

На втория ми ден в Щатите трябваше да се сблъскам с огромното им неодобрение за това, че пия кафе, тъй като те са хора, които не консумират енергийни напитки, спомня си спортистката.

Когато Ева Иванова се връща в България след 7-годишния престой в САЩ се оказва, че никак не ѝ е лесно да се адаптира обратно у нас:

Не се бях прибирала обратно в България откакто заминах за Индиана, реално 5 години, и ми беше много трудно отново да се адаптирам. Но както ми беше трудно приспособяването към живота в Щатите, така и след това ми беше трудно да се адаптирам обратно към живота тук.

Като положителен пример от Америка Ева посочва това, че хората там са отзивчиви, доверчиви и усмихнати.

Не са като повечето хора тук. Тук не само, че избягват погледа ти, но или се мръщят, или гледат към земята, подчертава баскетболистката. Другият положителен пример е това, че правилата в Щатите се спазват.

Като ти кажат, че няма да излизаш от вкъщи, не излизаш от вкъщи.

Това, обаче, което много липсва на Ева в Америка, е морето.Още за живота на Ева Иванова в САЩ, за това, с какво ѝ е помогнал тамошният опит у нас, и дали би се върнала да живее обратно в Америка, можете да чуете в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Търсят се новите участници в космическите лагери на НАСА

200 български ученици на възраст между 11 и 15 г. ще могат да се включат в космическите лагери на НАСА в Турция това лято. Това каза за Радио Варна Диляна Георгиева, програмен мениджър на програмата Space Camp Türkiye 2025. Kонкурсът за участие в Space Camp вече е в разгара си, а крайният срок за подаване на творбите е 2 март.  Отсяването става,..

публикувано на 28.01.25 в 14:23

Демонтират коледната украса на Варна до 15 февруари

Коледната украса, която радваше варненци от края на месец ноември м.г., ще бъде напълно демонтирана най-късно до средата на февруари, информираха от фирмата-изпълнител. Над 90% от елементите на празничното осветление вече са свалени и ако времето се задържи благоприятно, демонтажът може да приключи още през следващата седмица. За демонтиране остават..

публикувано на 28.01.25 в 12:34

Лесна работа: Светът

Напоследък светът, в който живеем, изглежда като голямо парти. Няма организация, не е ясно кой е домакинът. Всеки си консумира любимите напитки и се грижи да му бъдат доставени. По възможност за чужда сметка. Някои вдигат безкрайни и неопределени наздравици, в които точно като в политическите си речи, се разпростират надълго и широко, но..

публикувано на 27.01.25 в 17:00
Изложба край Женевското езеро, посветена на оцелели в Холокоста, 28 януари 2024 г.

27 януари - Международният ден в памет на жертвите на Холокоста

27 януари е Международен възпоменателен ден на Холокоста.  На този ден през 1945 г. малцината оцелели в концентрационния лагер Аушвиц са освободени. Това става в процеса на победата на Съюзническите войски над Хитлер и влизането на Червената армия в лагера. Аушвиц остава символ на нацисткия геноцид. Датата е обявена през 2005 г. от ООН за Международен..

публикувано на 27.01.25 в 08:35

АМОРФА на 16!

Младежка фондация АМОРФА е основана на 25 януари 2009 г. във Варна с мисията да създава най-различните, автентични и интересни дейности на млади хора за млади хора и града. Вече 16 години програмите на фондацията са мост за варненските младежи към образованието, творчеството, креативността и свързването в общност. А 2024 г. беше една от..

публикувано на 25.01.25 в 15:45

Почитаме паметта на Свети Григорий Богослов

Православната църква почита паметта на Свети Григорий Богослов. Той е един от тримата кападокийски отци на Църквата заедно със Свети Василий Велики и брат му Свети Григорий Нисийски. Свети Григорий Богослов е известен със задълбочените си богословски трудове и изключителните си речи за християнската вяра. Григорий Богослов е..

публикувано на 25.01.25 в 10:48

Университетски ботанически градини публикуваха списъка със семена (INDEX SEMINUM) за 2025 г

И тази година Университетските Ботанически градини публикуваха своя INDEX SEMINUM (от латински „списък със семена“).  Ежегодно се осъществява обмен с над 120 ботанически градини и институции по света, като международните правила изключват частни лица да поръчват семена. Съгласно Международната конвенцията за биологично разнообразие, влязла в сила..

публикувано на 24.01.25 в 19:46