Започна укрепване и обезопасяване на джамията „Саръ Хюсеин“ в Провадия, каза за радио Варна Сезай Чолаков, експерт по недвижима собственост към Районно мюфтийство-Варна. Останките й застрашават здравето и живота на местните жители и по настояване на кметството в Провадия трябва да се извърши укрепване. Първо ще бъде укрепено минарето, след това ще се изработи проект за възстановяването на цялата сграда. Средствата осигурява Главното мюфтийство, което е и собственик на сградата.
Джамията „Саръ Хюсеин“ е построена през 1703 година от Саръ Хюсеин Ефенди, който е бил пълководец. За времето си е била доста активна и посещавана. Това е последната джамия построена в Провадия. Сградата е уникална със своята архитектура, която е изцяло от дялан камък, посочи Сезай Чолаков. Отличава се с неправилна форма на прозорците, които имат леко заострени краища. Покривът е четири скатен от керемиди и е без купол, което я отличава от останалите джамии строени по това време. Изоставена е през 70-те години на 20 век, а впоследствие в нея възниква пожар. Съмненията са, че палежът е умишлен, но нищо не е доказано. Към самата джамия е имало и малка библиотека, в която е била съхранявана нейната история, но при пожара всичко е изгоряло. Малко по-късно джамията е била покрита, за да се извършват в нея богослужения, но много скоро и тази оцеляла част от сградата е била разрушена. През годините са правени няколко опита за възстановяването й, дори част от нея е била отремонтирана, но за кратко.
Само една джамия е действаща в момента в Провадия – джамията „Юсуф Бей“ или централната джамия. Построена е през 1622-1623 година от Юсуф Бей, който е бил общественик и е заемал високи държавни и обществени позиции. През 1655-1656 година е била ремонтирана от друг общественик Хаджи Ахмед. През 1975 година е обявена за културен паметник от местно значение. Изградена е изцяло от дялан камък с дебелина на стените около 110 см. и покрив без купол изцяло с керемиди. Вътрешното оборудване и интериор са изцяло от дърворезба. Вътрешната страна на покрива е на ромбоидни форми и ламперия. Минарето е около 20 метра високо. До скоро централната джамия не беше в добро състояние, но с подкрепата на кметството в турския град Бурса, и конкретно кмета Реджеп Алтепе, джамията беше изцяло реставрирана през 2014-2015 година. Няма информация да е имало период, в който джамията да не е била действаща откакто е построена, уточни Сезай Чолаков.
Най-старата джамия в Провадия е „Месих Паша“. И до днес съществува между битието и небитието, разказва още Чолаков. Според някои източници Месих Паша е бил християнин от Византийската династия на палеолозите. Историци посочват, че е бил племенник на император Константин Х|. След превземането на Константинопол заедно с брат си е приел исляма. Заемали са важни военни и административни постове в Османската държава. Построяването на джамия в Провадия е плод на благотворителната дейност на Месих Паша. Сградата е комплекс, който се състои от джамия, училище /мектеб/ и баня /хамам/. Най-вероятно комплексът е бил изграден по времето, по което Месих Паша е бил управител на град Силистра, което е в края на 1490-те години. До 1664-1665 година храмът е бил малък мюсюлмански храм /месджид/. Тогава е преустроено и изградено място за проповед на имама към вярващите и от тогава „Месих Паша“ става джамия. Някои данни сочат, че джамията е била разрушена по време на Руско-турската война, разказва Сезай Чолаков. Била е действаща до 1950 година. Покривът й е бил запазен до 1970 г. Тогава училището към храма вече не е съществувало. Днес от нея са останали само стените и минарето.
Бившите областни управители получиха почетен знак от проф. Андрияна Андреева по повод 25 години Областна администрация. Екипът на БНТ-Варна с директор Мариета Бобева също беше отличен за филма "Линията на успеха", посветен на общините в региона и дейността на областните администрации. Домакин на премиерата на филма, финансиран от фонд Култура на..
Конституционният съд (КС) допусна за разглеждане по същество и обедини в общо дело петте искания за частично или пълно касиране на изборите за 51-во Народно събрание. Между 2 седмици и месец и половина варират сроковете, които конституционните съдии са дали на експертите, за да преброят повторно бюлетините в 1777 секции и да проверят протоколите в..
Навръх Никулден - 6 декември (петък), Община Варна организира концерт за традиционното празнично запалване на светлините на коледната градска елха. Началото ще бъде в 18,00 часа на площад „Независимост“ в деня на един от най-светлите и обичани български празници. Събитието ще започне с концерт, в който ще вземат участие школите на Общинския..
Община Варна организира обществено обсъждане на проект на „План за действие за управление, предотвратяване и намаляване на шума в околната среда на територията на агломерация Варна“ към Стратегическата карта за шум. То ще се проведе на 02.12.2024 г. (понеделник) от 10:00 часа в зала „Пленарна“ на Община Варна. Това съобщи пресцентърът на..
От понеделник, 2 декември, се въвежда ново разписание на автобусна линия № 60 за времето на ремонтните дейности, съобщават от общинското дружество "Градски транспорт" във Варна. Автобусна линия № 60 в делничен ден ще обслужва курсове от спирка „Обръщач Черноморец“ в следните часове : 06:20, 07:10, 07:55, 09:05, 10:50, 11:50, 13:35, 14:50,..
Проектът „Грижа в дома“, изпълняван от Община Балчик в подкрепа на хора с трайни увреждания и възрастни с ограничения или невъзможност за самообслужване, стартирал през май миналата година, е към своя край. По него са обхванати 74 потребители от общината, основно Балчик и селата Ляхово, Гурково, Соколово, Сенокос. Те получават почасови..
Отново се провали процедурата по избор на председател на 51-вото Народно събрание. Депутатите не избраха и на този балотаж, който беше между Силви Кирилов и Наталия Киселова. Кандидатурата на доц. Наталия Киселова от БСП за председател на 51-вото Народно събрание получи подкрепата на 87 депутати от общо 236 гласували народни представители. Против се..