От РИОСВ и Басейнова дирекция "Черноморски район" - Варна, дадоха съвместни отговори на въпросите, които Радио Варна изпрати до МОСВ.
Ето какви какви са въпросите и отговорите:
ВЪПРОСИ:
1. Има ли информация в МОСВ за това кога е била компрометирана канализационната тръба, от кого и как?
2. Какви кореспондеции са водени с Община Варна и В и К по този въпрос и кога са започнали тези кореспонденции?
3. Какви мерки са били предприети от РИОСВ и Басейнова дирекция „Черморски район” за предотвратяване на потенциална екологична катастрофа?
4. Какво е предприето от двете институции за информиране на населението и туристите?
5. Има ли реална опасност за здравето на населението, особено това, което живее в непосредствена близост до езерото?
6. Какво е екологичното състояние на Варненското езеро към момента и може ли вече да се говори за екологична катастрофа?
7. Варненското езеро включено ли е в мрежата „Натура 2000” и ако да, както това кореспондира с актуалното екологично състояние на езерото?
8. Възможно ли е заради замърсяването на езерото България да понесе санкции от европейските институции?
9. Има ли реална опасност от замърсяване на плажовете, разположени в южна посока от езерото? Ако има такава опасност, за кои плажове се отнася тя?
10. Според МОСВ, отговорните в случая институции /РИОСВ, Басейнова дирекция, община Варна и В и К/ предприели ли са навременни и адекватни мерки за преодоляване на проблема и последствията от него
Канално-помпена станция (КПС)„Аспарухово“ е изпълнена по проект ИСПА, като е трансформирана ПСОВ „Аспарухово“ в помпена станция с механично пречистване и тръбопровод под дъното на Варненско езеро.
Към края на миналата година специалисти от „В и К Варна“ ООД забелязват проблем с тръбопровода, служещ за транспортиране на отпадъчните води от КПС „Аспарухово“ до КПС „Запад“. Във връзка със създалата се ситуация са предприети действия от РИОСВ-Варна и съвместно с община Варна и „В и К Варна“ ООД са извършени няколко обследвания на авариралия тръбопровод. Предвид, че същият е разположен в по-големия си участък под водите и под дъното на Варненско езеро при обследванията не е установено точното място на аварията. Възложено е от „В и К Варна“ ООД на специализирана фирма да уточни място на аварията. Чрез използване на високочестотен сонар е установено следното:
· Местоположението на аварията е в района на сигнални буйове 121-124 на плавателен канал №1;
· Тръбопроводът е прекъснат и двата дефектирали края отстоят един от друг на около 43-44 метра;
· При водолазния оглед е установено, че тръбата е скъсана от заварката, като лицевите части са силно дефектирали.
По информация на „В и К Варна“ ООД, тръбопровода е прекъснат от преминаващ кораб, в посока море-езеро.
След уточняване точното място на аварията от РИОСВ-Варна са предприети всички възможни действия предвидени в екологичното законодателство и са сезирани всички институции имащи касателство със случая:
· Дадени са предписания на собственика на канализационната система на гр. Варна – община Варна и на „ВиК-Варна“ ООД за предприемане на действия по възстановяване целостта на тръбопровода, служещ за транспортиране на отпадъчните води от КПС „Аспарухово“ до КПС „Запад“.
· Наложена е ежемесечна санкция на „В и К Варна“ ООД в размер на 44439 лв/месец за заустване във Варнанско езеро на зъмрсени отпадъчни води;
· С цел намаляване на количеството отпадъчни води, зауствани във Варнанско езеро е дадено е предписание на „ВиК-Варна“ ООД, да преустанови приемането в КПС „Аспарухово“ на отпадъчни води, транспортирани чрез вакуумцистерни.
· Уведомена е РЗИ-Варна, като е поискано и становище за необходимостта от обеззаразяване на отпадъчните води от КПС „Аспарухово“ зауствани във Варненско езеро. Във връзка със същото е дадена препоръка на „В и К Варна“ ООД за обеззаразяване на потока отпадъчни води до отстраняване на аварията на напорния тръбопровод.
· Във връзка с постъпила информация, че кораб е причинил аварията на тръбопровода е поискано становище на ИА „Морска администрация“. РИОСВ-Варна е уведомена, че няма регистриран случай в ИА „Морска администрация“ за инцидент с преминаващ кораб в района на тръбопровода.
· Във връзка с констатираната авария Басейнова дирекция „Черноморски район“ е възложила допълнителен ежемесечен мониторинг на водите във Варнанско езеро. От резултатите не са установени отклонения от нормалното състояние на водния обект с изключение на показателя БПК5, който е с тенденция за увеличаване.
Варненско езеро, съгласно ПУРБ 2015-2021 г. е определено в много лош екологичен потенциал, в риск от непостигане на целите за постигане на добро състояние на водите до 2027 г. Показателите, влошаващи екологичното му състояние са фитопланктон, БПК5, разтворен кислород, нитритен азот, ортофосфати, общ фосфор.
За Варненско езеро са определени изключения съгласно чл.4.5 от РДВ, предвид че природните условия не позволяват подобряване на състоянието му в периода на плана. Поради натрупването на големи количества биогени и специфични химични елементи в седиментите и тяхната динамика, масовото им освобождаване предизвиква еутрофикация. Като индиректен параметър за съдържанието на биохимично разградими органични вещества, нарастващата тенденция на БПК5 / биологична потребност от кислород/ е показателна за значителното органично натоварване на водите във Варненското езеро.
РИОСВ-Варна е уведомена с писмо от Община Варна, че ремонтът на транспортиращия тръбопровод е започнал на 13.05.2020 г.
Варненското езеро попада в защитена зона за опазване на дивите птици BG0000191 „Варненско-Белославско езеро“ (обявена със Заповед №РД128/10.02.2012 г. на министъра на околната среда и водите), която е част от екологичната мрежа "Натура 2000". Не са констатирани нарушения на режимите на защитената зона.
В два козметични салона във Варна откриха празна ампула от ботокс и ампули с хиалуронова киселина. Проверки са извършени в 15 обекта. Това каза д-р Петър Янев-директор на дирекция "Медицински дейности" в Регионалната здравна инспекция във Варна. Вече тече разследване, но студиата за красота не са затворени. Тези обекти са предназначени за предоставяне..
Предстои изграждането на два STEM кабинета в Основно училище "Антим I" в Балчик. Единият ще бъде по математика и информационни технологии за 5-7 клас, а другият - по природни науки за децата от начален курс, съобщават от учебното заведение. Двата STEM кабинета по проект "Изграждане на училищна STEM среда" са на..
И в аптеките да се извършва т.нар. сдвояване с приложението е-здраве. Тази възможност беше обсъдена между министъра на електронното управление Валентин Мундров и председателя на УС на Българския фармацевтичен съюз /БФС/ Димитър Маринов. Понастоящем приложението може да инсталира всеки, който има електронен подпис, в противен случай сдвояването се..
В община Балчик има 11 детски градини, в които са обхванати общо 572 деца. Всичките шест училища в общината са средищни и в тях се обучават 1264 ученици от първи до 12. клас. Центърът за специална образователна подкрепа (ЦСОП) с интернат "Академик Тодор Самодумов" - село Кранево е преобразуваното..
Народното събрание одобри на първо четене забраната на вейповете. С решението се забранява продажбата и рекламата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори или техни аналози, продажбата и рекламата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори или техни аналози, предаде БНР. ГЕРБ-СДС предложиха проект за решение за..
На 24 февруари ще е второто заседание по делото на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия срещу министъра на здравеопазването заради липсващи лекарства за епилепсия. Това дело е образувано след колективен иск, към който се присъединяват все повече пациентски организации, включително и от Варна. Министърът на здравеопазването коментира, че..
Варна е единствената българска община, одобрена за участие в престижната пилотна програма D3HUB (Data-Driven Destinations Hub), съобщиха от общинска дирекция „Туризъм“. Програмата е създадена с цел да подпомага на туристическите дестинации в прехода им към устойчиво и дигитално управление и използването на данни. С включването си в..