Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отличен 6: Магистърските програми 2020 в ИУ-Варна

4
Славка Стаменова - 6 курс, ОКС "магистър", специалност "Мобилни и уеб технологии" в ИУ-Варна
Снимка: Личен архив

От 23 юни започва първият етап от приема на магистри в Икономически университет – Варна. През 2020 година университетът, който отбеляза тържествено 100-годишнината си през май, предлага 26 специалности в ОКС „магистър” в четири професионални направления: „Икономика”, „Администрация и управление”, „Туризъм” и „Информатика и компютърни науки”. Три са възможните форми на обучение - редовна (включително редовна електронна и редовна модулна), задочна и дистанционна. Приемът на магистри е чрез конкурс по документи. Право да кандидатстват за магистратура имат придобилите с минимален успех „Добър“ (3,50) образователно-квалификационна степен „професионален бакалавър“, „бакалавър“ или „магистър”. В предаването "Отличен 6" представяме две от магистърските програми, които са сред най-желаните от студенти от различни професионални направления.

Магистърската програма "Мобилни и уеб технологии" в професионално направление „Информатика и компютърни науки“ има за цел формиране и усъвършенстване на специализирани знания и умения за разработка и развитие на уеб и мобилни приложения. Изучават се дисциплини в областта на сървърно MVC програмиране, програмиране с JavaScript, нейтив и хрибридни мобилни приложения, адаптивен уеб дизайн, оптимизация за търсещи машини и др. Завършилите се реализират професионално като софтуерни разработчици за уеб и мобилни системи, уеб дизайнери, системни анализатори, проектанти, администратори и др. Учебната програма е подходяща и за студенти с ОКС „бакалавър“ от други професионални направления като те изучават фундаментални и специални дисциплини в областта на информатиката, с които получават необходимата базова подготовка. Славка Стаменова завършва бакалавърска програма "Финанси" в ИУ-Варна и след това избира магистратура в ново направление. Предстои това лято да се дипломира по специалността "Мобилни и уеб технологии", а благодарение на Центъра за развитие на кариерата в университета, вече има и желаната работа като координатор на уеб сайт. Чуйте интервюто в звуковия файл.

Мария Димчева също е шестокурсничка в ИУ-Варна и в момента подготвя дипломната си теза на финала на магистърската програма "Международен туристически бизнес". Споделя, че за нея туризмът е бил винаги основен професионален интерес и страст. Завършва Професионалната гимназия по туризъм "Проф. д-р Асен Златаров" във Варна и без колебание избира бакалавърската програма "Туризъм", а след това и магистратура в същото професионално направление. Ключовите компетенции, които студентите придобиват по време на обучението по "Международен туристически бизнес" в ИУ-Варна, са в сферата на регулиране на международния туристически бизнес, франчайзинг в хотелиерството и ресторантьорството, мениджмънт на туристическата дестинация, управление на промяната в туристическата фирма, маркетингови анализи в международния туризъм,  специализиран чужд език, мониторинг на международния туристически бизнес, геополитика и геостратегия на туризма, етнокултурно ландшафтознание. Магистрите успешно е реализират в професии, свързани с управление на туризма на макроравнище (туристическа дестинация), управление на туризма на  ниво официални международни организации и НПО, научни изследвания в областта на международния туризм, консултантска дейност и експертиза в областта на  международния туризъм, международни хотелиерски и ресторантьорски вериги, международен маркетинг в туризма, туроператори, посредници и онлайн дистрибуция. Мария Димчева успява да намери допирни точки между специалността си и работата във фирма за интериорен дизайн като вече е реализирала няколко успешни проекта за обзавеждане на хотели - чуйте още в интервюто в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00