Европейските страни облекчават от днес някои мерки по границите, въведени заради коронавируса, но оставащите затворени граници на Испания, ограниченията на други места и новите начини на работа все още отдалечават пътуванията от нивото им преди пандемията, отбелязва Ройтерс.
В Шенгенската зона, обхващаща 22 страни от ЕС плюс Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария, границите се преминават без проверки. Преди три месеца обаче в по-голямата си част те бяха затворени, освен за превоз на стоки и крайно необходими служители, припомня агенцията.
Миналата седмица еврокомисарят за вътрешните работи Илва Йохансон призова страните от Шенген до днес да премахнат контрола по вътрешните граници, за да позволят постепенно отваряне и за други държави от юли.
Този ход би могъл да помогне на силно засегната туристическа индустрия в Европа да спаси летния сезон. Заедно със сегментите отдих и култура, секторът обхваща близо 10 процента от икономиката на ЕС и още по-голям дял в средиземноморските страни. Някои от тях пострадаха най-силно от пандемията.
От Исландия до Гърция много ограничения за посетители от ЕС и Шенген ще бъдат облекчени от днес, но това на означава, че 420-те милиона жители на Шенгенската зона ще се върнат към безпрепятствено пътуване, допълва Ройтерс.
Испания няма да допуска чуждестранни туристи преди 21 юни, с изключения за някои испански острови.
На други места правото за пътуване ще зависи от това къде живеете или накъде пътувате.
Гърция ще налага карантина на хората, пристигащи от редица летища в осем страни от ЕС. Чехия има система, която забранява достъпа на туристи от обозначени като "оранжеви" или "червени" държави като Португалия и Швеция.
Дания ще допуска туристи от Исландия, Германия и Норвегия, но не и Швеция, при условие че те си резервират престой за поне шест нощувки.
Задължителната двуседмична карантина, наложена от Великобритания за посетителите, означава, че британците ще се сблъскат със същите ограничения във Франция.
Островът отваря днес търговските центрове и бизнесите, които не са от първа необходимост, като част от нов етап на смекчаване на мерките.
Германия пък отмени от днес предупрежденията за пътуване до повечето европейски страни, наложени преди три месеца, информира ДПА. Все пак за германците остават в сила предупрежденията за четири държави от ЕС и Шенгенската зона - Испания, Финландия, Норвегия и Швеция.
Испания, Норвегия и Финландия не са включени в отмяната на предупрежденията за пътуване, защото удължиха своите забрани, а Швеция е единствената страна в ЕС, в която се смята, че пандемията не е достатъчно овладяна, за да може да бъде отменено предупреждението за нея.
Много други европейски страни също променят политиката си от днес.
След като отвори границите си за повечето свои съседи през първата седмица на юни, Австрия спира карантината и тестовете за коронавирус за пътници от други държави от ЕС и нечленуващите в общността северни страни.
Швейцария отменя ограниченията за влизане за всички страни от ЕС и Великобритания, а също за Лихтенщайн, Норвегия и Исландия.
Финландия ще отвори границите за всякакви пътувания не само към Северна Европа, с изключение на Швеция, но и към балтийските държави. Норвегия разреши на гражданите си да пътуват до всички северноевропейски страни, но само до региони, в които ситуацията с коронавируса не е усложнена, посочва ТАСС.
В същото време авиокомпании като Остриън еърлайнс (Austrian Airlines), Брасълс еърлайнс (Brussels Airlines) и изиДжет (easyJet) от днес започват да възобновят полети.
На летището в Брюксел през първия ден от отварянето се очаква да бъдат обслужени около 60 полета или 10 процента от обичайните 600, отбелязва Ройтерс. /БТА
Една част от народните представители са в парламента не с идеята да управляват и да свършат някаква работа, а да си оправят живота. Някои депутати са просто депутати и е изключително важно за тях да са там. Това коментира политологът и журналист в Радио Стара Загора Десислав Тенев в контекста на неуспешния девети опит за избор на председател на..
Мерки, целящи подобряване на чистота в града, набелязаха от сметопочистващата фирма. Идеите за оптимизиране на работата са изпратени на кмета на Варна Благомир Коцев. Това стана на среща в Община Варна, с участието на заместник-кметовете по финанси Христо Рафаилов и по обществен ред и сигурност Илия Коев. Писмото бе представено от Николай Симеонов,..
Извънредно заседание на Постоянната комисия по благоустройство и комунални дейности към Общинския съвет във Варна беше свикано заради сигнал за разрушаване на противоатомно скривалище - бункер на парцел на бившия радиозавод, продаден на частна фирма. След подаден сигнал общината е спряла разрушаването на бункера, който е в списъка със специални..
Деветият опит за избор на председател на 51-ото Народно събрание не даде резултат. Кандидатурата за председател на 51-ото Народно събрание на ген. Атанас Атанасов не събра необходимата подкрепа. За Атанасов гласуваха 56 депутати със „за“, против – 104, 77 се въздържаха. Поискано бе прегласуване на кандидатурата на Атанасов от ПП-ДБ, което не доведе..
Поредицата от сериозни изпитания, бел язали дейността на Българския ч ервен кръст, продължи и в последния четиригодишен мандат – хуманитарни предизвикателства, причинени от събития в международен и национален мащаб. Това е равносметката на Нели Иванова – председател на Общинския съвет на БЧК в Балчик, който отчете дейността на..
снимки: Нина Милошевич
Започна демонтажът на неработещите павилиони на ул. „Д-р Пискюлиев“ и ул. „Дрин“. Премахването на бараките е по утвърден график, във връзка с изпълнението на инвестиционен проект за основен ремонт на улицата в отсечката от ул. „Ангел Кънчев“ до бул. „Христо Ботев“. Преместваемите обекти, попадащи в терените предвидени за ремонт, са с неугледен външен..