Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Уникален за Източна България Център за управление на интелектуалната собственост е създаден в ТУ-Варна

доц. д-р Беанета Василева
Снимка: личен архив

Беанета Василева е юрист по образование, защитава докторската си степен в Института за държавата и правото при БАН, хабилитира се през 2014 година в Технически университет - Варна и преподава на бъдещите инженери и инженер-мениджъри правни дисциплини, сред които от 10 години важно място заема и "Закрила на интелектуалната собственост". Инициатор е за създаването и ръководител на университетския Център за управление на интелектуалната собственост (ЦУИС), утвърден в структурата на Технически университет - Варна с решение на Академичния съвет от юли 2019 година.

Центърът е единствен в Източна България, а ТУ - Варна е един от трите университета у нас - партньори на Патентното ведомство на Република България, заедно с УНСС и ТУ-София, показва справка в сайта на институцията.

"Целите на Центъра за управление на интелектуалната собственост в ТУ-Варна са в няколко направления. Включват подкрепа на академичната общност и на бизнеса чрез информация и съдействие при подготовка на документацията за защита на патенти и полезни модели, консултантски услуги по предмета на дейност, медиация при възникнали спорове и мн. др. Основна ще е ролята му за създаване на законосъобразни условия университетът да капитализира резултата от научните изследвания и приложните разработки и да реализира приход както за изобретателя, така и за висшето училище - нещо, което е залегнало и в Постановление 61 на МС от 02.04.2020г. Нормативната база предвижда да могат да се създават търговски дружества от университетите именно с цел да създават добавена стойност от развойната работа по професионални направления." - обобщава доцент Василева. - "Една от задачите е и превенция и предотвратяване на академичната измама във всичките и форми на проявления като се започне от преписването и подсказването на изпитите, неточното цитиране и позоваване в курсови, дипломни и други писмени работи и се стигне до тежкото плагиатство, което се санкционира строго и от Закона за развитие на академичния състав в Република България. Има идея да бъде закупен и софтуер за удостоверяване на авторството на писмените работи. Ще създадем и пълен регистър на студентските дипломни работи и разработки, за да се чувстват и те защитени и да няма злоупотреби с труда на младите хора."

В интервю за Радио Варна доцент Василева сподели и за най-новите възможности за бърза онлайн предварителна защита на едно изобретение - чуйте още в звуковия файл.


"Последните месеци бяха време на активно структуриране на звеното, подготовка на вътрешноуниверситетската нормативна база за работа на Центъра и съгласуването и с националното законодателство в тази област, инициране на партньорства и запознаване на академичната общност с целите ни" - споделя доц. д-р Беанета Василева. - "Идеята ми и концепцията за този университетски център имат доста дълга предистория. Интересът ми към тази област на правото не е случаен и е пряко свързан с работата ми в ТУ-Варна. Винаги съм смятала, че е недопустимо бъдещите инженери да не бъдат обучени как да защитят бъдещите си разработки и изобретения, полезни модели, инженерен дизайн и т.н." - разказва доцент Василева. - "През 2012 година имах възможност да участвам в първото Сдружение на преподавателите по интелектуална собственост. Беше учредено в София с участието на водещи преподаватели от всички университети и под егидата на Патентното ведомство. Участваха и представители на Европейската патентна академия, на Академията на Световната организация по интелектуална собственост. Получихме изключително интересни материали, идеи, насоки за обучението на студенти в тази посока. Друг ключов момент беше промяната в Закона за висшето образование (ЗОВ) през 2016 година, свързана и с патентната дейност в университетите. Промените в нашето законодателство бяха иницирани във връзка с Резолюция на Европейската Комисия, приета още на 10.04.2008 година, в която се акцентира върху това, че държавните висши училища трябва да капитализират резултатите от научните изследвания. Така през 2016 година в ЗВО беше създаден новият чл. 17 ал. 2 т. 10, където се уточнява, че трябва всяко едно държавно висше училище и по-конкретно - университет, да има обучение по закрила на интелектуалната собственост и да създаде система за защитата и. Промените в закона са в сила от 2017 година и тогава започнах още по-активно да работя по концепцията за центъра. Радвам се, че новото ръководство на ТУ-Варна прие идеята и Центърът за управление на интелектуалната собственост е факт. В момента работим върху окончателния вариант на Правилник за работа на Центъра и когато бъде утвърден от Академичния съвет, ще започне същинската ни работа, свързана вече с обекта на  дейност. Планираме и много чисто информационни събития за преподаватели и студенти, за граждани, за партньори от бизнеса, защото е наложително да се работи за правната култура на обществото в тази посока."



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

След успеха на "Гунди": Силна година за българските киносалони

Силна година изпращат българските киносалони. Това се дължи до голяма степен и на успеха на филма "Гунди - легенда за любовта", излязъл в средата на октомври. Това обобщи за Радио Варна  председателят на Асоциацията на българските киносалони Божидар Илиев. Той   е съсобственик на новата киноверига, която ще отвори врати във Варна на 21 декември. Деветте..

публикувано на 17.12.24 в 10:28
Иван Костов

Иван Костов: Ако проектобюджетът за 2025 година бъде приет, ни очаква втора Виденова зима

Ако проeктобюджетът за 2025 година бъде приет, следващата година дефицитът ще нарасне лавинообразно, бедните ще станат още по-бедни, а богатите - по-богати. Такава прогноза направи Иван Костов - бивш министър на финансите и бивш министър-председател. Той сравни ситуацията с 1994 година и времето на правителството Жан Виденов, когато по думите му е..

публикувано на 16.12.24 в 18:45

Детският учител има отговорната задача да насърчава децата да творят

Помагалото „Феноменът художествена деформация в детското изобразително творчество" – научно издание, предназначено за учители от специалността „Предучилищна и начална училищна педагогика“, както и за широк кръг читатели, излезе на бял свят, след като в средата на тази година от общинския бюджет на Балчик бяха отпуснати средства за издаването му...

публикувано на 16.12.24 в 08:15

Михаил Луков, ПП/ДБ: Няма яснота с милионите, които отиват към фирма "Градски транспорт"-Варна

Няма ясна представа какво се случва със средствата, отпускани за общинското предприятие „Градски транспорт“, каза за обзорното предаване „Позиция“ общинският съветник от ПП/ДБ Михаил Луков. Според него одитът на дружеството е описал една позитивна картина, която не отговаря на действителността. „Има много критики към ТАСРУД, но те си изпълняват..

публикувано на 14.12.24 в 15:34
Пламен Димитров

Пламен Димитров, КНСБ: Ако бюджетът за 2025 година не бъде приет до 19 януари, държавата ще блокира

Обяснението на синдикалния лидер на КНСБ Пламен Димитров защо имаме такава предложена макрорамка на бюджет 2025-та е, че вината е на депутатите, които тази пролет гласуваха единодушно разходи, които сега се питат "от къде са?".   В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция" той припомни, че тогава те са гласували изменение на закона на МВР,..

публикувано на 14.12.24 в 14:57

Ивайло Костадинов, ИТН: В предизборната кампания на Благомир Коцев нямаше предложение за повишаване на местните данъци и такси

Местните данъци и такси не трябва да се вдигат според варненските представители на ИТН. В обзорното предаване „Позиция“ Ивайло Костадинов припомни, че такава е била позицията и на самия кмет Благомир Коцев в началото на неговия мандат. „Ако това намерение,  което предлагат днес от администрацията, присъстваше в предизборната му платформа, дали..

публикувано на 14.12.24 в 14:42

Авторите на документалния филм "Чистота или смърт" и техните герои се срещат с варненската публика

Документалният филм „Чистота или смърт“, разказващ за зависимостите от алкохол, наркотици и хазарт, ще има премиера във Варна този петък, 13 декември, от 19:00 часа в зала „Европа“ на Фестивалния и конгресен център. Шест герои застават с лицата си пред камера, за да споделят своите лични истории. Документалната лента имаше премиера и..

публикувано на 13.12.24 в 06:45