Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учител от Провадия се грижи за защитените Египетски лешояди, които гнездят над града

| обновено на 23.06.20 в 17:44


Българското дружество за защита на птиците създаде група от доброволци, за да се грижат за защитения вид Египетски лешояд, който гнезди в България. Това каза за радио Варна орнитологът Владимир Добрев. Доброволците са хора, които живеят в близост до местата където гнездят лешоядите и имат грижата да им доставят храна два пъти седмично, както и да поддържат гнездото им, когато птиците излетят през септември към Африка.

7 двойки лешояди гнездят в Северна България това лято. За тях се грижат 6 души, каза още Добрев. Те оставят храната на около 500 метра разстояние от гнездото. С това подпомагат родителите при изхранването на малките, когато се излюпят.

Междувременно се излюпи и второто лешоядче на двойката птици, която гнезди над Провадия. Малките са добре и растат с всеки изминат ден, разказа още Владимир Добрев. Това е единствената двойка от защитения вид, която се наблюдава на живо в интернет, чрез поставена преди около 10 години камера в гнездото.

www.LifeNeophron.eu 

С всеки ден малките лешоядчета са по-активни и могат да бъдат видени как вече се движат и размахват крилца, в подготовка за бъдещия си първи полет, който се очаква да е през август. Техен пазител е  Меджнун Адемов, който живее в Провадия и е учител там. Той наблюдава района около гнездото, следи за безопасността на малките, а когато всички отлетят към Африка периодично посещава мястото и го поддържа в добър вид за времето, когато отново ще се върнат, за да създадат следващото поколение.

Меджнун Адемов е завършил биология и география в Шуменския университет. По-късно завършва и психология, а в момента работи като учител по философия в Професионалната гимназия по селско стопанство "Земя"  в Провадия.  Сега е на 45 години. Родом е от Сливен, израснал в Сливенския балкан сред природата, в която е влюбен. Провадия му харесва точно заради двете калета, където има уникални скални манастири и исторически обекти. Като учител създава клуб за опазване на природата и води учениците си в района, за да опознаят природата. Удивен е от начина на живот на египетските лешояди. Казва, че са изключителни грижовни към семейството и малките си. Дори повече от някои хора. С нетърпение чака първия полет на малките.





Отсега орнитолозите набират доброволци, които  да наблюдават първия полет на младите лешояди. Целта е новото поколение успешно да напусне гнездата. При неуспешен опит, доброволците връщат в гнездото лешоядите, където са на сигурно място и след време правят втори опит, който почти винаги е успешен, допълни Владимир Добрев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53

14 февруари - Ден на лозаря, Свети Трифон и професионален празник на археолозите

Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..

публикувано на 14.02.25 в 07:00