Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ако не съобщиш името си, няма да получиш бира

Британското правителство публикува документ с препоръчителни правила, които трябва да се спазват при отварянето на търговски обекти в Англия след края на карантината, което ще стане в началото на другия месец, предаде Ройтерс.

Ако не съобщиш името си, няма да получиш бира - една от новите инструкции за английските пъбове след края на коронавирусната карантина

Баровете, ресторантите и фризьорските салони ще трябва да записват имената на всичките си клиенти и да пазят списъка в продължение на 21 дни, за да могат здравните органи бързо да откриват евентуални контактни клиенти, оказали се в близост или комуникирали със заразени с коронавируса. Целта е да се предотвратява възникването на локални огнища на заразата или те бързо да се ограничават.

В пъбовете все още няма да бъдат разрешени изпълненията на живо. Няма да се позволява на клиентите също така да стоят на бара. Освен това онези от клиентите, които не съобщят името си, няма да получат халба бира, съгласно инструкциите.

Британският премиер Борис Джонсън обяви вчера, че пъбовете, ресторантите и хотелите в страната ще могат да отворят от 4 юли и това е първото значително разхлабване на карантинните ограничения, продължили повече от три месеца. Препоръчителната социална дистанция между клиентите се намалява от 2 метра на 1 метър. Именно тази мярка ще позволи на много барове и ресторанти да отворят, защото досега те не можеха да изпълнят изискването.

Според Британската асоциация на пъбовете и баровете по силата на новите правила ще могат да отворят около 75 процента от тези заведения, или общо 28 000. Ако бе останало в сила досегашното ограничение от 2 метра, само 12 500 заведения щяха да могат да отворят.

Нововъведенията целят да бъде спасен туристическият бизнес и новият ваканционен сезон. Шефът на асоциацията Ема Маккларкин обеща, че целият отрасъл ще направи всичко по силите си, за да осигури безопасността както на клиентите, така и на персонала. /БТА

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е..

публикувано на 16.02.25 в 13:55

Министерство на туризма създава карта на достъпа до важни туристически и културно-исторически обекти

Министерството на туризма инициира създаването на карта на важни, но недостъпни и труднодостъпни туристически и културно-исторически обекти. От ведомството ще настояват за финансиране на необходимите ремонти и подобрения, които ще улеснят достъпа на посетители и ще подпомогнат развитието на местния туризъм. От туристическото министерство ще работят..

публикувано на 16.02.25 в 12:54

Пътищата във Варна са проходими в зимни условия, няма затворени участъци

Слаб сняг вали във Варна и региона, пътищата са проходими при зимни условия. Проблеми с натрупването на повече сняг е имало на обръщачите на автобусите в квартал "Владислав Варненчик" и в квартал "Галата" в район "Аспарухово", но са изпратени на място фирмите за снегопочистване и автобусите излизат нормално-съобщи дежурния в община Варна...

публикувано на 16.02.25 в 11:40

30% активност в село Ягнило на частичните избори за кмет

30 процента е избирателната активност в село Ягнило, община Ветрино на частичните местни избори за кмет, които се провеждат днес. Гласуването протична нормално, каза за Радио Варна председателят на Общинската избирателна комисия във Ветрино Георги Андреев. В селото има една избирателна секция. Около 130 души имат право на глас. От тях до 11:30 са..

публикувано на 16.02.25 в 11:37

ЕС планира да ограничи вноса на някои храни

Европейският съюз планира да блокира вноса на определени хранителни продукти, изготвени по различни стандарти, в опит да защити фермерите си, повтаряйки реципрочната търговска политика на американския президент Доналд Тръмп, предаде Ройтерс, позовавайки се на публикация на в. "Файненшъл таймс". Следващата седмица Европейската комисия ще съгласува..

публикувано на 16.02.25 в 11:24

Катастрофа със загинали край Видин (обновена)

Четирима души са загинали, други са ранени при тежка катастрофа край Видин на разклона за град Дунавци, съобщава агенция БГНЕС, цитирана от БНР . На главен път Е79 са се удирили пътнически бус с пловдивска регистрация, управляван от 48-годишен мъж от гр. Хасково и товарен автомобил с прикачено полуремарке със софийска регистрация, шофиран от 55-годишен..

публикувано на 16.02.25 в 11:16
Централен пазар Варна

Зеленчуците поевтиняват, а плодовете поскъпват на борсите у нас

Цените на повечето зеленчуци са по-ниски на борсите у нас тази седмица, докато плодовете са по-скоро в посока нагоре, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), публикувани в седмичния ѝ бюлетин, предава БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните..

публикувано на 16.02.25 в 11:02