Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доброволци помагат на българското село

| обновено на 15.07.20 в 12:10

Във всяко българско село има много работа за вършене – да се окоси тревата, да се почистят тротоарите, да се поддържат  градинките, да се измаже оградата и... какво ли още не. В много малко села, обаче, има кой да свърши тази работа. Точно затова младежите от Сдружение „Фабрика за идеи“ създадоха инициативата „С ръце за село“, за да помогнат безвъзмездно с труда си онези села, които имат нужда от подкрепа и в които хората ще ги посрещнат с радост. Това каза за Радио Варна Милица Джанджова, организатор на инициативата "С ръце за село".

С ръце за село

Фабрика за идеи бе създадена, за да обединява активни хора в страната и чужбина, които създават “активи” на свързване там, където те са дефицитни – между поколения, между дисциплини, между града и селото, между граждани и общински власти, между “център” и “периферия”.

Преди пандемията успешно реализира инициативата Резиденция Баба, но днес това е невъзможно, поради мерките за безопасност, с които се налага да живеем. Така се ражда идеята за „С ръце за село“, която е на открито, а посещенията и срещите в селата са възможни.

„Организираме много на брой доброволчески акции, които за по-кратък период от време могат да включат повече доброволческа сила и съответно повече села, които да се включат в инициативата.“, разказа още  Милица Джанджова.


Как участват селата?

Попълва се формуляр в интернет, а след това подробностите се уговарят по телефона. Най-активните хора в селото са кметовете и председателите на читалищата, затова и обикновено те се обаждат за включване в инициативата, разказва още Милица Джанджова.

Какво дава Фабрика за идеи и какво селата?

Фабрика за идеи уточнява каква работа трябва да се свърши в съответното село, набира доброволците и организира транспорта им до селото.

От своя страна местните осигуряват инструменти и материали за работа, приготвят обяд за доброволците, а ако се налага да пренощуват, за да продължат работа на следващия ден, им предлагат настаняване в местни къщи или място, на което да пренощуват на палатки.

Доброволците

Могат да бъдат от цялата страна. При последната акция варненци са били в едно от селата във видинско. А има и такива, които са кандидатствали за всички акции на  Сдружение „Фабрика за идеи“ и ще пътуват до всички села, които се включат. Те също попълват формуляр за включване.

Общуването

Най-ценното е общуването с местните хора, каза още Милица Джанджова. Възрастните се радват на младите, говорят си с тях и дори създават приятелства. Много често, след акция, доброволци се връщат в селата, за да гостуват на хората, с които са се запознали.

Целият разговор чуйте в звуковия файл:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Отбелязваме Световния ден на маслиновото дърво

26 ноември е Световният ден на маслината и маслиновото дърво. Древните гърци са вярвали, че маслиновото дърво е божествено и е пратено на хората от богинята Атина Палада. Още в древен Египет маслината била почитана като символ на справедливостта, маслиновата клонка е символ на мир. Полезните съставки за човешкия организъм в маслината са..

публикувано на 26.11.24 в 06:22

Лесна работа: Като живота в нас и наоколо

Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..

публикувано на 25.11.24 в 17:30

В Център за настаняване във Варна мечтаят повече млади хора да се ангажират с каузата "социална грижа за деца в нужда"

Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..

публикувано на 25.11.24 в 15:10
Първа награда за 2023 г., автор Присила Махмудова 15 г.

Радио Варна с покана към рисуващите деца за конкурса „Моята Коледа”

Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..

публикувано на 25.11.24 в 10:48

Насилието над жени започва от думите

На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...

публикувано на 25.11.24 в 08:55

Честваме Св. Климент Охридски

Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..

публикувано на 25.11.24 в 07:36
РПЦ Харманли

В търсене на по-добър живот

Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..

публикувано на 24.11.24 в 10:58