Първият космически турист, пожелал да излезе в открития космос, ще може да прекара около 90-100 минути зад борда на МКС, казаха за РИА Новости в руското представителство на Space Adventures.
"Това ще бъде излизане за 90-100-минути, което съответства на приблизително една обиколка около Земята. Астронавтът не е професионалист и разликата между такова излизане и шест до седем часово (от гледна точка на подготовката му) е фундаментална", заяви представителят на компанията.
По такъв начин през предложеното време туристът ще може да види Земята от всички страни, тъй като МКС извършва обиколка около планетата ни за около час и половина.
По-рано ракетно-космическата корпорация "Енергия" (част от Роскосмос) обяви подписването на договор със Space Adventures за полета на двама туристи със „Союз“ до МКС през 2023 година. Предвижда се един от туристите да направи първото в историята излизане в открития космос заедно с руски астронавт. Както по-късно обясни президентът на Space Adventures Ерик Андерсън, все още няма договор с конкретен турист.
Както по-рано космонавтът Павел Виноградов предположи в интервю за РИА Новости, турист ще може да се възхищава на гледките на планетата, да си направи снимки и евентуално да проведе някои експерименти по време на излизането си. От своя страна космонавтът Генадий Падалка в интервю за агенцията предположи, че космическото пътуване е уникална възможност, която досега само Русия може да предложи, и това се прави, за да се запази пазарът на космическия туризъм за страната.Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..