Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къде децата могат да видят, да пипнат, да вдъхнат автентична история

| обновено на 06.07.20 в 18:32

Над 100 хиляди  души са преминали през единственият по рода си Музей на стъклото в Белослав.

Създаден е преди 10 години на мястото, където трябваше да спрат пещите в цеха за стъкло на компанията „Инхом” след газовата криза в началото на 2009-та г., на мястото, където за първи път в България в края на 19-ти век започва промишленото производство на стъкло у нас, днес край музея се оформя цял комплекс.

До месец и половина освен демонстрациия на духане на стъкло и експонати и машини, свързани с историята на производството на стъкло у нас, там ще може да се влезе и в единствената ни оцеляла подводница – „Слава”.

Парите за издръжката и на музея на стъклото и за ремонта на „Слава”, която предстои да бъде пребоядисана в следващите седмици, се осигуряват от фондация „Белославско стъкло” каза за Радио Варна председателят ѝ Данко Калчев.


Още за музея на стъклото чуйте от разговора му с Доротея Николова.

Домакините от Музея на стъклото ще отправят покана към посетителите чрез купуване на изделие от магазина /фигурки и изделия от стъкло/ или от новите екомодели - стъклената арматура и течността за борба с пожари, те за обработка срещу горене на дърво и текстил, да подпомогнат възстановяването и поддръжката на подводницата "Слава". От всяко купено изделие ще бъдат отделяни 20% за целта.
Изделия от стъкло в Музея на стъклото - Белослав 
Музейната експозиция на стъклото вече има своя малък юбилей - 10 години, не е в центъра на Варна, но е на своето правилно място, каза Калчев. Това е мястото, където се е родило първото промишлено производство на стъкло в България - в Белослав от 1893 година.  И тази автентичност ни накара подходът към подводницата да бъде същият, обясни той. Това е смисълът, каза още той, когато има такава над 100-годишна история.
Картина на майстор, работещ със стъкло в завода - Белослав 
Защо така неглижираме историята си? Много малко хора у нас знаят, че тук се е произвеждало стъкло, че е имало духано стъкло, че има Музей а стъклото
Фигурка на ледед, изработена чрез издухване на стъкло
Към днешна дата България е в топ 10 на производителите на стъкло в света.
Мисля, че бъдещето е свързано с образованието  и иновациите.
От десетина години се занимаваме с дребни изделия заедно с чуждестранни партньори и БАН.  И срещаме трудности в две неща:
Първото е, че в България  няма достатъчно акредитирани лаборатории, които да могат да сертифицират съответния иновативен продукт. Имаме показанията, тестовете на държавна лаборатория, но тя не е сертифицирана, за да ни документа, че този наш продект ще помогне на културата, на театрите, на музеите да си обработят инвентара, за да не гори.
И второто  - одобрено е всичко, акредитирани сме, но в правилниците за обществените поръчки не фигурират иновациите.
Тогава 100 хиляди души откъде дойдоха при вас в Музея?
От 100 хиляди души основно от България, 20-25% са чужденци - руски, германски туристи, много полски и чешки туристи, имаме договори с около 15 туроператори .  Нашият стеремеж е да работим и извън сезона. В последно време работим и по програми с министерството на образованието - музеите като образователна среда. Мисля, че това е бъдещето. И затова апелирам да се оставят по 2-3 дни в програмата на децата да ходят по такива места, да имат възможносто да ни посетят. Да видят реалности, които са си представяли чрез интерент, но тук при нас може да видят  на живо робот, как се издухва стъклото, а вече и да пипнат и помиришат истинска подводница. Това е смисълът от тази наша дейност.
Благодарност от фонд

Вижте в галерията още за история на производството на стъкло в Белослав от фоторепортажа на Галена Ковчазова и Румен Сарандев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Биляна Раева: И магьосник да стане управител на Градски транспорт няма да обърне тенденцията дружеството да е на загуба

Общинската фирма „Градски транспорт“ продължава да е на загуба, при тези обстоятелства и магьосник да стане управител няма да обърне тенденцията. Това каза в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ общинският съветник от ГЕРБ/СДС Биляна Раева. По думите и, общинският съвет продължава да е принципал на дружество „Градски транспорт“, но..

обновено на 14.07.24 в 10:40

Арх. Михий ван Дрийш: Крайбрежната алея във Варна не трябва да изглежда като автомобилна улица

Решенията за оползотворяване на морския бряг в градовете трябва да се основават на природата, смята главният архитект на Грьонинген в Кралство Нидерландия Михий ван Дрийш. Паркът и плажната ивица във Варна са уникални. Крайбрежната алея не трябва да изглежда като автомобилн аулица, а да бъде по-удобна за пешеходци и велосипедисти, както и да..

публикувано на 13.07.24 в 16:15
Петра Димитрова

Изложбата на Петра Димитрова - протест срещу консуматорството в съвременното общество

Летният сезон в Галерия A&G Art Meeting, Варна,  продължава със самостоятелна изложба живопис на една млада художничка – Петра Димитрова.  Все още в началото на творческия си път, Петра вече е разпознаваем автор, който изгражда собствен, провокативен стил на изразяване. Познаваме от предишни нейни представяния интереса и към..

публикувано на 12.07.24 в 08:10
Симеон Димов и Хенри Ескелинен

Симеон и Хенри - новите лица на Варненския театър

Две нови лица ще виждат любителите на театралното изкуство във Варна. Част от трупата на Драматичен театър "Стоян Бъчваров" от това лято са Симеон Димов и Хенри Ескелинен. Във визитката на 26-годишния Симеон е записано, че е роден в Бургас, където през 2016 завършва Националното училище за музикално и сценично изкуство "проф. Панчо Владигеров" със..

публикувано на 11.07.24 в 08:00

Писателката Ина Иванова: Изкуството има силата да ни връща базовите човешки настройки

„Не тръгва ли понякога времето срещу търсача, не му ли показва на ъгъла част от лицето си, не разкрива ли в дребна ежедневна случайност забулените следи на предстоящото?  А не е ли любовта единственият възможен начин да прекосиш живота?" Новата книга с разкази на Ина Иванова "И винаги любовта" бе представена пред четящата публика във Варна...

публикувано на 10.07.24 в 08:05
Елина Райнова, Сдружение ЗА ТЕБ - Варна

Сдружение ЗА ТЕБ: Да влезем в обувките на другия и да решаваме проблемите заедно

На 9 юли Сдружение „ЗА ТЕБ“ кани варненци и гостите на града да се включат в едно различно спортно събитие с вход свободен. По време на „Щък тук-там: Адаптирай се!” всеки, който желае, ще има възможност да наблюдава и да участва в спортни дейности, адаптрани за хора с увреждания.  В рамките на 10 часа – от 11 сутринта до 21ч. вечерта, ще бъдат..

публикувано на 09.07.24 в 07:00
Атанас Хранов

Художникът Атанас Хранов: ... И да лети дирижабълът по-нагоре към по-светли места

Най-новите произведения на талантливия художник Атанас Хранов от 3-ти юли до 7-ми август 2024 г. са в изложбеното пространство на Галерия „Папийон“ във Варна.  Неговите идеи, копнежи, „вероятни пейзажи“ и „чезнещи лица“ са събрани в изложба живопис, наречена "Дирижабъл". Приключението, в което ни въвлича този великолепен творец, е..

публикувано на 08.07.24 в 08:00