По време на експедиция за изучаване на китоподобните в Черно и Азовско море, екип изследователи от Института по биология на Южните морета на Руската академия на науките успяха да наблюдават делфин албинос. Такива случаи са сравнително редки сред китоподобните.
Екземплярът с необичаен цвят принадлежи към делфините афали – вид, който става все по-рядък в Черно море.
За цялото време на експедицията екипът регистрира само две големи групи афали според пресслужбата на института, съобщава руското издание N+1.
Другите морски бозайници – муткури и обикновени делфини – са били по-многобройни.
Три вида китоподобни живеят в Черно и Азовско море – муткур, обикновен делфин и афала. За съжаление става все по-трудно оцелява нето им поради влошаващото се екологично състояние на тези водни басейни. В такава ситуация е изключително важно редовно да се следи числеността и на трите вида. Освен всичко друго, те са добри показатели за здравето на морските екосистеми.
Тази година учени от Института по биология на Южните морета за първи път от тридесет години извършват пълно преброяване на популацията на китоподобните в Азовско и Черно море.
За оценка на числеността на делфините и муткурите, изследователите използват няколко различни метода – наблюдение на морските бозайници от палубата, регистриране с помощта на фотографска техника и запис на звуковите им сигнали с хидрофон. Това устройство позволява да се чуят „разговорите“ на делфините в радиус от два километра от кораба.
В един от последните дни на експедицията учените успяват да срещнат във водите на Националния природен парк „Тарханкутски“ един много необичаен делфин – чисто бял делфин афала. За последен път друг подобен екземляр със същата аномалия, наречена пиебалдизъм, е видян в Черно море преди седем години.
Българският специалист по морски бозайници Галина Мешкова отбелязва, че „най-интересното е, че подобни индивиди са наблюдавани в Русия и Украйна, но не и в нашата част от морето“.
Според руските биолози албиносът делфин е млад индивид, който се движи с по-голям роднина, вероятно майка му. За съжаление, въпреки младата си възраст, необичайният делфин вече е пострадал от хората – на опашката му се забелязват дълбоки белези, характерни признаци на нараняване от корабен винт. Като цяло състоянието на младия делфин е задоволително, но изследователите се притесняват, че семейството му може да мигрира за риболов извън парка, където може да се сблъсква с много опасности.
Човешката дейност вече доведе до това, че черноморските делфини са се превърнали в рядък вид. За цялата експедиция учените само два пъти са се срещнали с големи групи от тези делфини, наброяващи около двадесет екземпляра. Това съответства с данните, събирани през годините от служители на биостанция Карадаг.
Според учените афалите водят крайбрежен начин на живот, така че по-често от другите черноморски китоподобни се сблъскват с последиците от човешката дейност – например свръхулов, замърсяване на бреговата ивица и неограничен туризъм. Всички тези фактори усложняват положението на застрашената популация и дават малък шанс за неговото възстановяване.
Източник: Ученые встретили в Черном море дельфина-альбиноса, N+1, nauka.offnews.bg
Подготвят местата за засаждане на нови декоративни дървета по пешеходната градска част във Варна. Фиданки ще заменят пъновете на изрязаните дървета. След листопада ще бъде залесено с нови подходящи видове, съобщава кметът на Варна във Facebook. Ще бъде затегнат контролът и върху компенсаторните програми, посочва още той.
Правя ремонт. Наложи се да се свържа с представители на общинско дружество – едно от многото прекрасни дружества в страната, която обитаваме. Трябваше ми връзка с районния техник, отговарящ за инсталация в сградата. Обадих се, обясних. Гласът отсреща заяви: - Освен районен техник, в сградата трябва да имате обучено лице. Обърнете се към..
За пета поредна година националната образователната кампания „Пресичам безопасно с TEDI” гостува във Варна . Домакин на събитието бе ОУ "Петко Славейков", където първокласници придобиха ценни знания от представители на Главна дирекция „Национална полиция“. Техен верен спътник в уроците бе и мечето TEDI. Кампанията има за цел да..
Дневният център за пълнолетни лица с увреждания "Слънчевата къща" навършва днес 9 години. В КСУПЛУ се предоставят специализирани услуги на 25-има души с множество увреждания, като се организират дейности - дневни и полудневни. Екип от специалисти и служители ежедневно подкрепя и задоволява индивидуалните потребности на потребителите. Понастоящем 16..
Св. Параскева (Петка) е особено обичана и почитана светица в много поместни църкви. На нея са посветени и много храмове. преподобната Параскева (Петка) Епиватска Българска , живяла в X-XI век (чествана на 14 октомври). Тя била родом от Епиват (Тракия) от родители българи. Животът й и посмъртните чудеса вдъхновено е описал св...
На 13 октомври отбелязваме Световния ден на тромбозата – глобална инициатива, която цели повишаване осведомеността за това състояние, което често се подценява и неразбира. Тромбозата се характеризира с образуването на кръвен съсирек или тромб във вените или в артериите и по този начин да затрудни или спре кръвотока през засегнатия съд. Това е..
Над двоен е ръстът на инцидентите с тротинетки в България. Това обяви главен инспектор в „Пътна полиция” Лъчезар Близнаков в студиото на Нова тв. „Само за летните месеци са възникнали 277 катастрофи с участие на такива превозни средства. Има седем загинали”, поясни той. „Междувременно България отново се превърна в рекордьор по катастрофи в ЕС...