Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Света София” пак е джамия, Анкара отмени декрет на Ататюрк

| обновено на 10.07.20 в 17:04
sveta_sofiya

Главният административен съд на Турция в петък отмени правителствения указ от 1934 г., който превърна „Света София” в музей. Това решение отваря пътя емблематичната истанбулска „Света София” да бъде използвана като джамия, съобщават турски медии.

„Света София”, която е един от най-важните обекти на историческото и културно наследство в света, е построен през шести век по време на управлението на Византийската империя храм и служи като седалище на Гръцката православна църква. Той е превърнат в имперска джамия с османското завладяване на Истанбул през 1453 г. Структурата е превърната в музей по време на светското еднопартийно управление на основателя на съвременната турска държава Мустафа Кемал Ататюрк през 1935 г.

„Проблемът с устава на Света София е вътрешна работа на Турция и нейното право на суверенитет“, заяви за в. „Сабах” ректорът на университета „Ахмет Йесеви” Ченгиз Томар. „Тя е превърната в музей чрез указ на кабинета и отново може да се превърне в джамия с указ. Въпреки това, тъй като ще има вътрешни и външни реакции, в отговор правителството би искало да подкрепи законността на решението с високо правно становище на съда. "

Докато някои групи отдавна настояват структурата, която те смятат за мюсюлманско османско наследство, да бъде превърната обратно в джамия, други смятат, че обектът от световното наследство на ЮНЕСКО трябва да остане музей като символ на християнската и мюсюлманска солидарност.

На фона на международните реакции относно статута на „Света София”, Анкара казва, че въпросът е вътрешно дело.

Президентът Реджеп Тайип Ердоган заяви миналата седмица, че обвиненията срещу Турция по отношение на „Света София” са пряко насочени към суверенитета на страната.

„Независимо дали е положително или отрицателно, това решение е право на правителството и има значителна подкрепа от хората. Въпросът за „Света София” остави дълбоки следи в съзнанието на турския народ, точно както екзекуцията на (бившия премиер Аднан) Мендерес и тази травма трябва да бъде разрешена “, добави Томар.

В някои кръгове имаше критики заради това, че миналата седмица държавният секретар на САЩ Майк Помпео излезе с изявление, призоваващо турското правителство да запази статута на храма на музей.

Турският президент отбеляза, че в Турция има 435 църкви и синагоги, където християните и евреите могат да се молят.

Повторното отваряне на Истанбулската „Света София“ за молитви няма да я лиши от нейната идентичност, тъй като тя винаги ще принадлежи на световното историческо наследство, каза за Анадолската агенция говорителят на президента на Турция Ибрахим Калън.

Отварянето на „Света София” за молитва, тъй като турските лидери са изразили интерес да правят, няма да попречат на хората да я посещават, каза той и добави, че „Турция все още ще запази християнските икони там, както нашите предци запазиха всички християнски ценности“.

През 2015 г. духовник рецитира Корана вътре в сградата за първи път от 85 години. На следващата година религиозните власти в Турция започнаха провеждането и излъчването на религиозни четения по време на свещения за мюсюлманите месец Рамазан.

Друг източник на критика е Агина, по отношение на която Турция заяви, че Гърция е единствената останала европейска държава без джамия в столицата си./БГНЕС




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Борбата с минната опасност сред задачите на учението "Sea Breeze"

Борбата с минната опасност и отработването на тактически техники и процедури е сред задачите на учението "Sea Breeze", което започва днес в Черно море в акваторията на България и продължава до 20 септември. Паралелно ще се проведе и конференция на командирите на ВМС на 10 и 11 септември, с участието на 13 държави, сред които и Украйна и над 150..

публикувано на 09.09.24 в 18:43

Кметът Благомир Коцев към учителите: Имате пълната ни подкрепа, отделили сме много средства за образование

Имате пълната подкрепа и съдействие от страна на Община Варна. Отделили сме много средства за образователна инфраструктура – за изграждане на нови бази, ремонт и оборудване, осигурени по различни програми. Правим всичко възможно това да се случва по най-гладкия и добрия възможен начин. С тези думи кметът на Варна Благомир Коцев се обърна към директорите..

публикувано на 09.09.24 в 18:36

Увеличават се забраните за защитени зони "Калиакра" и "Комплекс Калиакра", тече обществено обсъждане

О бществено обсъждане на проектозаповеди за изменение и допълнение на режимите на защитени зони  „К омплекс Калиакра “ за местообитанията и „К алиакра ”  за птиците  обявяваМинистерството на околната среда и водите съгласно разпоредбите на Закона за биологичното разнообразие . З ащитена зона  BG0002051 „Калиакра“  за опазване на дивите..

публикувано на 09.09.24 в 18:05

Организират публично обсъждане на отчета на общинския бюджет за 2023 година

Публично обсъждане на отчета на общинския бюджет на Варна за 2023 година ще се проведе утре. Ще бъде представен и отчета за сметките на средства от ЕС.  Събитието ще се състои   от 15:30 до 17:00 часа  в зала „Пленарна“. Повече информация и проектоматериалите можете да намерите  ТУК .

публикувано на 09.09.24 в 17:36
Снимката е илюстративна.

До 15 септември премахват изсъхналите клони на дървета около училищата

До 15 септември спешно да бъде извършена резитбата на сухи клони и опасни дървета в града, като приоритетни зони са около детските градини и училищата, е наредил кметът на Варна Благомир Коцев, съобщават от общинския пресцентър. Вътрешните дворове са отговорност на директорите, посочиха от ресорната дирекция. Огледи и резитба трябва да се извърши и в..

публикувано на 09.09.24 в 17:16

До края на месеца държавата връща на общината терена за МГ

До края на месеца се очаква държавата да върне на община Варна терена, на който ще бъде изградена новата база на Математическата гимназия във Варна. Това каза Мартен Демирев, председател на фондация "МГ "Д-р Петр Берон". Добрата новина е съобщена на среща между представителите на фондацията с представители на община Варна, Общинския съвет и областния..

публикувано на 09.09.24 в 15:56

Обследваха с дрон колонадата на входа на Морската градина за пукнатини

Обследване с дрон беше направено на колонадата на входа на Морската градина, след като вчера парче от едната колона се отчупи и падна. По всички шест колони има пукнатини, показват кадрите, съобщи Георги Иванов, началник на отдел "Отбранително-мобилизационна подготовка " в общината. Данните са предоставени на експертите от общината, писмо е изпратено..

публикувано на 09.09.24 в 15:25