Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кога ще има 5G мрежа в България

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Мобилните оператори у нас очакват освобождаване на честоти, за да започне комерсиалното използване на 5G мрежата. Това стана ясно на организиран от „Форбс - България“ семинар, съобщава БНР.  Още по време на извънредното положение Министерството на транспорта обяви, че в България все още няма действащи 5G мрежи, а Министерството на отбраната следва да освободи честоти.

До 2030 година 2/3 от хората по света ще преминат към 5G, сочат прогнози


Мобилните оператори очакват разгръщането на новия честотен ресурс в началото на следващата година, пояснява  пред БНР Владислав Димитров, който отговаря за изграждането на мрежата на един от големите телекоми.

„Новите честоти в спектъра на 700 мегахерца и в спектъра на 3.5 гигахерца, които очакваме в началото на следващата година и с тях в България да почнем изграждането и предлагането на истински 5G услуги към крайните ни потребители. В това отношение в България всичките телеком оператори работим в условието на недостиг на спектър. Ние разполагаме само с 42% от спектъра, с който европейските телекоми разполагат.“

„Мисля, че ще се справим с въвеждането на 5G в рамките на един петгодишен период. Очакванията са повече от 50 или 60% от капиталовите разходи на телекомите да са свързани с 5G, което за България означава стотици милиони инвестиция от големите телекоми", каза Димитров.

Сред честотите, които трябва да бъдат освободени, са такива на военните. Преди повече от  година заместник- министърът на отбраната Анатолий Величков прогнозира, че това няма да се случи скоро заради милионите, които са нужни. Спектърът, който трябва да се освободи, се ползва от изтребителите МиГ, Су-25, вертолетите Ми-24 и Ми-17, както и от групата l-39. Честотите се ползват и за самолетите, които изпълняват мисия „Въздушна полиция“ („Air Policing“) и са част от интегрираната система за противовъздушна и противоракетна отбрана.

От първи юни Националната телевизия освободи честоти в честотния спектър в обхват 700 MHz за развитие на мобилни мрежи пето поколение в 14 области на страната. Държавата засега помага, поясняват от бранша, и дават пример с промяна в строителното законодателство, която ще позволи в бърз режим и при минимални ресурси да бъдат обновявани мрежите с устройства пето поколение.

Д-р Жанет Захариева от Асоциацията на европейските телекомуникационни оператори цитира проучвания, според които до 2030 година 2/3 от хората по света ще преминат към 5G.

„Петата генерация се очаква да бъде гръбнакът на четвъртата индустриална революция. За да не мислим, че тя е някъде в бъдещето, искам да споделя с вас малко цифри. В Европейския съюз вече има 50 развити комерсиални мрежи в 10 страни членки. Това са в Австрия, Финландия, Германия, Унгария, Ирландия, Италия, Латвия, Румъния, Испания и в Обединеното кралство, което вече не е част от Европейския съюз. В Съединените американски щати и четирите представени големи мобилни оператора предлагат 5G услуги още от 2018 и 2019 година. Там предлагането вече е доста напреднало, свързано е с предлагане на „умни устройства“ в домовете и за домакинствата. В Южна Корея вече има над 100 000 инсталирани базови станции, а корейският телеком отчете над 1.5 милиона 5G абоната. Извън тези оператори, 328 оператори в 109 страни са заявили, че вече инвестират в такива мрежи. Извършват се и много тестове. 5G тестовете в края на март 2020-та година в Европа са близо 200. Спрямо 138 в края на миналата година“, отбелязва Захариева.

Част от тестовете са били направени и в България, стана ясно наскоро от отговор на Министерството на информационните технологии и съобщенията в разгара на Covid-кризата, която според доста публикации в социалните мрежи е предизвикана именно от 5G мрежите. Комисията за регулиране на съобщенията определи като манипулативни публикациите по темата. Министерството на съобщенията трябваше да уверява, че в България все още няма действащи 5G мрежи, а здравното министерство - да обяснява, че според данните на Световната здравна организация не е установена връзка между използването на 5G и вредата за човека. Д-р Жанет Захариева от Асоциацията на европейските телекомуникационни оператори припомня, че това е не е настроение само за България.

„Сега, по цяла Европа напоследък наблюдаваме, особено в ситуацията на Covid, в която хората може би бяха стресирани от заразата, освен това имаха повече време да си седят вкъщи, да поровят в социалните мрежи, да бъдат изложени на всякаква дезинформация. Което впрочем доведе до реални негативни посегателства върху мрежите във Великобритания, в Нидерландия, в Швейцария. Които на практика доведоха до това, че се спря изцяло телекомуникацията в определени райони и градове.

В момент, в който хората разчитаха изцяло на мрежите, за да могат да работят, да се учат и изобщо да имат връзка със света и с близките си. Така че това, което е нашият минус - че ние оставихме любителите на конспиративни теории да говорят. А ние мълчахме, смятайки че просто са едни смешни хора, без доказателства. И не си направихме труда, може би до момента. Сега вече е редно да започнем за говорим по тази тема“, изтъква Жанет Захариева.

Информация от публикация на БНР.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

80 години от рождението на изследователя на Варненския некропол отбелязват във Варна

През 2024-а се навършват 80 години от рождението на Иван Иванов, изследователят на варненския халколитен некропол и откритото в него най-старо обработено злато в света. По този повод от 18 часа на 1 август – рождената дата на Иван Иванов , в зала „Одесос“ на Варненския археологически музей ще бъде представен юбилейният сборник „Да оставиш..

публикувано на 23.07.24 в 16:49

Осмо издание на фестивала "Сръчко" през август във Варна

Над 50 изложители от цялата страна ще се включат в Осмото издание на фестивала "Сръчко". Той ще се проведе от 2 до 18 август, а шатрите ще бъдат разположени на алеята между комплекс "Морско казино" и сцена "Раковина".  Участие ще вземат занаятчии, грънчари, кожари, текстилни производители, художници, които ще предложат рисувано стъкло, шити играчки,..

публикувано на 23.07.24 в 10:28

Метални топчета произвеждат кислород в дълбините на океаните

Учени обявиха, че са открили "тъмен кислород", който се произвежда в дълбините на океана от бучки метал на дъното и без използването на светлина, съобщава БНР. Около половината от кислорода, който дишаме, идва от океаните. Преди последното откритие обаче се смяташе, че той се произвежда от растения във водата, които фотосинтезират - процес,..

обновено на 23.07.24 в 07:44

23 юли - Международен ден на китовете и делфините

На 23 юли се отбелязва Международния ден на китовете и делфините.  През 1982 г. е приет Мораториум върху търговския улов на китове от Международната китобойна комисия. Празникът се отбелязва от 1986 г., когато Мораториумът започва да се прилага.  В цял свят са недопустими ловът и търговията с китове и делфини, което способства те да се спасят от..

публикувано на 23.07.24 в 07:30

Ден на отворените врати на борда на НИК "Св. св. Кирил и Методий" в петък и събота

Ден на отворените врати на борда на военния научноизследователски кораб НИК 421 „Св. св. Кирил и Методий“.  На 26 юли, петък, от 13 до 17 часа плавателният съд ще бъде базиран на Морска гара-Варна, а на 27 юли, събота, варненци и гости ще могат да го разгледат от 9 до 11 часа. Събитието се организира по случай три години от влизането на..

публикувано на 22.07.24 в 14:46
Делян Илиев, Елена Цанкова и Димитър Георгиев

Благотворително почистване на Морската градина събира пари за солна стая за деца в нужда

„Смет за добро“ - благотворително събитие „Равен старт за всеки“, организират варненският Клуб Ротаракт съвместно с представители на частни фирми и община Варна. Проявата включва почистване на Морската градина и събиране на средства за Центъра за специална образователна подкрепа, съобщиха за Радио Варна Елена Цанкова и Делян Илиев   – двама от..

публикувано на 22.07.24 в 12:50
Хуан Миро, Каталунски пейзаж, сюрреализъм

Лесна работа: По-щастливи през лятото

Месец юли е прекрасен. Иска ми се никога да не свършва. Да има още лято, още приказно море и безкрайни слънчеви дни на плажа. Сигурно не съм сама в това. Та кой не обича да има още от хубавото, да получава повече, да преживява повече радостни мигове? Всъщност, като оставим лятото настрана, по-добре ли е да имаш повече? Да печелиш..

публикувано на 22.07.24 в 12:30