Всеки посетител на Университетска ботаническа градина – Балчик в днешния празниченден, по повод 65-ата годишнина на ведомството, получава растение от летните разсади, отгледани в Градината. Така, отнасяйки цвете в дома си, с грижа за него, да стане част от нашето голямо семейство, споделят домакините.
Днес, 65 години по-късно, Университетска ботаническа градина – Балчик, като част от Университетските ботанически градини към Софийски университет „Св. Климент Охридски“ (София, Варна и Балчик) принадлежи към глобалното семейство на ботаническите градини: член е на Световния съвет на ботаническите градини (BGCI), на Европейския консорциум на Ботаническите градини (EBGC), на образователната мрежа за екологично образование в Ботаническите градини (EBGEN), Международния съвет за паметниците на културата и забележителните места“ (ICOMOS). От 1956 г. ежегодно публикува своя Index Seminum и участва със своите колекции в обмена на семена с ботаническите градини от цял свят. Определена е за спасителен център по Вашингтонската конвенция CITIES, която контролира търговията с редки и застрашени видове. През 2005 г. е обявена за защитена местност по Закона за защитените територии, Носител на орден Кирил и Методий II-ра степен за нейните заслуги за пропагандирането постиженията на биологическата наука.На 27 юли през 1955 г. със заповед на министъра на културата и образованието на територията на парковата част на бившата лятна резиденция на румънската кралица и под ръководството на известния български учен ботаник академик Даки Йорданов е създадена градината.
Тази година предвид сложната и динамична обстановка, свързана с разпространението на COVID-19 и с цел спазване на всички противоепидемични мерки, УБГ-Балчик ограничава провеждането на масови мероприятия.
В памет на създателя на градината е положен венец пред паметната му плоча. Чуйте в звуковия файл още от Валя Машкарова – ръководител:
През 2020 Университетска ботаническа градина – Балчик постави началото на ботаническа галерия, включваща научни илюстрации на шест семейства - Лютикови (Ranunculaceae), Борови (Pinaceae), Перуникови (Iridaceae), Брезови (Betulaceae), Бобови (Fabaceae), Устноцветни (Lamiaceae). Колекцията ще бъде обогатявана като част от образователната, учебна и социална дейност, която УБГ-Балчик, като звено на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ развива.
Ботаническата галерия е разположена в дясно от централния портал на УБГ-Балчик и очаква всеки любознателен посетител.
„Оперни тайни“ е наречен най-новият проект на Държавна опера Варна, който стартира от февруари 2025 г. и е насочен към най-младата публика. Операта отваря врати за най-малките си зрители и ги води зад кулисите със специални тематични детски ателиета, които ще се провеждат всеки месец. Всички елементи и етапи от създаването на оперен спектакъл са..
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..