Пясъкът по плажовете край реките и езерата е благоприятна среда за размножаване на микроби и бактерии заради липсата на дезинфекция. Попадайки през малки ранички в организма на почиващия, те заплашват да го заразят с различни паразитни болести, смята Михаил Лебедев от Центъра по молекулярна диагностика в Москва.
Пясъкът по плажовете никога не се обработва с каквито и да е дезинфекциращи средства, а на дълбочина 5-6 см е най-благоприятната среда за обитание и размножаване на различни микроорганизми, предимно причинители на гъбични инфекции.
Особено опасен е влажният пясък. Когато той е сух и горещ, рисковете са по-малки, но все пак съществуват.
Затова не се препоръчва хората да се зариват в пясъка и да строят пясъчни фигури. Попадайки в малки пукнатини и ранички по кожата, тези бактерии могат да станат причина за микоза и кандидоза, предупреждава експертът.
Ако почивате на плажовете край реки и езера, може да се заразите с най-различни инфекции. В пясъка живеят най-обикновените патогенни гъби, глисти и бактерии. Спорите на гъбите проникват лесно в стъпалата, които са се накиснали добре във водата.
Церкариите обитават в застояла вода, но могат да попаднат в морето, ако то е замърсено от битови отпадъци или в него се влива река.
Според Лебедев, не е трудно човек да се опази от церкариоза, стига да подбира внимателно местата, където да се къпе.
Не трябва да се забравя също, че стоенето с мокър бански и преохлаждането са основни причини за развитието на респираторни инфекции, цистити и други възпаления. /БГНЕС, ТАСС
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..