Добър е уловът в Черно море, като се очаква тенденцията да се запази и през есенно-зимния период. Това съобщи за Радио Варна доц. Виолин Райков от Института по океанология към БАН. Той е ръководител на ежегодните експедиции, които изследват рибните запаси в морето. Първата от тях приключи преди дни, а втората ще се проведе през месец октомври.
Експедицията е продължила 10 дни, като специалистите от института са извършили повече от 38 тралирания на различни дълбочини в акваторията от Дуранкулак до Царево.
Обект на проучването са били шест основни видове риба – хамсия, трицона, сафрид, меджид, барбуна и черноморска акула, съобщи Виолин Райков и уточни:
Тази година имаме доволно количество от трицоната, която е основният местен вид, който се лови в нашите води. Най-интересното е, че на дълбочини от 15 до 30 метра уловите включваха до 17 различни видове риба. Може да се каже, че уловът тази година е добър, поне в първия период на изследването. Добра е хранителната база за есенно мигриращите видове.
Докато за хамсията и сафрида прогнозите са оптимистични, не така стои въпроса с черноморската акула. Според Виолин Райков състоянието на нейната популация е критично и трябва да се мисли за въвеждането на забрана за нейния улов.
По време на експедицията са проследени и разтоварванията на риба, основно на пристанищата във Варна, Балчик, Каварна, Созопол и Несебър. Проучването е показало, че целогодишно се вади трицона и калкан /с изключение на периода, в който улова му е забранен/, както и мигриращите видове, като сафрид и хамсия. Виолин Райков коментира, че:
Увеличава се ловенето на барбуна, тъй интересът към тази риба в Гърция е голям. Ако тази тенденция се запаси, може би трябва да се мисли за някакви регулации в улова на този вид риба.
Премиерът Росен Желязков настоя, че пряка намеса на държавата на пазара на основните стоки от потребителската кошница е недопустима, но това не изключва контролните механизми, с които разполагат регулаторните органи, съобщава БНР. Отворът на министър председателя бе на въпрос от народния представител от "ДПС-Ново начало" Халил Летифов, който поиска..
Властите предупредиха за опасно предизвикателство сред тийнейджърите в "ТикТок". То е свързано с едно от най-общодостъпните лекарства - парацетамолът, и приемането му в големи дози. Подрастващите се състезават кой ще изпие повече таблетки. Предизвикателството е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнейджърите...
Близо 36 000 чужди граждани от общо 79 държави са получили право да работят в България чрез различни видове разрешителни режими през 2024 година. Те са с 10 000 души повече в сравнение с 2023 година, предаде БНР, цитирайки Атанаска Тодорова - главен експерт "Пазар на труда, миграция и мобилност" в КНСБ. Тя допълни, че най-много разрешителни са..
С подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица гражданите и тази година могат да се възползват от данъчното облекчение за ремонт и/или подобрения на собствено жилище за направените през 2024 г. плащания за труд в общ размер до 2000 лв. Сумата, която може да бъде възстановена, е до 200 лв...
Преместваем обект, тип ресторант, ще бъде изграден на плажа във варненския квартал "Аспарухово". Той ще се намира на мястото на двете заведения, премахнати миналото лято и в края на миналата година. Разрешение за изграждането на новия ресторант е дадено от главния архитект на Община Варна и е съгласувано и одобрено от Министерството на туризма. Това..
На днешния ден се навършват 125 години от смъртта на Капитан Петко войвода. Годишнината ще бъде отбелязана с поклонение и заупокойна молитва от 11 часа днес на гроба на войводата на Старите варненски гробища. В 14 часа в Музея на Възраждането ще бъде открита и зложбата "От Киноцентъра до музейната витрина". Експозицията включва 15 автентични народни..
Операциите по подмяна на ставите с изкуствени дават възможност на хиляди хора да живеят по-пълен и активен живот. Но, доплащането на медицинското изделие не е по финансовите възможности на част от пациентите. Затова пациенти се обединиха в Сдружение „Живот с изкуствени стави“, освен за взаимопомощ и за да се борят за по-голямо финансиране на..