Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цената на пипера: от 80 стотинки до 2 лева

Септември пристъпи бавно и нежно, но с палещата жега на едва отминал август. И напомни, че колкото и да е топло, трябва да помислим дали ще се нагряваме край казана в опит да затворим консерви, частици от лятото в буркани за зимата.
На път за огромни количества зеленчуци търсим тези, които ни излизат с най-изгодна цена.
Във Варна, а и в останалите градове,  традиционно всички плодове и зеленчуци са по-скъпи. 
Цената на пипера за килограм към момента е  от 1,99 лв. в големите хипермаркети и в зеленчуковите магазини. 
80 стотинки за килограм е цената на пипера, ако го купите директно от ръката на производител от полето на село. 
В Дълго поле, Пловдивско, например. 
Там можем да се приземим от разликата в цената, която в ниското е драстична в сравнение с тази, предлагана ни значително по-високо от прекупвачите в близкия магазин в квартала. 
Нека чуем Боби Бахчевански директно от полето в трудова акция:




На къра при чушкопроизводители по телефона репортерът ни Ваня Славова откри сладкодумния писател на селския труд и бит Николай Илчевски.
Чуйте каква е атмосферата там, от където идва продукцията за нашата трапеза:

Очакваме още от интересните истории от селската действителност да ни бъдат разказани в близко бъдеще от писателя Николай Илчевски, който от калта извайва мастилото за своите разкази.
А сега за вечния спор: чушка или пипер...Макар варненци да употребяват думата пипер за зеленчука и за подправката едновременно, като при втората отличителната разлика е само прилагателното червен или черен.
Малко любопитна информация не е излишна.
Въпросът слага точната доза пипер върху пиперките. Пиперът, в смисъл на чушка, е от отдел покритосеменни, както и пиперът, в смисъл на пипер. Но семейството на първите е картофови, а на вторите- пиперови. Така че наистина става дума за две съвсем различни растителни семейства. Общото им е, че семките им са вътре в тях. Но така е и с домата, а той не е пипер. И на никой никога не му е хрумвало да го нарича така. Преди да обясним, на кого му е хрумнало чушките и пиперът да са обединени по този нелеп начин, нека кажем две важни неща.

Първо, думата чушка идва от старобългарски-чешоуıа, чуша. Това е и думата за шушулка. Чушка и шушулка не са просто синоними, това е една и съща дума. Фасулът или грахът също са в чушки. Така че пипер е по-правилното название, ако изобщо тук има правилно название на това бедно растение.

Защо обаче ние нямаме добро име за него? Защото идва твърде късно. Черният пипер е бил познат на европейците, античните гърци и римляните, много отдавна. Той идва от Азия и е бил изключително ценен като подправка и лекарство. Наричали са го черно злато, преди това име да го лепнат на петрола, въглищата и черната Златка. Той е лют, а европейската кухня е била блудкава. Така че подправките са били много ценни, за разлика от източната кухня, която е богата на подправки. И така черното злато се е докарвало от Индия през Африка, та до Рим, а това го оскъпявало неимоверно.

Нямало ли обаче по-пряк път? Е, разбира се, че имало-по море. Колумб тръгнал да го търси и го намерил. Стигнал до Индия, кръстил местните индийци и когато му поднесли традиционната подправка, която местните използвали от хилядолетия, казал: „Охо, ето го пипера, който търсим". Така новите и непознати шушулки, чушките, били наречени пипер от Колумб и неговите хора. А на тях ботаниката не им била силната страна, нито пък географията. Но да кажем, че за това има смекчаващи вината обстоятелства.

Чилийският пипер и до ден днешен е известен като chili peppers, red hot chili peppers. Когато европейците вкусили от лютата подправка последна грижа им било, от какво семейство е растението. После чушките, във всичките си разновидности, били пренесени на Стария континент, но запазили името си, макар някои от сортовете изобщо да нямали лютива нишка.

Ето как името пипер било дадено по погрешка и на друго растение, но на фона на индианци и индийци, чушката пипер е много дребен проблем при кръщаването.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Черно море - едно от най-бързо затоплящите се в света

Черно море е едно от най-бързо затоплящите се морета в световен мащаб. До края на века скоростта на вятъра в региона ще нарасне, ще се увеличат валежите, а налягането на въздуха ще се повиши. По-големи количества на валежите вече се регистрират в районите на Варна, Добрич и Бургас. Българските учени предупреждават, че климатичните промени..

публикувано на 25.07.24 в 17:09

На 29 юли започва 32-рият Международен фолклорен фестивал във Варна (ПРОГРАМА)

От 29 юли до 1 август във Варна ще се проведе 32-рото издание на Международния фолклорен фестивал „Варненско лято“. Тази година в него участват ансамбли над 400 артисти от 8 държави. Гостуват фолклорни формации от Украйна, Словакия, Черна гора, Грузия, Китай, Тимор-Леще и Албания. Домакини и тази година са добре познатите на публиката Фолклорен..

публикувано на 25.07.24 в 12:10

25 юли - Успение на св. Анна

На 25 юли Православната църква отбелязва Успение на Света Анна - блажената смърт на света Анна или както канонически се нарича - Успението ѝ. Света Анна била потомка на Аароновия род и родила Мария, бъдещата майка на Спасителя на човечеството. В резултат на библейските сказания светицата се приема и почита като един от основните християнски символи на..

публикувано на 25.07.24 в 09:19
Плаж к.к.

Мъжете над 50 години са най-недисциплинираните на плажа

В тропическите летни жеги напоследък, топването в морето е един от начините хората да се разхладят. В разгара на сезона, плажовете са пълни, а спасителите трябва да имат очи буквално на гърба си за да могат да предотвратяват евентуални инциденти в морето, особено когато има по-силно вълнение и флагът е жълт или червен. Именно неспазването на..

публикувано на 25.07.24 в 07:20

170 детски градини се отказаха от пластмасовите чаши за еднократна употреба

Над 54 милиона пластмасови чаши за еднократна употреба са спестили децата и екипите на  170 детски градини в страната като са се включили в инициативата "Аз избирам чашата за многократна употреба", от 2016 г. до днес. Това съобщи за Радио Варна нейният идеолог  Сабина Максимова.  Т ака на природата са спестени 400 тона въглеродни емисии и над 140..

публикувано на 24.07.24 в 14:00

Възпитаници на две варненски училища спечелиха награди от международни младежки фестивали

Студио „Рошавата гарга“ към ОУ „Черноризец Храбър“ в морската столица получи две отличия на Международния младежки медиен фестивал „Арлекин“, който се проведе във Варна. Учениците и техните ръководители спечелиха специалната награда на името на основателя на фестивала – академик Хачо Бояджиев, за филма „Съдът на децата“. На Международния..

публикувано на 24.07.24 в 12:35

Честваме Св. великомъченица Христина

На 24 юли почитаме Света великомъченица Христина. Тя била родом от град Тир. Нейният баща, като управител на този град, бил известен жесток езичник. Родителите ѝ и дали името Христина, което било не според тяхното езическо мъдруване, но по Божий промисъл: самото име, като някое пророчество, предсказвало, че девицата, когато порасне, ще стане християнка,..

публикувано на 24.07.24 в 09:35