Тенор с дълга кариера по световните сцени, с централни партии в опери от Верди, Пучини и още много легендарни имена. Емил Иванов е на една сцена с Гена Димитрова, Николай Гяуров, Никола Гюзелев, Райна Кабаиванска и още много родни и световни звезди. Паралелно с любовта му към операта, обаче той има и друга страст – звездите.
"Влюбих се в звездите във варненската околия. Бях на шест години и моите родители ми показаха Млечният път от курорта "Св.Св. Константин и Елена" и останах омагьосан около 20 минути сигурно."
Роден е в Рим, където баща му е бил аташе към посолството ни в Италия. От съвсем малък обича операта:
"Баща ми имаше един автоматичен грамофон и оставяше 4-5 плочи, които падаха една след друга. Родителите ми казват, че са ме оставяли съвсем сам вкъщи на две години и половина. Аз съм си стоял пред грамофона и не съм мърдал. Явно тогава ме е привлякла операта. Баща ми беше голям любител и съм израснал със записите на големите певци от 50-те и 60-те години."
Продължително време двете му страсти, оперното пеене и астрономията, вървят успоредно. Увлича се по атомната физика, даже е приет в Софийския университет където учи 2 години, но се прехвърля в Музикалната Академия. Родителите му не са особено щастливи:
"Беше за ужас на моите родители. Казваха ми - Как ще оставиш науката? Какво ще стане сега? Музикант къща не храни. Е, станах оперен певец, но винаги когато имах малко свободно време поглеждах нагоре. Така беше 25 години, но постепенно разредих, а сега съвсем спрях участиятата си и имам достатъчно време да наблюдавам звездите, а и не само."
В момента Емил Иванов завършва докторантурата си в Шуменския университет "Епископ Константин Преславски". От 2009 притежава астрограф, който му дава възможност да снима "Дълбокия Космос".
Запечатал е и така нареченото "влакче" на Илон Мъск, но като много други астрономи по света е притеснен от многобройните сателити на милиардера.
Има и уебсайт emilivanov.com където публикува снимките и откритията си. Чуйте още в репортажа.
Трудно живея над водата, на мен ми е по-добре във водата, не ми се излиза от нея. Това коментира за Радио Варна известният подводен фотограф Пламен Вукадинов. Нямам никакви намерения да спирам - заставам на брега и няма сила, която да ме спре. Преди да вляза във водата, всеки път треперя от вълнение, каза още той. Да си подводен фотограф крие и своите..
Центърът за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе” организира четвърта Национална женска ромска среща „Момичета с мечти – нека сме повече от три!“, която ще се проведе на 14-15 ноември 2024 г. в Дряново. В срещата участват жени и момичета от цялата страна, които активно работят в посока промяна положението на ромската жена. Това..
По-скоро няма да има редовно правителство в рамките на този парламент, той ще функционира няколко месеца и след това ще отидем на нови избори. Тази прогноза направи политологът доц. Иво Инджов. Той допуска обаче, че има минимален шанс за четворна коалиция. Бойко Борисов демонстрира активност, за да покаже отговорността, която носи ГЕРБ като първа..
Радина Боршош дебютира в главната роля на Ирина от "Тютюн" в едноименния спектакъл на Варненския драматичен театър. Младата актриса замени Диана Димитрова, която изпълняваше ролята от създаването на постановката през 2021 г. Като Борис Морев в представлението ѝ партнира Калин Врачански. "Тютюн" варненската публика може да гледа и на 6 декември...
Няма нагласа да се върви към съставяне на правителство. Това мнение изрази политологът Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи. Според него първият работен ден на 51-вото Народно събрание е бил достатъчно показателен, а липсата му на оптимизъм се дължи на заявките и говореното на лидерите на партиите. По думите му за избора на..
Интервю с Fredrik Åkesson (OPETH ) Шведските прог дет легенди OPETH са готови с новия си албум, който първо трябваше да излезе в средата на октомври, но по технически причини беше отложен за средата на ноември. Китаристът на OPETH Fredrik Åkesson даде специално интервю за От другата страна по повод концептуалния „The Last Will and..
Има основна връзка между функцията на стомашно-чревния тракт и главния мозък. При нарушение на функциите на стомашно-чревния тракт може да възникнат заболявания свързани и с централната нервна система, вкл. невродегенеративните заболявания. Това каза в интервю за Радио Варна доц.Светлана Фоткова-Георгиева от факултета по фармация на варненския..