Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Сибир откриха първата изцяло запазена пещерна мечка от ледниковия период

Ягодинската пещера
Снимка: Стаматина Никова

За първи път в света е открит изключително запазен труп на възрастна пещерна мечка, след като е замръзнал преди поне 22 000 години в дълбините на Сибир, съобщава „Ай Еф Ел Сайънс“.

Тялото на праисторическото животно е открито на Ляховските острови в далечната североизточна Русия от пастири на северни елени и сега ще бъде анализирано от учени от Североизточния федерален университет (НЕФУ) в Якутск, водеща изследователска институция за изследване на изчезнали видове от ледниковата епоха. Смята се, че този новооткрит замразен възрастен екземпляр датира между 22 000 и 39 500 години, но изследователите се стремят да направят радиовъглероден анализ, за да определят точна възраст.

„Това е първата и единствена находка по рода си - цял мечи труп с меки тъкани. Той е напълно запазен, с всички вътрешни органи на мястото им, включително дори носа“, казва в изявление д-р Лена Григориева, изследовател в НЕФУ. „Преди това са открити само черепи и кости. Тази находка е от голямо значение за целия свят."

Пещерната мечка (Ursus spelaeus) е праисторически вид или подвид, който е живял в голяма част от Евразия, докато е изчезнал преди около 15 000 години. Множество фактори стоят зад нейното изчезване, но се смята, че основен фактор е бил ловът от хората и неандерталците.

Ловът на това животно е доста впечатляващ подвиг предвид техния размер. Видовете могат да задминат по рамери дори най-голямата гризли или полярна мечка, като някои екземпляри тежат до 1000 килограма. Но въпреки тези свирепи размери, те всъщност са били тревопасни животни, които са се хранили предимно с растителна храна. Известно е също така, че между 0,9 и 2,4 процента от ДНК, намерена в кафявите мечки, произхожда от пещерни мечки, което означава, че техният генофонд все още живее в съвременните видове.

Затоплящите се температури през последните години отчитат все по-голямо размразяване на вечните ледове в Сибир. Макар че това е лоша новина поради редица причини, тя помогна да се разкрият множество изчезнали животни от ледниковия период като мамути, вълнести носорози, птици, няколко кученца и малки пещерни лъвове. Учените са разбираемо развълнувани.

За този нов образец са поканени водещи експерти от Русия и извън нея да анализират животното, използвайки редица научни техники, от генетичен анализ до микробиологичен, в един от най-амбициозните изследователски проекти от този вид. /БГНЕС




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Честваме Св. великомъченица Христина

На 24 юли почитаме Света великомъченица Христина. Тя била родом от град Тир. Нейният баща, като управител на този град, бил известен жесток езичник. Родителите ѝ и дали името Христина, което било не според тяхното езическо мъдруване, но по Божий промисъл: самото име, като някое пророчество, предсказвало, че девицата, когато порасне, ще стане християнка,..

публикувано на 24.07.24 в 09:35

80 години от рождението на изследователя на Варненския некропол отбелязват във Варна

През 2024-а се навършват 80 години от рождението на Иван Иванов, изследователят на варненския халколитен некропол и откритото в него най-старо обработено злато в света. По този повод от 18 часа на 1 август – рождената дата на Иван Иванов , в зала „Одесос“ на Варненския археологически музей ще бъде представен юбилейният сборник „Да оставиш..

публикувано на 23.07.24 в 16:49

Осмо издание на фестивала "Сръчко" през август във Варна

Над 50 изложители от цялата страна ще се включат в Осмото издание на фестивала "Сръчко". Той ще се проведе от 2 до 18 август, а шатрите ще бъдат разположени на алеята между комплекс "Морско казино" и сцена "Раковина".  Участие ще вземат занаятчии, грънчари, кожари, текстилни производители, художници, които ще предложат рисувано стъкло, шити играчки,..

публикувано на 23.07.24 в 10:28

Метални топчета произвеждат кислород в дълбините на океаните

Учени обявиха, че са открили "тъмен кислород", който се произвежда в дълбините на океана от бучки метал на дъното и без използването на светлина, съобщава БНР. Около половината от кислорода, който дишаме, идва от океаните. Преди последното откритие обаче се смяташе, че той се произвежда от растения във водата, които фотосинтезират - процес,..

обновено на 23.07.24 в 07:44

23 юли - Международен ден на китовете и делфините

На 23 юли се отбелязва Международния ден на китовете и делфините.  През 1982 г. е приет Мораториум върху търговския улов на китове от Международната китобойна комисия. Празникът се отбелязва от 1986 г., когато Мораториумът започва да се прилага.  В цял свят са недопустими ловът и търговията с китове и делфини, което способства те да се спасят от..

публикувано на 23.07.24 в 07:30

Ден на отворените врати на борда на НИК "Св. св. Кирил и Методий" в петък и събота

Ден на отворените врати на борда на военния научноизследователски кораб НИК 421 „Св. св. Кирил и Методий“.  На 26 юли, петък, от 13 до 17 часа плавателният съд ще бъде базиран на Морска гара-Варна, а на 27 юли, събота, варненци и гости ще могат да го разгледат от 9 до 11 часа. Събитието се организира по случай три години от влизането на..

публикувано на 22.07.24 в 14:46
Хуан Миро, Каталунски пейзаж, сюрреализъм

Лесна работа: По-щастливи през лятото

Месец юли е прекрасен. Иска ми се никога да не свършва. Да има още лято, още приказно море и безкрайни слънчеви дни на плажа. Сигурно не съм сама в това. Та кой не обича да има още от хубавото, да получава повече, да преживява повече радостни мигове? Всъщност, като оставим лятото настрана, по-добре ли е да имаш повече? Да печелиш..

публикувано на 22.07.24 в 12:30