За първи път в света е открит изключително запазен труп на възрастна пещерна мечка, след като е замръзнал преди поне 22 000 години в дълбините на Сибир, съобщава „Ай Еф Ел Сайънс“.
Тялото на праисторическото животно е открито на Ляховските острови в далечната североизточна Русия от пастири на северни елени и сега ще бъде анализирано от учени от Североизточния федерален университет (НЕФУ) в Якутск, водеща изследователска институция за изследване на изчезнали видове от ледниковата епоха. Смята се, че този новооткрит замразен възрастен екземпляр датира между 22 000 и 39 500 години, но изследователите се стремят да направят радиовъглероден анализ, за да определят точна възраст.
„Това е първата и единствена находка по рода си - цял мечи труп с меки тъкани. Той е напълно запазен, с всички вътрешни органи на мястото им, включително дори носа“, казва в изявление д-р Лена Григориева, изследовател в НЕФУ. „Преди това са открити само черепи и кости. Тази находка е от голямо значение за целия свят."
Пещерната мечка (Ursus spelaeus) е праисторически вид или подвид, който е живял в голяма част от Евразия, докато е изчезнал преди около 15 000 години. Множество фактори стоят зад нейното изчезване, но се смята, че основен фактор е бил ловът от хората и неандерталците.
Ловът на това животно е доста впечатляващ подвиг предвид техния размер. Видовете могат да задминат по рамери дори най-голямата гризли или полярна мечка, като някои екземпляри тежат до 1000 килограма. Но въпреки тези свирепи размери, те всъщност са били тревопасни животни, които са се хранили предимно с растителна храна. Известно е също така, че между 0,9 и 2,4 процента от ДНК, намерена в кафявите мечки, произхожда от пещерни мечки, което означава, че техният генофонд все още живее в съвременните видове.
Затоплящите се температури през последните години отчитат все по-голямо размразяване на вечните ледове в Сибир. Макар че това е лоша новина поради редица причини, тя помогна да се разкрият множество изчезнали животни от ледниковия период като мамути, вълнести носорози, птици, няколко кученца и малки пещерни лъвове. Учените са разбираемо развълнувани.
За този нов образец са поканени водещи експерти от Русия и извън нея да анализират животното, използвайки редица научни техники, от генетичен анализ до микробиологичен, в един от най-амбициозните изследователски проекти от този вид. /БГНЕС
Общинският съвет в Балчик одобри днес Белият град да подпише споразумение за сътрудничество с турската община Мармарис. „В резултат на подписания договор на 18 юни 2008 година за побратимяване между Община Балчик и Община Армуталан, Република Турция, през годините имахме активни контакти с нейното ръководство, а творчески колективи и спортни клубове..
Централната улица "Св. св. Констанитн и Елена" в кв. "Виница" е почистена до асфалт, обработена е против лед. Страничните улици обаче са истинско предизвикателство за автомобили и пешеходци. Тротоарите също са заледени и на по-стръмни улици са опасни, казват живеещи в района. Чуйте репортажа на Мартин Николов: Пътната обстановката във Варна днес е..
Дарителска кампания за създаване на образователни еко работилници в училища и детски градини провеждат от Академията за рециклиращо изкуство/Recycle Art Academy във Варна. Целта на тези работилници е децата да се учат да пазят природата , каза за Радио Варна Наталия Николова от организацията. Малчуганите ще научат повече за рециклирането,..
Ски пистата във Вълчи дол ще работи през почивните дни за всички любители на снежните забавления. Това съобщи кметът на общината Калоян Цветков. В момента пистата е покрита с естествен сняг, който тази нощ беше обработен. Днес ще бъдат поставени охранителни мрежи, които да отделят скиорите от децата с шейни. В следващите две нощи се очакват..
Тази сутрин в Добрич са били измерени рекордно ниските -20.1 градуса , според данните на НИМХ към 5.00 часа. Там е и най-студено в цялата страна. Досегашния рекорд за минимална стойност на тази дата е от 1984 година, когато са били отчетени -18.4 градуса. В момента в Добрич е -19 градуса , а снежната покривка е 27 сантиметра. Най-много сняг е..
Когато автобусът закъса и ти се наложи да се разходиш из снежна Варна и да повървиш 5-6 километра, виждаш и романтичната страна на изненадалата ни зима...през февруари. Леко си затваряш очите, мижаш (най-вероятно заради снежинките) за непочистените и необработените улици и тротоари и се радваш, че под обувките ти скърца сняг. Снимки: Даниела Стойнова..
Легендата на варненския и българския футбол Божил Колев представи книгата си "От Черно море и ЦСКА до световния футбол". Това стана на голямо тържество в присъствието на едни от най-големите футболисти от близкото минало. Божо Колев даде интервю за Радио Варна минути преди началото на презентацията.