Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как ни влияят скъпоценните камъни

Снимка: / Снимка: ЕПА/БГНЕС

Когато купуваме бижута със скъпоценни камъни, на първо място се фокусираме върху качеството и визуалните характеристики: искаме камъкът да е чист, голям и да отговаря на нашия стил. Но освен това обеци, пръстени или гривни, които носим, могат не само да ни украсят, но и да повлияят на нашето благосъстояние и настроение. Експертът по бижута Оксана Телбукова разказва за необичайните свойства на камъните пред женското списание “Мари Клер“.

Диамант

Диамантът е царят на скъпоценните камъни. Поради своите физически свойства и сила, диамантите винаги са символизирали безсмъртието. В европейската култура диамантът се е превърнал в олицетворение на любовта и лоялността. Но и преди това на диамантът са приписвани много значения. В Европа диамантите се появяват едва през 5-6 век пр.н.е., А родното място на камъка е Индия. Йогите отбелязват, че диамантът има много фина, но мощна енергия, способна да подхранва умствената и физическата сила на човека. Диамантът засилва волята и носи късмет във всички начинания, предпазва от злото око и прави собственика богат. Как иначе? Ако една жена си позволи бижута с диаманти, тя знае точно какво иска от живота, цени най-доброто и се стреми към успех.

Изумруд

Изумрудите са ценени още от древността: жителите на Вавилон ги търгуват през 4000 г. пр.н.е., а Клеопатра нарича изумруда своя любим камък. И не случайно на изумруда се приписват особени лечебни свойства. Според легендата „Свещеният Граал“, в който била събрана кръвта на Христос, бил направен от изумруд и всеки, който пиел от него, бил незабавно излекуван от всички болести. Индийските магьосници се потопят в медитативно състояние с изумруд, за да виждат бъдещето. Изумрудът има силна положителна енергия, която неутрализира отрицателните заряди, насърчава здравето и дълголетието.

Рубин

В древни времена рубинът е бил камък на воини и владетели: с цвета си напомнял за капки кръв. Монарсите вярват, че рубинът носи късмет и слава, олицетворява сила и стремеж напред. Рубинът често украсява оръжия, доспехи и мъжки пръстени. Заради живия си червен цвят рубините са се превърнали в символ на чувственост и страст във връзките. В древни времена рубините са били използвани за отстраняване на токсините от кръвта и подобряване на общата кръвоносна система. Днес рубините се използват и в медицината: те ускоряват регенерацията на тъканите. Рубиновите лазери премахват несъвършенствата на кожата и намаляват татуировките. Будистите почитали рубина, считайки го за магически камък, и вярвали, че той води собственика по пътя на великите дела.

Александрит

Александритът е рядък камък хамелеон, който променя цвета си през деня. На дневна светлина камъкът прилича на смарагд, а вечер под изкуствена светлина се превръща в алено като рубин. На 17 април 1834 г. скъпоценният камък е представен на Александър II, на когото е кръстен, след което в Русия носенето на александрит дълго време се смятало за много патриотично. Вярно е, че камъкът е бил известен не само в Русия: в Индия и Шри Ланка александритът е бил почитан като символ на дълголетие и просперитет, а служителите на храмовете са вярвали, че той успокоява душата. Смята се, че цветът на александрит напълно зависи от настроението на неговия собственик и отразява здравословното състояние, предупреждавайки за заболяване или опасност.

Сапфир

Сапфирът олицетворява мъдростта и царствеността: този камък също е много популярен сред кралските особи, храмовете са били украсени с него, а свещениците са носели сапфири, вярвайки, че те допринасят за връзката на човек с божествата. Камъкът се нарича антипод на рубина и въпреки че те си приличат по физическите свойства, сапфирът олицетворява духовната хармония и спокойствието. Будистите използвали сапфир за медитация, вярвайки, че камъкът има способността да пропуска отрицателна енергия през себе си и да я пречиства.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Великденското интелектуално състезание "Какво? Къде? Кога?" ще се проведе на 11 май

На 11 май от 16:30 часа в Младежкия дом във Варна ще се проведе Великденско интелектуално състезание "Какво? Къде? Кога?".  В надпреварата ще вземат участие 8 представителни отбора, всеки с по 6 състезатели. В решаването на интелектуалните загадки ще премерят сили младежи от Клуб „Делфин“- Варна, основни и средни училища, професионални и профилирани..

публикувано на 10.05.24 в 19:20

„Подай ръка – спаси лапа“ от приюта в Каменар ще се проведе във Варна

Кампанията „Подай ръка – спаси лапа“ ще се проведе на 12 май от 10:00 до 16:00 часа на полянката под Пантеона в Морската градина. Събитието се провежда за трети път, като тази година мотото е „Осинови порода „любов“. Организатор е Ротаракт клуб – Варна и техни партньорски организации, със съдействието на Община Варна. Целта на кампанията е да насърчи..

публикувано на 10.05.24 в 17:45

Аматьорските футболни лиги отново се обединяват в благотворителен турнир по мини футбол в полза на Павел Станчев

Павел Станчев води неравна битка с коварна и много рядка болест. Става въпрос за Сарком на Юинг – рак на костите, чието лечение се оказа резистентно към първоначално приложената терапия и отново са нужни средства за нова и по-скъпо струваща терапия. През ноември 2023 г. огромна вълна на съпричастност допринесе в събиране на средства, с които да започне..

публикувано на 10.05.24 в 17:26

Випуск 1974г. на Строителен техникум Варна отбеляза 50 години от завършването си със засаждане на дръвче в двора на училището

Випуск 1974г. на Строителен техникум - Варна отбеляза 50 години от завършването си със засаждане на дръвче в двора на Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия "Васил Левски". Идеята идва от главния двигател на випуска, Маринела Грудева, която успява да организира своите бивши съученици за това събитие. Благодарение на..

обновено на 10.05.24 в 15:41

Виолета Тончева с голямата награда за журналистика "Златен тризъбец"

Варненска журналистическа организация, която тази година чества своята 100-годишнина, днес раздаде своите награди на тържествена церемония в Арт салона на Радио Варна. Най-високото отличие е „Златният тризъбец“, което се връчва само при високи професионални постижения, веднъж на няколко години. Бронзовата статуетка, дело на скулптора Пламен..

публикувано на 10.05.24 в 15:08

Наградиха доброволци към клубовете за превенция във Варна

Във Варна наградиха най-изявените дванадесетокласници-доброволци към клубовете за превенция. Отличията се дават за изключителен принос в развитието и прилагането на общинската политика по превенция на рисковото поведение сред деца и млади хора.  Наградени с грамота са: Габриела Димитрова от училищния превантивен клуб към Първа езикова..

публикувано на 10.05.24 в 14:45

6 дни, 400 км. и една жена: Силвия, която ще пробяга Черноморието ни

Отвесни скали, пясъчни плажове, природни феномени, исторически забалежителности, курорти, антични градчета и още, и още. Всичко това очаква Силвия Кьосева - собственик и генерален мениджър на хотел в Слънчев бряг, която на 11 май започва предизвикателството си да пробяга българското Черноморско крайбрежие.  Замисълът е цялото предизвикателство, което..

публикувано на 10.05.24 в 09:05