Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Непознатата история на военната фотография, запечатала и дни като днешния

Военен фотограф е "запечатал" моментът от влизането на българската армия в Добруджа.

Обичайно, в дни като днешният 22 септември обръщаме поглед и към историята. Акцентът ни днес ще е малко по-различен, защото ще ви срещнем с Георги Генчев - дългогодишен фотограф и кореспондент на БТА, и неговите проучвания за зараждането на военната фотография у нас. Тя, както много други неща в историята се заражда в нашия край, когато Варна се оказва спирка в предаването на военните фотографии от времето на Кримската война от бойните полета край Балаклава в Крим към британските вестници.

Истинската военна фотография в България обаче се заражда в първите две сериозни войни, в които страната ни участва - Балканската и Междусъюзническата. 

През Първата световна война, която оказва се е най-сниматата и най-либералната за фотографите, всяка военна част е имала назначен на щат фотограф и художник. Снимки от военния живот обаче са правили и редица редови военни. Официално около 300 са били военните фотографи и наблюдатели от въздуха (познати днес като аерофотографи) тогава. Трима от тях са свързали част от живота си с Варна, а с варненски адрес като военен художник е бил и известният Константин Щъркелов.

Още за прелюбопитните и непознати моменти от тази част от историята ни може да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мариета Иванова

Мариета Иванова: Домът ни е отражение на самите нас, нашето най-съкровено място

Едва ли има човек, който да не се озовавал поне веднъж в ситуация на безпорядък, трудност в поддържането на реда в дома, невъзможност да се избави от някои вече ненужни, но със сантиментална стойност вещи или пък защото "може да потрябват", конфликт в семейството заради неангажираност с почистването и подреждането... Понякога на помощ идват..

обновено на 02.05.25 в 16:10

Същността на съвременното прахово боядисване и какво предлага то?

В свят, в който качеството, устойчивостта и естетиката все по-често вървят ръка за ръка, модерното прахово боядисване се е утвърдило като водещ метод за третиране на различни повърхности. Процесът се е наложил в редица индустрии не само заради високото ниво на защита, което осигурява, но и заради безкомпромисната визия, която придава на готовите..

публикувано на 02.05.25 в 08:00
Николай Пенев

Варненец мери сили в Англия с марки за английския футбол

Председателят на варненското дружество на филателистите Николай Пенев ще участва в състезанието за пощенски марки в Англия, което ще се проведе на 5 май. Той заминава с един много стар експонат, марки, документи и писма. На пет табла ще представи историята на английския футбол от 1863 година. Пенев обясни, че колекцията му е застрахована. Очаква се..

публикувано на 01.05.25 в 15:20

Рибари в Бяла хванаха 3-метрова моруна

Рибари от Бяла се похвалиха в социалните мрежи с рекорден улов. Екипажът е хванал във водите край Обзор гигантска моруна с размери 3,25 м дължина и 50 см височина, предаде БНР. Моруната е хищник, в менюто ѝ влизат разнообразни водни обитатели. Обект на активен риболов е заради месото и хайвера си. (т. нар. "черен хайвер", който е изключително..

обновено на 01.05.25 в 13:20

11 кръводарители станаха част от кампанията "Дари кръв! Спаси живот!" във Вълчи дол

Следващата сряда, 7 май, кръводарителска акция ще има в град  Бяла. На 13 май пунктът ще е в град Провадия, а на 21 май - в град Девня. 

публикувано на 30.04.25 в 14:32

Четири от пет деца във Варна остават без място в яслите

Детските ясли във Варна и областта осигуряват места само за една пета от децата до 3 години. Към 31 декември 2024 г. осигуреността с  места в област Варна е 20.4%, което означава, че от 100 деца само 20 могат да бъдат записани. За страната осигуреността е 19,9%, съобщават от Териториално статистическо бюро - Североизток. Припомняме, родителите на..

публикувано на 30.04.25 в 13:10

Хокайдо - различният японски остров

Иво Стоилков е туристически водач и приключенец в глобален мащаб.   От Аляска, през Шпицберген, до далечния изток той намира места, особено подходящи за екстремни активности. Това са дестинации, където традиционно всяка година има много сняг, нещо което у нас все повече липсва. В предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" Иво представи..

обновено на 30.04.25 в 10:13