Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съветът на Европа: България да разработи стратегия за приобщаване на ромите

Снимка: БГНЕС

България е постигнала напредък в прилагането на Рамковата конвенция чрез доразвиване на законодателството си относно недопускането на дискриминация, насърчаване на образованието за ромски деца и подкрепа на религиозните права, предаде репортер на БГНЕС.

Правната рамка за упражняване на правата на малцинствата в областта на културата, езика и участието им в прояви обаче остава недостатъчно развита; остават и проблемите в средното образование за ромите и качеството на преподаване, речта на омразата в публичното пространство често остава безнаказана. Това твърди Консултативният комитет по Рамковата конвенция за защита на националните малцинства в ново становище, публикувано заедно с коментари на правителството на България. За него съобщава Съветът на Европа.

Експертите от Съвета на Европа приветстват въвеждането на по-всеобхватна законодателна забрана за подбуждане към дискриминация, насилие или омраза на религиозна основа, която „представлява солидна основа за защита на лицата от националните малцинства”. Съществуват редица положителни политически мерки в полза на етническите групи, по-специално ромите. Националният координатор за борба с антисемитизма активно е осъждал публично проявите на ксенофобия. Схемата за финансиране на религиозни образувания е реформирана в полза на мюсюлманската общност. Благодарение на „похвалните усилия“ на властите, процентът на посещаемост на училищата от ромски деца е нараснал, а броят на преждевременно напусналите училище постепенно намалява. Консултативният комитет хвали стъпките за напредък в работата на ромските образователни и здравни медиатори.

В същото време Комитетът отбелязва, че освен правото на изучаване на майчиния език, не съществува изчерпателна правна рамка, предоставяща специфични права на малцинства в областта на културата, медиите, използването на езика в контакти с властите, топографски надписи или политическо участие. Представителството на ромските и турските малцинства в националния социокултурен пейзаж не е пропорционално на демографския им размер. Участието в изучаването на турски език като първи е намаляло повече от наполовина през последните пет години; много малък брой деца учат арменски и не се осигурява преподаване на майчин език за гърци, роми или румънци.

Ситуацията с правото на лицата, принадлежащи към национални малцинства, да участват в обществени дела, за съжаление се е влошила. Организации, представляващи турското малцинство и много организации, работещи с и за роми, са прекратили работата си в Националния съвет за сътрудничество по етнически и интеграционни въпроси, смятайки го за неефективен инструмент. Усилията на властите за насърчаване на толерантността редовно се подкопават от ксенофобски, "антицигански", ислямофобски и антисемитски изявления на политици на високо ниво, на които властите често не успяват да отговорят. Случаите на санкции за престъпления от омраза остават изолирани.

Ромите продължават да бъдат жертви на подчертано социално-икономическо неравенство в образованието, жилищното настаняване и заетостта и все още са изложени на високи нива на дискриминация. Продължават да съществуват проблеми с ромските деца, преминаващи към обучение в средни училища, и с качеството на образование на ромските деца. Въпреки законодателната забрана за принудителна сегрегация, фактическата сегрегация остава широко разпространена и усилията на властите в борбата с тази ситуация са недостатъчни.

Комитетът предоставя няколко препоръки за незабавни действия на българските власти. А именно да разработят и приложат всеобхватна нова стратегия за приобщаване на ромите през 2021 г. и след нея; да продължи да се дава приоритет на достъпа до образование за ромски деца; разширяване на програмата за образователни медиатори и борба със сегрегацията. Изселвания на ромите от незаконни жилища трябва да се извършват само в краен случай и при спазване на принципите на недискриминация и пропорционалност. Властите трябва да гарантират, че етнически мотивираните нападения и дискриминацията са ефективно разследвани и отговорните лица са изправени пред съда. Комитетът препоръчва също така да се насърчава обучението по езици на малцинствата чрез въвеждането му в предучилищна и средна степен на обучение.

Има и допълнителни препоръки, сред които влизане в диалог с групи, изразили интерес към защитата, предоставена от Рамковата конвенция, и гарантиране, че всички заинтересовани групи могат да упражняват свобода на общуване. Правото на свободна самоидентификация на лицата, принадлежащи към национални малцинства, трябва да се спазва стриктно при предстоящото преброяване на населението през 2021 г. Властите трябва, в сътрудничество с представителите на националните малцинства, да възстановят наскоро премахнатите имена на места поне като съвместни официални имена заедно с новите български имена.

Властите се насърчават също да предприемат подход към религиозно чувствителните при спазването на хранителните практики в образователните институции. /БГНЕС


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борислав Сарафов е единствената номинация

Пленумът на ВСС ще заседава по процедурата по избор на нов главен прокурор

Висшият съдебен съвет се събира днес, часове след като депутатите окончателно забраниха на съдебните кадровици с изтекъл мандат да избират т.нар. трима големи в съдебната система. Предвидено е изслушване на единствения кандидат за нов главен прокурор - настоящият изпълняващ функциите Борислав Сарафов, предаде БНР. Заседанието е насрочено за 10 часа и..

публикувано на 16.01.25 в 08:27

НС днес гласува предложения от ГЕРБ-СДС кабинет

Народното събрание ще гласува днес предложеното от ГЕРБ-СДС редовно правителство с премиер Росен Желязков.  Очаква се на заседанието да присъстват президентът Румен Радев, патриарх Даниил, дипломати и други официални лица. Гласуването на кабинета, предложен с първия проучвателен мандат, би трябвало да е точка първа в дневния ред на депутатите...

публикувано на 16.01.25 в 08:24

Адресите без ток днес

Без ток днес ще са следните адреси в обхвата на дейност на електроразпределителното дружество за регион Варна : ·   На  16.01.2025  г. В периода  9:00  ч. до  16:30  ч. Поради обезопасяване на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в районите на: гр. Варна - ул. Братя..

публикувано на 16.01.25 в 06:10

Облаци и слънце в четвъртък

Днес денят ще започне с облачно време, но без валеж.  Постепенно от север на юг облачността ще се разкъсва и намалява и в следобедните часове на север от Стара планина ще е предимно слънчево. Вятърът ще е слаб до умерен от северозапад. Максималните температури слабо ще се повишат и ще са между 3° и 6°, за Варна около 5°.  Вълнение на морето..

публикувано на 16.01.25 в 05:57
Снимката е илюстративна.

Двама души са загинали, а шестима са ранени при сблъсъка на два товарни влака край София

Двама души са загинали и шестима са ранени при влаковата катастрофа в Софийско. Двама от пострадалите са в тежко състояние. Припомняме,  две товарни композиции се сблъскаха на прелеза на с. Локорско, недалеч от Кремиковци, предаде БНР. "Два влака, единият от които дизелов, а  другият - електрически, се удрят челно, в резултат на което, за..

публикувано на 15.01.25 в 19:42

Няма да има преместване на ученици в други сгради през зимата

През зимния период няма да се наложи преместване на ученици от варненските училища заради предстоящи ремонти. Това ще се случи най-рано през пролетната ваканция, каза кметът Благомир Коцев по време на среща в Община Варна с директорите на детски градини и училища, цитиран от общинския пресцентър. Той допълни, че проектите за основни ремонти на сградите..

публикувано на 15.01.25 в 18:48

Два товарни влака се сблъскаха край София, пострадали са петима души

При сблъсък на два товарни влака са пострадали петима души. Това съобщиха за БТА от Центъра за спешна медицинска помощ – София. От БДЖ  съобщиха за БТА, че два товарни влака са се сблъскали  в участъка между гарите Световрачене и Кремиковци край София. Други двама души се издирват. Пет противопожарни екипа, линейки и полиция са изпратени на..

публикувано на 15.01.25 в 17:09