Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Само 34% от тинейджърите с лаптоп, Facebook е предпочитана медиа

Три четвърти от децата и младежите у нас влизат в социалните мрежи всеки ден. Близо 70 на сто от тях използват Facebook, а близо 90% разполагат с мобилно устройство за достъп до интернет. В същото време обаче, едва 34% от тях разполагат със собствен лаптоп или настолен компютър.

Това са само част от резултатите на първото национално представително проучване на UNICEF - България.

Това е един от най-притеснителните изводи, защото макар и със сериозно присъствие в мрежата, що се касае до образователния процес, ситуацията не е "розова". Тя се усложнява особено в по-малките населени места, сред младежите и тинейджърите от уязвимите групи или етнически малцинства. Свързаността към интернет е голяма, присъствието в социалните мрежи е значително, но когато говорим за качествена обратна връзка що се касае образователен процес, положението е притеснително. На практика, голяма част от децата и младежите у нас не разполагат с нужните устройства, за да се включат качествено в образованието, особено в ситуацията на пандемия и дистанционно обучение.

Въпреки всекидневният престой в интернет, за децата и младежите, реалният свят - противно на предположенията на повечето възрастни, е далеч по-вълнуващ, разказва за Радио Варна един от авторите на изследването и експерт комуникации в детския фонд на ООН - Ивайло Спасов.

Проучването включва анкети и дискусии с близо 1800 деца, тинейджъри и младежи на възраст между 10 и 24 г., разделени в три възрастови групи, от 10 до 14 годишни, от 15 до 19-годишни и между 20 и 24 годишни. Идеята за него се заражда по време на пандемията, посочва Спасов.



Традиционните форми на информираност сред медиите, като вестници и списание, не намират мястото си в живота на младите хора. Телевизията и радиото се радват все още на известна популярност, при все че аз бях на мнение, че младите не употребяват традиционните медии, пояснява още Ивайло Спасов.

Разнопосочните тенденции зависят от възрастовата група и от интересите. Най-предпочитан формат за младите хора от трите анкетирани групи са кратките видеа.
Изненадващо, проучването показва, че представителите на най-малката възрастова група - тези между 10 и 14-годишни, потребяват телевизия - макар и като фон, но също и Facebook, макар че тенденциите по света са към насочване към Instagram, Tik Tok и други подобни платформи. Всеки пети използва Instagram, около 7 % - Tik Tok, още по-малко са използващите Snap chat.

Макар да прекарват продължително време пред екрана, децата и младежите не смятат, че не са пристрастени към дигиталните медии. Те говорят за ежедневие, изпълнено с общуване на живо, като много от тях споделят с недоволство, че заради пандемията и онлайн обучението се е наложило да прекарват дълги часове пред екрана, вместо навън с приятели.
Най-предпочитани са забавните видеа, музикалните клипове, видео дневниците за красота, здраве и фитнес. Около една трета от любителите на онлайн видеосъдържание все пак гледат и материали с образователна насоченост. Чувствително по-слаб е интересът към по-сериозното медийно съдържание, например към научнопопулярни или новинарско-аналитични материали.

Ивайло Спасов допълва как децата и тинейджърите във възрастта между 10 и 14-годишни консумират социалните медии у нас.



Сред другите любопитни и изненадващи резултати от проучването е факта, че макар и да се вдъхновяват от влогъри и инфлуенсъри, младежите - особено по-големите, които са на прага на официалната законова зрелост, между 15 и 19-годишни, не са склонни да ги следват сляпо, имат собствено мнение и позиции и не се притесняват да ги отстояват.
Склонни са и да помагат и са доста съпричастни, допълва още Ивайло Спасов.



Още за самото проучване и резултатите от него в инфографики може да откриете тук.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бутан - страната с министерство на щастието

Бутан, малкото кралство в Хималаите, е страна, в която щастието е основно право, което е гарантирано от конституцията. Грижа за това всички да бъдат щастливи задача има Министерството на щастието. Това припомни пътешественикът Пламен Узунов. Щастието се крепи на четири основни стълба. Водещо е житейското правило да живееш природосъобразно, да опазваш..

публикувано на 10.07.24 в 15:57

През април 2024 г. вносът на стоки на България от ЕС се увеличава с 11.9%

През периода януари - април 2024 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 6.4% спрямо същия период на 2023 г. и е на стойност 17 680.1 млн. лева, съобщиха от НСИ. Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция и Франция, които формират 62.0% от износа за държавите - членки на ЕС .При износа, разпределен според..

публикувано на 10.07.24 в 13:38

Колаген и биотин, строителните материали на красотата

В днешния свят, където външният вид играе важна роля, много жени търсят начини да подобрят здравето и красотата на косата, ноктите и кожата си. Колагенът и биотинът са две ключови съставки, които могат да ви помогнат да постигнете тази цел. Тези хранителни добавки предлагат множество ползи, които ще разгледаме в тази статия. Какво е Колаген?..

публикувано на 09.07.24 в 13:56

ВСУ "Черноризец Храбър" е домакин на обучение, организирано от Българския олимпийски комитет и Червения кръст

Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ ще бъде домакин на обучение по проект „Спортен треньор+“, организирано от Българския олимпийски комитет и Българския червен кръст. Очаква се в него да се включат треньори по над 10 вида спорт от Варна и региона, които работят с бежанци и/или с деца и младежи в риск. Събитието ще бъде открито на 10..

публикувано на 09.07.24 в 11:37

Турция и България с най-ниски нетни доходи в Европа

Турция и България отчитат най-ниските средни годишни нетни доходи в Европа, съответно 8 968 евро за Турция и 9 355 евро за България, съобшава БГНЕС. Според Евростат, официалната статистическа служба на ЕС, Швейцария оглавява списъка с впечатляващата средна годишна нетна заплата от 85 582 евро, която е значително по-висока от всяка друга..

публикувано на 09.07.24 в 07:23
Черна чайка

Черната чайка долетяла във Варна от остров Свети Иван?

Възможно е черната чайка, която през почивните дни стана хит в социалните мрежи, да е долетяла във Варна от остров Свети Иван. Това коментира за Радио Варна Ивайло Иванов от Българското дружество за защита на птиците. Той обясни, че преди три години на острова е била заснета друга черна чайка. Иванов припомни, че на остров Свети Иван се..

публикувано на 08.07.24 в 14:01

Лесна работа: Пътуване с влак

Когато лятото обгърне с гореща ласка всяко място, далеч от брега, жадуваме за дълъг уикенд край морето. И ето ме, трийсет години след последното си пътуване с железниците, решавам да се метна във влака. В нощния, разбира се, за да получа колкото може повече море. Вече съм на гарата. На електронното табло се мъдри половинчата..

публикувано на 08.07.24 в 12:00