Радост и тъга. С този израз може да се опише животът в добруджанското село Пчеларово. Днес там живеят по списък 560 души, но в действителност са по-малко.
През последните месеци добруджанското село Пчеларово се прочу с културните събития, които се организират в аристичния дом на Константина Петкова.
"Мястото е било конюшня. Дядо ми го превръща в театър. Идваха много хора. Сядали са на тикви. През зимата затваряме. В един момент реших да тръгна по стъпките на дядо ми."
В село Пчеларово. Тук животът си тече нормално. Нормално за едно населено място, което се намира близо до областен град и до общински център, но с леко затихващи функции. Всичко обаче се променя, когато в артистичня дом на Константина Петкова се състои поредното културно събитие. Тогава от всички краища на Добруджа се стича публика. Елена и Атанаска са от редовните посетители.
"От 1944 година съм родена тука и тука си живея. Няма хора обаче. Но Константина Петкова води групи, моноспектакли изнасят. Много ни харесва. Много хора идват. Разнообразие малко."
В село Пчеларово има детска градина, макар и да живеят предимно възрастни хора, защото младите са на гурбет. Децата на Димитър и Желязка Димитрови отдавна са в Германия.
"Какво ще правят тук. Няма да изкарат тези пари, които ги вземат в Германия. Липсват ми и те и внуците, но там са по-добре."
Димитър Димитров е съдържател на единия от магазините в Пчеларово. Точно на центъра. Помещава се в сградата на т.нар. хоремаг – или хотел, ресторант, магазин. Едно време, по съветски образец, се вземаха първите срички от няколко думи и се образуваше нова. Точно пред входа на магазина на пода има изобразена петолъчка с годината 1966 – когато е построен хоремагът.
Кристине Сайферд е от Швейцария. Пенсионерка е. Преди шест години идва да живее в България. Първоначално избира да се засели в село Дъбовик, община Генерал Тошево. И решава да се грижи за бездомни кучета и котки. Създава приют. Дейността й обаче не среща одобрението на съселяните и Кристине Сайферд се мести в село Пчеларово, където живее вече пета година.
"Искам да помогна да помогна на уличните кучета. Събирам ги от целия регион. Пращам ги в Германия, където искат да ги гледат."
Нека завършим позитивно и втората звукова разходка из добруджанското село Пчеларово. Докато бяхме в читалището, представихме Ви го миналия път, попаднахме на галерия. Колко села знаете, в които има художествена галерия? Пчеларово е едно от малкото. Председателят на читалище „Свети, свети Кирил и Методий” Руска Тодорова осветлява ситуацията.
"1993 година е открита галерията. Председател тогава беше Константина Петрова. Тя дари и голяма част от картините."
За село Пчеларово има написана и книга.
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..
14 филма са включени в тазгодишното издание на фестивала "Master of Art", който започва от днес във Варна. Събитието продължава до 23 февруари, а първата лента, която ще гледат киноманите в морската столица, е " My Way". "Този избор е знак, че това е нашият начин да кажем, че искаме да направим живота по-красив - чрез фестивала и чрез споделянето на..