Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сценографът Тодор Игнатов: "Винаги има работа за довършване..."

Спомняме си за дългогодишния сценограф на Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров" Тодор Игнатов с интервю от Златния фонд на Радио Варна. След кратко боледуване Тони загуби битката с коронавируса.

Той посвети живота си на театъра и рисуването. Определяше себе си като щастлив човек и се радваше на познанието и опита, които трупа всеки ден в ателието си. Обичаше джаза и провокацията, вдъхновението и импровизацията. И очакваше всеки път с нетърпение да види какво са направили поизцапаните в боите четки. Своята представа за щастие, Тодор Игнатов описва в интервю на Габриела Гаврилова.

Аз специално мисля, че съм щастлив човек, защото съм превърнал своята работа в хоби. Всичко, което правя дори и денонощно, уморен от работа по някакъв проект, това ми доставя радост и наслада. Понякога, за да стане интересно нещо трябва да го развалиш и да започнеш отначало.

- Колко години Тодор Игнатов посвети на театъра?

Аз дойдох през 1976 година. Много ми хареса самият град. Аз заради града дойдох, заради хората тук, заради морето, но все пак имах намерение да се върна в София.

- Какво е театърът за човек, който е посветил две трети от живота си на това изкуство?

Всичко. Абсолютно всичко. Аз идвам тук много рано, по една или друга причина, и си тръгвам по средата на спектаклите. Чувам репликите от прослушката, зная ги наизуст. Мисля си, че човек винаги трябва да е свободен да импровизира. Това е като добрата музика, която обичам - джазът. Не знам защо винаги съм хранил пиетет към джаза. Мисля, че джазът е нещо като да пиеш шампанско.

- Вие сте казал, че искате да станете художник и сте го направил.  Това означава ли, че като кажете нещо в живота, то държите на него?

Мисля, че да. Разбира се може би целите ми се били по-малки, не знам, но всичко съм постигал. Единственото, което ме успокоява е, че човек трябва да трупа и знам, че това, което си приел като познание, като опит ще се превърне в някакво добро качество.

- Рисувате още....

Непрекъснато го правя. То е като при хората, които се занимават с фитнес всеки ден по железата. Аз вдигам четки, бои, туби. Въпросът е какво се получава, когато човек изцапа четките.

- Кое е последното нещо, което Ви вдъхнови?

Както виждате работя няколко неща наведнъж. Когато едното ме измори, продължавам да мисля за другото. Провокацията в една работа води до провокация в друга. Понякога си мечтая за почивка, да мързелувам, да си чета книжки в кревата, навън да има сняг, но не се получава. Винаги има работа за довършване....




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15
Илин Димитров

Илин Димитров: Има голяма вероятност заради въздушния Шенген да останем без чуждестранна работна ръка през летния сезон

Туристическият бранш и това лято ще бъде изправен пред проблема с липсата на кадри и това не е новина. Това каза в обзорното предаване на РВ „Позиция“ Илин Димитров, съветник на президента Румен Радев по туризъм, образование и култура. „При вноса на кадри тази година е пълна каша, защото Шенген по въздух, позволява на всички, които влизат в..

обновено на 20.04.24 в 15:34

Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY): Иска ми се холивудските филми за викингите да са по-достоверни

Интервю с Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY) Творческият път на LEAVES' EYES започва преди 21 години. В групата се преплитат съдбите на музикантите от ATROCITY. Няма да сгрешим, ако кажем, че ATROCITY е тяхната по-мрачна, а LEAVES' EYES – по-нежна страна. LEAVES' EYES издадоха „Myths of Fate”, заради който идеологът зад двете групи..

публикувано на 20.04.24 в 15:15