Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Актьорът Свилен Стоянов за театъра през човешката съдба

За любовта към театъра, за театъра през човешката съдба, за богатия творчески път, за публиката, за ценните приятелства, вдъхновението и за хората, които не могат без морето разказва актьорът Свилен Стоянов в интервю на Даниела Стойнова.

Актьорът от Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ бе удостоен с годишната награда на клуб „Отворено общество“ „За принос в областта на културата на град Варна“ 2020.

От позицията на човек, който има 40 творчески сезона, сигурно е шаблонно да се каже така, но сигурно животът Ви е театър?

Да. Когато поглеждам назад във времето, във връзка и със 100- годишнината на театъра,  която ще отбележим след 4 месеца, наистина мога да кажа, че това е много интересен път за мен. Казвам го леко дистанцирано от себе си, винаги съм го твърдял.  Продължавам да считам, че развитието на един артист, по същество, е тогава, когато той влиза в редица заглавия, различни жанрове, в една трупа, която по някакъв начин го отглежда.  Имах голям шанс да бъда в трупата на варненския театър, да се срещна с невероятни творци от различни поколения, които да ме респектират, да изискват от мен, и добронамерено и приятелск да се опитат да подксакажат посоките,  където има какво да се усъвършенсвта.

Нека да кажем имена, защото сигурно са изиграли голяма роля при формирането Ви като актьор?

Една личност, която българската публика обича и много цени. Това е голямата българска актриса Грациела Бъчварова. За нея мога да говоря с часове, а може би безкрай. Шансът ми беше да я срещна в първия ми камерен диопломен спектакъл – „Салют, динозаври“,  да направим 55 предтавления заедно, да станем приятели и духовно близки хора за цял живот. И досега  ние си сверяваме часовника в отношението към един или друг спекаткъл, ние анализираме по свой начин, имаме сходни виждания за търсенето на театъра през човешката съдба.

Колко години имате на сцената и как човек гледа на наградите от тази позиция?

Тази награда (Наградата на клуб „Отворено общество“ – бел.ред.) много ме зарадва, защото идва в един етап, в който аз правя някаква равносметка в моя творчески път. Тъй като влизам в 40-ия си творчески сезон и той е изцяло посветен на варненската публика. Моето развитие е свързано с живота на варненския театър. Затова гледам на тази награда с особена светлина.  Тя за мен е знакова от гледна точка на отношението на широката общественост, както към моето изкуство, така и към моя театър, на който аз съм се посветил.

След толкова години остана ли роля, която си казвате „не можах да изиграя, а толкова исках“?

Аз съм щастлив, защото съм играл в различни постановки. (…) Изключително много се радвам, но винаги актьорът се разминава с неща, които би искал да играе.  Все повече се оказват желанията и идеаите, а тяхната реализация е донякъде.

Много искам да направя спектакъл за морските хора и морето. Проивличат ме Варна и морето. Ако намеря подходящия тектм, искам да разкажа за хората, които живеят при морето, които се събуждат до морето и не могат да дишат без него.  Така че, това ще е един спектакъл за морето и хората, които не могата без него.

Цялото интервю на Даниела Стойнова със Свилен Стоянов чуйте в звуковия файл:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23

Жители на Суворово събраха пари за нови камбани на храма "Възнесение Господне"

С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..

публикувано на 30.01.25 в 07:20

"Умната" пазарска количка на студенти от Варна

Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05