Уебинар на тема „За многоезичните ученици с разбиране“ ще се проведе на 30.11.2020г. от 18.30ч. Проектът се осъществява от програма “Заедно в час”, в партньорство със сдружение EducArt от началото на 2020 г. и включва разработване на диагностика и специализирани учебни материали за допълнително обучение по български език на ученици в начална степен. Материалите ще съдържат подробни методически указания за преподавателите, с които ще могат лесно и ефективно да подкрепят своите ученици, за които българският език не е майчин. Това каза за Радио Варна Ния Янакиева – сътрудник развитие и Фондонабиране в „Заедно в час“.
В почти всички региони, в които “Заедно в час” работи, учат деца с майчин език, различен от българския. При всички тях учителите разпознават силна нужда от допълнителна езикова подкрепа.
Невладеенето на български език, на който е организиран учебният процес в страната, е сред най-честите причини тези деца да изостават от своите връстници. Те изпитват затруднения с усвояването на академичния материал и нови знания, чувстват се неразбрани и неуспешни.Това нерядко води до отпадане от образователната система.
В България не е разработена достатъчно добра методика за преподаване на български език като втори, което затруднява учителите в подготовката на тези ученици. Липсват и конкретни материали за езикова подкрепа, съобразени със спецификите на усвояване на българския език като втори.
Създадените материали в рамките на проекта ще могат да се използват също за деца от български семейства, които живеят в чужбина и общуват на български език ограничено предимно в семейна среда. “Уебинарът е свързан с един по-голям проект, с който се опитваме да решаваме още от миналата година проблема, че в много от училищата, партньори на Фондация „Заедно в час“, учат деца, с език, който е различен от българския”, каза още Ния. Според Министерство на образованието и науката, всяка година между 25-30% от учениците, които са в първи клас, не говорят български език като майчин език. “Също така учителите ни споделят, че невладеенето на този език е сред най-честите причини тези деца да изостават от своите връстници, да изпитват затруднения с усвояването на академичния материал и нови знания, чувстват се неразбрани и неуспешни. Това ги определя в голяма степен като деца в риск от отпадане от образователната система и това е проблемът, който ние се опитваме да решаваме”, добави Ния Янакиева. Освен това в страната ни няма определена методика за преподаване на българския език като втори за ученици в начален етап, което пък затруднява учителите на тези деца.
Кампания за дарения:
Линк за регистрация за уебинара:
https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZYscOGqqjIqEtMvkON0JGjZBLXsKjuDdfY5
Участниците на уебинара са:
Д-р Анастасия Новикова: специалист по многоезичие и дидактика на езиково обучение и Председател на Интернационална Асоциация EducArt.
Вяра Михайлова е специалист по ранно двуезично развитие. Има дългогодишен опит в работата с многоезични деца в Германия и Ръководител на отдел Педагогически дейности в сдружение EducArt.
Александрина Андреева, Координатор "Обучение и подкрепа на учители" в „Заедно в час“, която също има опит като учител на многоезични деца
Татяна Величкова, учител в 75-то училище на столичния квартал “Факултета” по програмата ''Нов Път в Преподаването'' на ''Заедно в час''.
Кадровата криза в здравния сектор у нас е резултат от дългогодишно бездействие и липса на политическа воля, което застрашава качеството на здравните грижи, алармират от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Те настояват за конкретни действия от правителството и предупреждават, че ако проблемите не бъдат решени..
В един от предпоследните работни дни от 2024 и.ф. главният прокурор и единствен кандидат за длъжността „главен прокурор“ Борислав Сарафов поиска от Върховния административен съд (ВАС) да извади съществена част от дейността на прокуратурата от обхвата на Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ). Това алармира неправителствената организация..
Служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде днес нова заповед, с която се забранява износът на точно определени лекарства. Целта е осигуряване на достатъчно количества за нуждите на българските пациенти, опазване на тяхното здраве и гарантиране на непрекъснатост на лекарствената им терапия. В списъка на лекарствени продукти, които..
Компромисът е, че всеки направи отстъпка, за да може България да има мнозинство. Чувстваме подкрепа, която обаче ще бъде формализирана утре. Коалицията е ГЕРБ-СДС, ИТН и БСП. Това заяви Росен Желязков от ГЕРБ-СДС, след като представи пред президента Румен Радев проектокабинета на новата тройна коалиция, подкрепeна от "Демокрация, права и..
Президентът Румен Радев връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство в 51-вото Народно събрание на Росен Желязков, посочен от ГЕРБ-СДС за министър-председател. Кандидатът за премиер беше обявен от Теменужка Петкова. "Взехме единодушно решение Росен Желязков да получи проучвателния мандат за съставяне на правителство. Той е преминал..
Сдружение „Безопасни детски площадки“ обяви, че дарява оборудване за две игрища – баскетболно и волейболно. Оборудването включва два баскетболни коша, табла, рингове и мрежи, както и две стойки за волейбол, мрежа и обтегачи. Търси се добър стопанин в лицето на община, местна общност, обществена или частна организация, училище или..
Община Белослав започва раздаването на компостиращи съдове на домакинствата, съобщават от Областния информационен център във Варна. Местната администрация е извършила проучване за нагласите на населението относно безвъзмездно предоставяне на компостери за зелени и други биоотпадъци. В резултат на това в деловодството на Общинска администрация-Белослав..