Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как ще се отрази дистанционната форма при обучението на първокласниците

Вече е факт дистанционната форма на обучение за всички ученици в страната. Те остават в онлайн учебна среда от 30 ноември до 21 декември, съгласно заповедта на Министерството на здравеопазването. И докато учениците от втори до 12 клас вече имат опит в този вид обучение, как ще се отрази дистанционната форма на първокласниците - децата, които само преди два месеца влязоха за първи път в класните стаи?

За коментар потърсихме Петко Петков, директор на Средното училище „Свети Климент Охридски“ във Варна, в което от 23 ноември всички деца, включително и първокласниците, се обучават дистанционно. Той изрази мнението, че дистанционната форма на обучение няма да се окаже пагубна за най-малките ученици, но ще има отражение и посочи къде вижда проблема:



„За мен проблем има, ако това обучение продължи прекалено дълго.Всички разбираме прекрасно, че въпросът има няколко страни. От една страна това е социализацията на самите ученици или казано по друг начин – в първи клас всички се учим да бъдем ученици. Учим се на отговорност, на самодисциплина, на уважение и всичко, което се случва присъствено в училище. Естествено и общуването на живо с другите деца и учителите. Затова временното прекъсване, ако наистина е временно, би могло да се компенсира в последствие. Ако е повече и по-дълго, тогава вече не се ангажирам с някакви срокове. Ако продължи само толкова искрено вярвам, че още до края на януари, най-късно първата седмица на февруари, цялото това прекъсване ще бъде наваксано.“


Министерството на образованието и науката вече планира удължаване с две седмици на учебната година за учениците от първи до шести клас през месец юни догодина. Пред родителите на първокласници, обаче, остава трудната задача да осигурят поне един родител у дома с малкия ученик и в същото време да запазят работата си. Проблемът стои и пред колегата ни Ваня Славова, майка на две деца – първокласник и сестра му, която посещава детска градина. Съпругът й работи в чужбина, а бабата и дядото не могат да се справят с интернет, за да бъдат от помощ:



„Пред компютъра децата много се разсейват. Когато са пред компютъра са свикнали, че могат да си пускат филмчета, да играят на различни игри . Просто той /бел.авт. – първокласникът Виктор/ няма все още съзнанието, че компютърът може да бъде образователно средство за него. Не съм ли аз до него, не вярвам че ще се справи сам. Същевременно дъщеря ми трябва да е изолирана, защото тя ще пречи и ще го разсейва, ако е в същата стая. И отделно от всичко това трябва да имаме още един компютър, който нямаме, за да мога аз да работя – може би в междучасието или след като той приключи със занятията си. Нямам представа как можем да се справим. Единственото, което ме успокоява е, че това са временни мерки и децата впоследствие ще наваксат.“



Какво показва практиката от първите дни на дистанционното обучение в училище „Свети Климент Охридски“, каза неговият директор Петко Петков:

„Първите два дни са преминали при голям интерес от страна на децата. Когато седнат пред компютъра, под родителски контрол,  те виждат своя учител, своите съученици и за тях разликата, поне в началото, е само това, че са си вкъщи, а не в класната стая. Но дали интересът ще се запази – предстои да видим. Времето ще покаже.“

Задача с много неизвестни, такова е домашното, което имаме да решаваме възрастните днес. Дано не сгрешим в пресмятането.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Депутатите гласуват отмяна на либерализацията на тока

Тази седмица депутатите гласуват на второ четене либерализацията на тока да се отмени с една година, тоест да бъде факт през юли 2025 г., предаде БГНЕС. В пленарна зала ще се гледа и Проект на решение за подкрепа на предложената от Министерския съвет актуализирана Пътна карта за климатична неутралност на Република България. Очаква се на второ..

публикувано на 23.04.24 в 19:58

Утре е крайният срок за партии и коалиции за регистрация в ЦИК

Изтича срокът за регистрация на партиите и коалициите за регистрация в ЦИК за участие в изборите за национален и европарламент на 9 юни. Крайният срок изтича в 17.00 часа на 24 април. От 25 април Централната избирателна комисия започва да приема документи от инициативни комитети и за независими кандидати за Европейския парламент. До вторник общо 10..

публикувано на 23.04.24 в 18:20

ПП-ДБ подписаха споразумение за общо явяване на изборите

Кирил Петков, Асен Василев, Христо Иванов и Атанас Атанасов подписаха официалното споразумение за явяване на изборите 2 в 1 на формациите им "Продължаваме промяната - Демократична България", съобщава БНР. Така коалицията ще се яви заедно на трети поредни избори. До момента две от по-малките формации в досегашната ПП-ДБ обявиха излизане от коалицията..

публикувано на 23.04.24 в 17:53

"Средна европейска класа" напуска ПП-ДБ

Още една партия напуска ПП-ДБ – след Зелено движение, и Средна европейска класа обяви, че няма да участва на предстоящите избори с ПП-ДБ и напуска обединението, съобщи БНР.  "Основната причина е нашата твърда и последователна политика срещу порочните практики в модела на управление на ГЕРБ и ДПС. Повече от 12 години сме последователни в нашите..

публикувано на 23.04.24 в 15:53

Вкарват в съда двама, пребили до смърт мъж в Добрич

Двама мъже от Добрич са предадени на съд за убийство, извършено с изключителна жестокост на улица в града. Разследването по случая е започнато на 21 октомври 2022 г., след като жертвата 52-годишен мъж е намерен в безпомощно състояние, а впоследствие умира в многопрофилната болница. Обвинените за тежкото престъпление са на 23 и 30 години. От назначената..

публикувано на 23.04.24 в 15:49
Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков.

Министър Цоков за коклюша: Засега не е нужно носенето на маски или дистанционно обучение

Според здравните експерти засега не е нужно да се въвежда носене на маски или дистанционно обучение във връзка с нарастващите случаи на заболели деца от коклюш. Това обяви в Шумен образователният министър проф. Галин Цоков, цитиран от БНР.  Министерството следи за ситуацията, но към момента положението се преекспонира основно медийно, коментира..

публикувано на 23.04.24 в 15:37

Темата "Черноморска бодлива акула" бе дискутирана сред рибарския бранш във Варна и региона

Среща на тема "Черноморска бодлива акула" се проведе във Варна по инициатива на Генералната комисия по рибарство за Средиземно море и за Черно море (ГКРСМ) със съдействието на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) и Местната инициативна рибарска група Шабла-Каварна-Балчик. Едно от предизвикателствата пред бранша, не само у нас, но и..

публикувано на 23.04.24 в 15:21