Нуждата от непрекъснато увеличаване на броя на леглата в Covid отделенията на болниците в цялата страна нараства с всеки ден. В същото време все по-голяма е липсата на кадри, които да обезпечават тези легла. Затова и все повече лекари и медицински персонал от другите отделения биват командировани към секторите за лечение на коронавирусна инфекция. Преди три седмици ръководството на многопрофилната болница в Добрич отправя молба към една от най-младите лекарки в здравното заведение да поеме грижата за настанените в Covid отделението. Д-р Яница Радева, която е педиатър, приема задачата си присърце, осъзнавайки, че колегите ѝ имат огромна нужда от помощ.
Първото нещо, което всеки от малките пациенти вижда у д-р Яница Радева е приветливата й усмивка, която макар и скрита зад маска се чете във всяка останала част от лицето й. За съжаление, това остава скрито зад всички лични предпазни средства за пациентите й в Covid отделението в многопрофилната болница в Добрич. Дори колегите трудно се различаваме, шегува се д-р Радева.
Д-р Радева споделя, че обещаните допълнителни приходи за лекарите от Covid отделенията за всички лекуващи там е на едно от последните места като причина да се поеме тази отговорна и трудна задача.
Въпреки оптимизма си д-р Радева не може да скрие огромната умора, която се натрупва сред колегите ѝ, особено сред онези, които лекуват Covid пациентите от началото на пандемията и повечето от които не са излизали в почивка. До голяма степен именно желанието да им помогне я кара да приеме без никакво съмнение да работи там. Тя дава за пример завеждащия лекар на отделението пулмолога д-р Божидарова, която , по думите на д-р Радева, много често остава поне четири часа на работа извън графика си, за да помага и със сигурност е вече на предела на силите си.
Едно от нещата, които я изненадват в лечението на пациентите с Covid инфекция, е непредсказуемостта на заболяването и особено случаите, при които пациент се чувства добре и само в рамките на час може да се наложи дори неговото интубиране.
Д-р Радева е удовлетворена от решението за затягане на мерките, защото здравната система се задъхва навсякъде и дава за пример Covid отделението в добричката болница, което въпреки увеличения капацитет е постоянно запълнено и тенденцията е за все повече пациенти с нужда от болнично лечение. За нея едно от най-страшните неща е дилемата кой пациент да бъде приет и кой евентуално върнат заради липса на място. Д-р Радева призовава всеки от нас да бъде отговорен към себе си и околните и да приеме, че спазвайки мерките, той помага на всички лекари и медицинския персонал, които се грижат за болните.
Как се справя д-р Радва в новата ситуация и на новото си работно място, помага ли младежкият ѝ дух и позитивизъм при лечението на възрастните пациенти, чуйте от репортажа на кореспондента Мая Щърбанова.
Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...
Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..
Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..