24 граждански организации, работещи с уязвими общности, предлагат промени в Закона за здравето, с които да се гарантира устойчиво държавно финансиране на дейностите по превенция и грижи за ХИВ, туберкулоза и вирусни хепатити в България. "Ако законодателна реформа не бъде проведена, то обществените поръчки ще останат единствената форма за разпределяне на държавното финансиране”, коментира Елена Биринджиева, председател на Сдружение „Здраве без граници". Тя уточни, че по обявената през 2020 година обществена поръчка за дейности по превенция и контрол на ХИВ за 19 области до разглеждане са достигнали едва 2 оферти.
Средствата, отпускани по националните програми за дейности по превенция и контрол на трите заболявания, да се използват за финансиране на проекти на неправителствени организации с доказан опит в грижите за уязвимите към ХИВ, туберкулоза и хепатит общности, предлага гражданският сектор. По този начин ще отпадне необходимостта от обявяване на обществени поръчки от Министерство на здравеопазването, каквато е действащата практика досега. В предлаганите нормативни промени се предвижда още министърът на здравеопазването да приеме наредба, която да регламентира условията, реда и критериите за избор и финансиране на проектите.
Подробности чуйте в звуковия файл:
Истинска еуфория е да береш цитрусови плодове посред зима в България, сподели създателят на Ботаническата градина „Маргарита“ в село Гроздьово Иван Иванов. Най-много плод тази зима са дали мандарините – около 20-30 щайги. В градината се отглежда един от най-студоустойчивите видове японска мандарина уншиу , от която има няколко..
До каква степен книгите са част от ежедневието ни? За някои неделима, за други няма смисъл, за трети е начин на живот, а за четвърти е духовна храна. Все по рядко можем да видим домове с отрупани от книги библиотеки. Това обаче не означава задължително, че нямаме афинитет към книгата. Доказва го срещата ни с Бистра Георгиева – преводач и..
През последната година малцина от нас имаха шанса да пътуват, особено до далечни дестинации. Все пак при хора, които силно вярват и преследват своите мечти, докато последните се превърнат в реалност, нещата се случват. И макар сега да е студено у нас, има места из света, където температурата е 30 градуса, а лятото не свършва. Репортерът ни..
Многобройни въпроси на варненци в предаването „В ефир сте”, свързани с качеството на минералната вода от най-популярните чешми в града, предзвикаха интервюто на Даниела Стойнова с Радка Траянова - главен инспектор в Регионалната здравна инспекция. Оказва се, че има регистър, в който общината вписва чешмите, които подлежат на мониторинг,..
Правото на откъсване от работната среда е основно право, което позволява на работниците да се въздържат от участие в свързани с работата задачи извън работното време, включително празници и други видове отпуск, коментира пред Радио Варна адвокат Андрей Александров . Той припомня, че у нас е прието трудовите задължения да се изпълняват в рамките на..
Не е изключено и в други заповеди на екоминистерството за обявяване на защитени местности в България да има пропуснати забрани за строителство или забрани. Това коментира за Радио Варна Иван Радев от сдружение Зелени закони , които преди дни алармираха за пропусната забрана за строителство в района на защитената местност "Камчия"...
25-ти януари е Ден на Българското национално радио. Отбелязва се от 2002 г. На този ден през 1935 година е изпратена Наредбата-закон за радиото с доклад от министър-председателя Пенчо Златев за подпис до цар Борис Трети. Тя е подписана на следващия ден - 26 януари, и е публикувана в Държавен вестник на 31 януари 1935 г. Радиоразпръскването в..
Кълнове и поници може да си отгледа всеки у дома, разказва д-р Людмила Емилова и уточнява, че за това са подходящи всички видове семена. От пшеница, овес, ръж, люцерна, леща, боб мунг, сминдух, елда, нахут,..