За да помогне на работодателите да запазят работниците и работните места по време на криза, държавата предприе няколко стъпки за финансова помощ. Една от тях е т.нар. „Запази ме”. С нея се изплащат компенсации по 24 лева на ден на служители, които са в неплатен отпуск. Целта на "Запази ме" е да предостави подкрепа за запазване заетостта на служителите в предприятия, които директно са преустановили стопанската дейност в резултат от наложени противоепидемични мерки срещу разпространението на Covid-19. Оказва се обаче, че реално тази финансова помощ ще бъде получена, в някои случаи, едва в началото на месец февруари следващата година. И за предстоящите празници ще има хора, които няма да има какво да сложат на масата. За подаръци и дума не може да става.
Нора Минкова работи като специалист "Труд и работна заплата" към фирма, която се занимава с ресторантьорство. Със затварянето на заведенията, всички работници са в неплатен отпуск от 1 декември. Подадени са необходимите документи в Агенцията по заетостта, за да могат хората да се възползват от финансовата помощ по мярка „Запази ме”. Надявйки се, че ще имат някакви пари за предстоящите празници.
"Като си помисли човек, става така, че реално ти два месеца ще останеш без заплата. Срокът за подаване на декларации 1 и 6 към НАП за предходния месец е 25 януари в следващия. И ако те са подадени на 25 януари, кога Агенцията по заетостта ще разгледа документите и ще изплати някаква помощ на служителите. Това означава, че ще стане през февруари."
Защото помощта по мярка „Запази ме” е обвързана с декларациите, които работодателите подават към Националната агенция за приходите. От Агенцията по заетостта отбелзяват в отговора си до Радио Варна, че изплащането на компенсациите е обвързано дотолкова с тях, доколкото това е източникът за извършването на служебната проверка от страна на служителите в агенцията. Извършването на такава проверка е задължително условие, за да бъде придобита разумната увереност, че изплащането на компенсации е закономерно.
Нора Минкова е възмутена, че много хора ще останат без пари по празниците заради условие, което не е споменато никъде.
"В Агенцията по заетостта никъде не пише, нека всеки да влезе и да прочете всички указания и цялата информация, и да ми каже, къде пише, че помощта няма да се изплати в съответния месец. Нали навсякъде казваха по медиите, че десет дни ще се разглеждат докумените и пет дни след това ще започне изплащането на помощта. Това реално е невярно в случая."
Повече за казуса с финансовата подкрепа по мярка "Запази ме" чуйте в звуковия файл.
При операция за противодействие на производството и разпространението на наркотични вещества, служители на отдел „Криминална полиция“ при ОД на МВР - Варна, съвместно с колегите си от Пето РУ са проверили имот в местност КК „Чайка“, обитаван от 60 -годишен мъж. В къщата, криминалистите открили три помещения пригодени, като оранжерии, оборудвани със..
Крайният срок за подаване на заявления в румънското Централното избирателно бюро за участие в президентските избори изтича днес. Немалко са въпросителните около кандидатите, които ще бъдат допуснати за участие, както и около нагласите на избирателите. Една от тези въпросителни е участието в изборите на лидерите на двете румънски крайнодесни..
Управляващото мнозинство е по-стабилно, отколкото изглежда. Правителството няма да подаде оставка поне до края на годината, особено след подкрепата от ДПС-„Ново начало“, която до сега беше тайна, а сега вече е явна. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна социологът Юрий Асланов. След като Делян Пеевски каза, че ще подкрепи..
ПП "Величие" влиза е в парламента, за да спре корупцията, прокарването на мафиотски практики и да води борба с "дълбоката държава" . Това коментира идеологът на партията Ивелин Михайлов в обзорното предаване на Радио Варна "Позиция". Михайлов отбеляза, че има 99% шанс и той да положи клетва като депутат. Конституционният съд е взел решението за..
За днес с е планиран пореден организиран мащабен протест в Белград. Възможни са прекъсвания в мобилните комуникации, нарушаване на множество обществени услуги, включително спешна медицинска помощ, големи пътни задръствания и други, съобщи Министерството на външните работи.„Съветваме българските граждани и автомобилни превозвачи да избягват..
Днес ще има значителна висока облачност, вечерта от запад ще се появи и средна и до полунощ ще започнат валежи от дъжд. Ще духа умерен, временно силен, северно от планините поривист вятър от югозапад и юг-югозапад. Остава необичайно топло за сезона с максимални температури между 24° и 29°, малко по-ниски по северното крайбрежие, за Варна около..
За подготовка за незабавни протестни действия част, от които започват още през почивните дни, предупреждават от Сдружение на заведенията. "9 минути тъмнина за 9% ДДС” е насловът, който използват за акцията си срещу върнатия 20% ДДС. От бранша настояват за преференциалната по-ниска ставка. Във всички заведения в страната в 21,00 часа ще изгасне..