Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Пенчо Пенчев от БЧК: Ако сте с Ковид-19 у дома следете учестеността на дишането си

Приложение за мобилни телефони, което показва как да се оказва първа долекарска помощ в ктритични ситуации, направи екипът на Българския червен кръст. То е налично за свободно изтегляне от всички в България с телефони с операционна система Android и вече има над 500 изтегляния, както и редица положителни потребителски отзиви. Голямо предимство е, че веднъж изтеглено приложението, клиповете в него са налични още със стартирането, дори без интернет връзка в момента. Това каза д-р Пенчо Пенчев от  дирекция "Социални и здравни дейности" на БЧК в предаването на Радио Варна "Новият ден".  Той посъветва боледуващите Ковид-19 у дома да следят учестеността на дишането си и по възможност да проследяват кислородното насищане на кръвта (сатурацията), за което а аптечната мрежа са налични малки уреди. В интервюто д-р Пенчев каза още:

Тези клипове не се теглят в момента от интернет, още със стартирането на приложението те са налични, така че в зони, където интернетът е бавен или въобще го няма, също може да ползвате с успех приложението и за броени секунди или минути да си припомните какво точно трябва да направите.

Знаем колко претоварени са в момента и Спешната помощ и болниците, в тази ситуация на затвореност какви са вашите препоръки за първа помощ у дома, специално за тежко боледуващите от Ковид-19, например при задух или при силно безпокойство, заради обстановката.

При Ковид-19 нещата не се развиват бързо и спешно, както да речем при една грипна инфекция. Нашите наблюдения показват, че винаги тежките ситуации се появяват не по-рано от петия-шестия ден. През това време, първото нещо което човек трбва да направи като почувства симптоми, е да си направи тест. за да знае дали си има работа с Ковид-19 или не. Човек трябва да следи температурата си, ако има възможност за проследяване на сатурацията, тоест кислородното насищане на кръвта. На пазара вече има доста добри уредчета за измерване на сатурацията и с тях човек може да проследява кислородното насищане. Тревога трябва да се появява тогава, когато кислородното насищане започне да намалява от 92, 91, 90. Тогава вече със сигурност трябва да потърсим лекарска помощ и по възможност да бъдем приети в лечебно заведение. Също така е добре да си мерим дихателната честота - при учестяване на дишането над 30, това също би трябвало да буди безпокойство и да бъде показател за хоспитализация.

Над 30 вдишвания в минута.

Да, точно така.

Какво е посланието ви към всички нас в ситуацията, в която живеем в момента.

Най-важното - да не изпадаме в паника. Заболяването се развива бавно, има време човек да си направи тест. Това че, те вече са безплатни и достъпни през личния лекар, дори и по телефона е много добре. Яснотота по отношение на това дали сме заразени с Ковид-19 или не е също важна, защото ако нямате тест и попаднете в едно лечебно заведение. Трябва да мине едно определено време, за да ви направят тест дали сте положителен или отрицателен. това означава преминаване през триажно отделение и т.н., което време е загубено за лечението ви. Така че, не изпадайте в паника! Много хора са преминали през заболяването и са го преживели вече. Просто действайте спокойно и спазвайте тези указания, които споменах.

Интервюто с д-р Пенчев може да слушате и в звуковия файл:


Българският Червен кръст отново стартира Националния онлайнчат за психосоциална подкрепа, в отговор на нарастващата необходимост  при усложняващата се епидемиологична обстановка в страната. На уебсайта на организацията www.redcross.bg специалисти по психосоциална подкрепа и експерти на БЧК, всеки работен ден от 12:00 ч. до 14:00 ч. ще предоставят безплатна и конфиденциална помощ на хората, които изпитват затруднения при справянето с настоящата обстановка, и които ще имат възможност да споделят своите притеснения и безпокойство. Нуждаещите се от помощ могат да се свързват с консултантите, работещи на чата във всеки един момент, а екипът, предоставящ услугата ще отговаря в рамките на посочените часове. Освен оказваната психологична и психосоциална подкрепа, професионалистите и експертите от БЧК ще предоставят и информация за наличните дейности  на организацията, както и за актуалните противоепидемиологичните мерки на правителството относно ограничаването наразпространението на коронавируса.

Националният онлайн чат за психосоциална подкрепа беше подкрепен като иновативен и успешен механизъм и по програмата „Дейности вотговор на COVID-19 в България“, изпълнявана от БЧК чрез глобалния апел на Международнатафедерация на Червения кръст и Червения полумесец и финансирана от USAID.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Италианският актьор Рикардо Мария Манера: Обичам да играя - всичко останало е последствие

Италианският филмов фестивал "Кастели Романи" гостува за втори път на варненския "Любовта е лудост". Това е мост, чрез който по един филм от всяка страна се показва в другата, подчерта директорът на форума Антонио Фламини.  В момента се уточнява кое българско заглавие ще гостува на италианския фестивал, който ще се проведе в началото на месец октомври..

публикувано на 30.08.24 в 08:25
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев: Филмите по някакъв по-лек начин трябва да продават силните и важни теми

Има един много важен фактор - колкото и да е драматичен филмът, колкото и да е силно значението му, колкото и да е интелектуален, филмът трябва да достигне по-широка публика. Филмът трябва да има занимателен елемент. Не можем да правим филми, които само да тровят хората и да ги отчайват. Това каза режисьорът Момчил Карамитев, който е председател на..

публикувано на 29.08.24 в 08:00

"Състояния" - изложба с философия, която витае отвъд, отгоре, отдолу, иззад самите творби...

В изложбата „Състояния“, която е подредена в Арт салона на Радио Варна до 5 септември, няма политика, екология и социален привкус. Всичко, което виждате или не виждате, се е случило дълбоко в интимния свят на съответния му автор, свят отвъд основните определителни маркери на съвременното „социално животно“. Не представя и красиви пейзажи или букети..

публикувано на 28.08.24 в 08:30

Matt Harvey (EXHUMED, LEFT TO DIE, GRUESOME): Предизвикателство е нещо да звучи грозно и в същото време да чуваш всичко

Интервю с Matt Harvey (EXHUMED, LEFT TO DIE, GRUESOME) LEFT TO DIE e супергрупа – трибют на DEATH. Бандата изпълнява песни от първите два албума на класиците – „Scream Bloody Gore” и „Leprosy”. В състава на LEFT TO DIE влизат Gus Ríos, свирил с кого ли не и с кого ли да, Rick Rozz, участвал и в първата реинкарнация на DEATH - MANTAS, настоящият..

публикувано на 28.08.24 в 07:25

Юри Георгиев - за хвърчилата, чудесата и фестивала по света и у нас

Един бивш военен пилот от Варна продължава да лети, но по много различен начин. Той пуска хвърчила и им се радва истински. Това негово хоби успя да зарази цяла Варна през последните години, а вече и цялото Българско Черноморие.  Юри Георгиев е човекът, който провежда Фестивала на хвърчилата. Такъв имаше във Варна, тази събота и неделя, на плажа в..

публикувано на 27.08.24 в 08:25

Екстремно високи температури в новия албум на Polina

"475°C е максималната температура, измерена на Венера. Планета, богиня, закрилник, воин, многолика, многопластова, начало и край. "475°C" се казва албумът, който със силна увереност и романтични чувства създавахме през последните две години." Така Полина и Фенги описват новия албум на Polina , който излезе на 23 август. Изданието съдържа 9..

публикувано на 26.08.24 в 08:00

Иван Плачков: Усетихме се българи едва в свободна Украйна

Никога не съм учил специално български език, говорехме го само вкъщи. Дори, когато започвахме училище по времето на СССР, първата година в Чушмелий (Криничкое) беше нулева и учихме само руски език. Съветският съюз правеше всичко възможно да не се чувстваме българи. Това разказва украинският политик от български произход Иван Плачков, с когото..

публикувано на 24.08.24 в 08:45