Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Пенчо Пенчев от БЧК: Ако сте с Ковид-19 у дома следете учестеността на дишането си

Приложение за мобилни телефони, което показва как да се оказва първа долекарска помощ в ктритични ситуации, направи екипът на Българския червен кръст. То е налично за свободно изтегляне от всички в България с телефони с операционна система Android и вече има над 500 изтегляния, както и редица положителни потребителски отзиви. Голямо предимство е, че веднъж изтеглено приложението, клиповете в него са налични още със стартирането, дори без интернет връзка в момента. Това каза д-р Пенчо Пенчев от  дирекция "Социални и здравни дейности" на БЧК в предаването на Радио Варна "Новият ден".  Той посъветва боледуващите Ковид-19 у дома да следят учестеността на дишането си и по възможност да проследяват кислородното насищане на кръвта (сатурацията), за което а аптечната мрежа са налични малки уреди. В интервюто д-р Пенчев каза още:

Тези клипове не се теглят в момента от интернет, още със стартирането на приложението те са налични, така че в зони, където интернетът е бавен или въобще го няма, също може да ползвате с успех приложението и за броени секунди или минути да си припомните какво точно трябва да направите.

Знаем колко претоварени са в момента и Спешната помощ и болниците, в тази ситуация на затвореност какви са вашите препоръки за първа помощ у дома, специално за тежко боледуващите от Ковид-19, например при задух или при силно безпокойство, заради обстановката.

При Ковид-19 нещата не се развиват бързо и спешно, както да речем при една грипна инфекция. Нашите наблюдения показват, че винаги тежките ситуации се появяват не по-рано от петия-шестия ден. През това време, първото нещо което човек трбва да направи като почувства симптоми, е да си направи тест. за да знае дали си има работа с Ковид-19 или не. Човек трябва да следи температурата си, ако има възможност за проследяване на сатурацията, тоест кислородното насищане на кръвта. На пазара вече има доста добри уредчета за измерване на сатурацията и с тях човек може да проследява кислородното насищане. Тревога трябва да се появява тогава, когато кислородното насищане започне да намалява от 92, 91, 90. Тогава вече със сигурност трябва да потърсим лекарска помощ и по възможност да бъдем приети в лечебно заведение. Също така е добре да си мерим дихателната честота - при учестяване на дишането над 30, това също би трябвало да буди безпокойство и да бъде показател за хоспитализация.

Над 30 вдишвания в минута.

Да, точно така.

Какво е посланието ви към всички нас в ситуацията, в която живеем в момента.

Най-важното - да не изпадаме в паника. Заболяването се развива бавно, има време човек да си направи тест. Това че, те вече са безплатни и достъпни през личния лекар, дори и по телефона е много добре. Яснотота по отношение на това дали сме заразени с Ковид-19 или не е също важна, защото ако нямате тест и попаднете в едно лечебно заведение. Трябва да мине едно определено време, за да ви направят тест дали сте положителен или отрицателен. това означава преминаване през триажно отделение и т.н., което време е загубено за лечението ви. Така че, не изпадайте в паника! Много хора са преминали през заболяването и са го преживели вече. Просто действайте спокойно и спазвайте тези указания, които споменах.

Интервюто с д-р Пенчев може да слушате и в звуковия файл:


Българският Червен кръст отново стартира Националния онлайнчат за психосоциална подкрепа, в отговор на нарастващата необходимост  при усложняващата се епидемиологична обстановка в страната. На уебсайта на организацията www.redcross.bg специалисти по психосоциална подкрепа и експерти на БЧК, всеки работен ден от 12:00 ч. до 14:00 ч. ще предоставят безплатна и конфиденциална помощ на хората, които изпитват затруднения при справянето с настоящата обстановка, и които ще имат възможност да споделят своите притеснения и безпокойство. Нуждаещите се от помощ могат да се свързват с консултантите, работещи на чата във всеки един момент, а екипът, предоставящ услугата ще отговаря в рамките на посочените часове. Освен оказваната психологична и психосоциална подкрепа, професионалистите и експертите от БЧК ще предоставят и информация за наличните дейности  на организацията, както и за актуалните противоепидемиологичните мерки на правителството относно ограничаването наразпространението на коронавируса.

Националният онлайн чат за психосоциална подкрепа беше подкрепен като иновативен и успешен механизъм и по програмата „Дейности вотговор на COVID-19 в България“, изпълнявана от БЧК чрез глобалния апел на Международнатафедерация на Червения кръст и Червения полумесец и финансирана от USAID.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Легнала Янка" - тънката нишка между фолклор и джаз, минало и настояще

ИДЕНТИЧНОСТ е заглавието на албума, създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна, чиято премиера ще бъде на 6 декември в ефира и YouTube канала на медията. Песните в новия компактдиск са поредното доказателство, че музиката има силата да свързва поколения и да изгражда нови мостове между стилове и култури. С основание може да ги наричаме и пиеси,..

публикувано на 04.12.24 в 13:00

Roland Grapow (MASTERPLAN, екс-HELLOWEEN): Младите групи мислят повече за звука и за смесването, а не за песните

Интервю с Roland Grapow (MASTERPLAN, екс-HELLOWEEN) На 5 декември по покана на „BGTSC“ FIREWIND и MASTERPLAN ще направят съвместен концерт в София, в клуб „Joy Station“. И докато групата на Gus G., а и самият той често посещавата нашата мила родна страна, MSTERPLAN ще преминат границите на Република България едва за трети път. Групата се беше..

публикувано на 04.12.24 в 12:25

Българският зъболекарски съюз: Над 70% от петгодишните деца у нас имат кариес на млечните зъби

Над 70% от петгодишните деца у нас имат кариес на млечните зъби. При 12-годишните с кариес на постоянните зъби са поне 79%. При 18-годишните пък страдащите от кариес на постоянните зъби са повече от 90%. Обобщените данни показват, че  от 1 млн. деца у нас над 792 000 имат кариеси . Тревожната статистика на Българския зъболекарски съюз изнесе..

публикувано на 04.12.24 в 08:20

„Двама гуцули“ - когато фолклорът среща джаза

ИДЕНТИЧНОСТ е заглавието на албума, създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна, чиято премиера ще бъде на 6 декември в ефира и YouTube канала на медията. Песните в новия компактдиск са поредното доказателство, че музиката има силата да свързва поколения и да изгражда нови мостове между стилове и култури. С основание може да ги наричаме и пиеси,..

публикувано на 03.12.24 в 12:49

Oliver s. Tyr (FAUN): Важно е да възстановим връзката си с природата

Интервю с Oliver s. Tyr (FAUN) Немските езичници FAUN ще направят първи концерт в България на 8 декември в софийския клуб „Joy Station”. Стилът на групата е определян като паган метъл, фолк рок, даркуейв, а също и средновековна музика с келтски и скандинавски мотиви, изпълнени на старинни инструменти. Концертът е част от „East & Central Europe..

публикувано на 03.12.24 в 12:05
Ивайло Калфин

Ивайло Калфин: Важно е как Европа ще реагира на предизвикателствата през следващите 5 години

Важно е в следващите 5 години как Европа ще реагира на предизвикателствата на средата, за да запази потенциала на Европейския съюз, като важен глобален фактор, но и като подкрепа за страните членки. Това коментира бившият министър на външните работи Ивайло Калфин в предаването на Радио Варна "Позиция",  по повод на встъпването в длъжност на колегиума..

публикувано на 03.12.24 в 08:30

"Бело Айше" - старата якорудска песен, която разказва за една истинска любовна история

ИДЕНТИЧНОСТ е заглавието на албума, създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна, чиято премиера ще бъде на 6 декември в ефира и YouTube канала на медията. Песните в новия компактдиск са поредното доказателство, че музиката има силата да свързва поколения и да изгражда нови мостове между стилове и култури. С основание може да ги наричаме и пиеси,..

публикувано на 02.12.24 в 14:30