Пациентите с хронични заболявания се оказаха най-уязвимата група от населението в условията на пандемия. Освен, че рискът за тях е много по-голям от заразяване и тежко развитие на болестта, не рядко с фатален край, но към това се добавят и трудностите в проследяването. Много тежки заболявания понастоящем или не се диагностицират, или не се лекуват адекватно и навреме, според лекарите. Онкологични и сърдечни заболявания остават недиагностицирани навреме и с трайни последствия. Ограничен планов прием в болница, труден достъп до личен лекар и страхът от заразяване са част от причините.
Има поне няколко казуса с хронично болните пациенти, които затрудняват достъпа им до адекватна здравна помощ, такава каквато са получавли преди пандемията. Това каза Ваня Добрева от асоциация "Хипофиза".
По думите й хронично болните, които се нуждаят от болнично лечение, не могат да бъдата хоспитализирани, защото няма планов прием от два месеца. Според нея забраната ще остане в сила още няколко месеца.
В човешкото тяло няма орган без рецептори за вход на вируса, а хронично болните, основната част от които са си останали вкъщи, могат да се окажат застрашени от по-тежки вторични усложнения. За това една от мерките на Националната пациентска организация е създаването на безплатна гореща телефонна линия - 0800 14 515. Тя е насочена специално за хора с хронични заболявания, на която пулмолози, кардиолози, ендокринолози, а и психолози, консултират пациентите.
Подробности чуйте от репортажа на Доротея Николова.Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...
Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..
Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..
Варненската регионална библиотека "Пенчо Славейков" се сдоби с хуманоиден робот, който беше представен по време на честването на 20-годишнината на американския център, в присъствието на аташето по култура и образованието на Посолството на САЩ в България Ерик Брасил и заместник-кмета на Варна Павел Попов. Роботът се казва Емма и е част от проект,..
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без комромис по отношение на качеството на строителния продукт. Фирмата се отличава с непрекъснатия си стремеж за усъвършенстване като целенасочено търси предизвикателствата на иновативни и сложни в..