Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Брайлът няма да отстъпи пред новите технологии

Световният ден на Брайловата азбука отбелязваме на 4 януари, в деня, в който е роден нейният създател Луи Брайл. По този начин признаваме неговият принос в това незрящите хора с увредено зрение да четат и пишат.

Брайловата азбука е въведена в България през 1906 година, една година след като е създаден Държавният институт за слепи, наследник на който е Специалното училище за деца с нарушено зрение "Проф. д-р Иван Шишманов" във Варна. Брайловата азбука е адаптирана на български език от доктор Стойчо Донев - първият директор на  Държавния институт за слепи.

Брайловото писмо се състои от 63 комбинации от 6 релефни точки, разположени в 2 вертикални колонки от по 3 точки. Чрез него се изобразяват буквите на всички азбуки, цифрите, нотните знаци и други символи на писмената реч. Това обясни Геновева Зашева, главен учител в училището за деца с нарушено зрение във Варна. Съвременните технологии улесниха обучението на незрящите хора, както и четенето на книги, но Брайловата азбука и за миг не е изгубила важността си, категорична е тя и обясни защо:

„С новите технологии много хора мислят, че брайлът ще отпадне, но това не е така, защото той е начин на ограмотяване.За да се обучава успешно един ученик, той трябва първо да бъде ограмотен. Много от незрящите ученици са интегрирани в масовите училища и брайловата азбука е техният начин да се ограмотят.",

Чрез новите съвременни технологии се използват и брайлови дисплеи, които преобразуват към брайл текстовата информация от екрана на компютъра, смартфона или таблета. В училището във Варна разполагат с два такива и ги използват, когато запознават децата и с този начин на извеждане на информацията освен гласово. Децата предпочитат гласовото използване, защото става бързо и лесно, но брайлът така или иначе няма да изчезне, защото се използва и за надписи на лекарства, за обозначение на бутоните в асансьорите, каза още Геновева Зашева.

Библиотеката в училището за деца с нарушено зрение във Варна разполага и с брайлови и с аудио книги. Коя да прочете, всяко дете прави според предпочитанията си, също както и останалите хора. Геновева Зашева е основният печатар в училището, където на брайлов принтер се отпечатват всички учебници и помагала на учениците. За отпечатването на един комплект учебници е необходима 1 година, защото трябва да се адаптира текстът и да се прецени кои изображения могат да се разглеждат чрез брайл.

В обществените сгради има две важни места, на които задължително трябва да има брайл, каза още Зашева – асансьорите и парапетите на стълбищата. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 400 читалища от цялата страна с отворено писмо до властта

Под 6% от всички кандидатствали читалища са получили финансиране по програмата в тяхна подкрепа. По този повод над 400 читалищни дейци от цялата страна са подписали отворено писмо, изпратено до министъра на културата и членовете на комисията по култура в Народното събрание.  Сред подписалите писмото е и варненското читалище „Васил..

публикувано на 07.02.25 в 19:19
Лена Бориславова

Лена Бориславова с обвинение за документно престъпление

Лена Бориславова вече е обвиняема за документно престъпление, съобщава БНР. От Софийската районна прокуратурата съобщиха, че разследването срещу депутата от "Продължаваме Промяната" - "Демократична България"  е приключило и че материалите по него са били предявени на Бориславова.  Тя е обвинена, че съзнателно е ползвала неистински документи, на..

публикувано на 07.02.25 в 18:59

Продължава премахването на нерегламентирано поставените реклами в центъра на Варна

В централната част на града продължават проверките и премахването на поставените без издадено разрешение рекламно-информационни елементи (РИЕ). От районната администрация на „Одесос“ са изпратени писма до ръководствата на различни учреждения с предписание за демонтаж на нерегламентираните реклами и табели, както и покани за започване на процедури за..

публикувано на 07.02.25 в 15:55

От догодина гимназисти във Варна ще учат за авиационни техници

4137 седмокласници ще могат да продължат обучението си в 162 паралелки през учебната 2025/2026 година.  Засилва се интересът към  професионалното обучение в гимназиалния етап във Варна и областта. Близо 65% е делът на професионалните паралелки в региона. С 5% е надхвърлена целевата стойност, зададена от държавата. Близо 57% от паралелките през следващата..

обновено на 07.02.25 в 15:43
Снимката е илюстративна

Отменят грипната епидемия в област Добрич

Със заповед на директора на Регионалната здравна инспекция в Добрич от утре се отменя грипната епидемия в областта. Тя беше обявена на 24 януари заради повишението на заболяемостта в региона и удължена до днес включително. Грипната епидемия в област Добрич се отменя след анализ на епидемичната ситуация по отношение на разпространението на грип и..

публикувано на 07.02.25 в 15:41

Разследват козметичен салон в центъра на Варна за незаконно поставяне на ботокс

Икономическа полиция съвместно с екип на Регионалната здравна инспекция във Варна извършиха проверка в лазерно-козметичен център в централната част на града. В обекта се установява, че се прилагат намеси с ботулинов токсин и се осъществяват други медицински процедури и дейности, попадащи в обхвата на утвърдените медицински манипулации, съобщиха от..

публикувано на 07.02.25 в 14:09

ГДБОП предупреждава за нова имейл измама от името на адвокатски дружества

Фалшиви съобщения от името на адвокатски дружества се изпращат масово към имейли в страната.  Целта е заразяване на компютрите на получателите с вирус. От Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" предупреждават хората, ако получат подобни писма, да не ги отварят. Комисар Светлин Лазаров от Дирекция "Киберпрестъпност" в ГДБОП обясни, че във..

публикувано на 07.02.25 в 14:05