Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

История от Равна за Пробития камък, чичо Кольо и неговото малко стадо

| обновено на 13.01.21 в 12:27
5
Николай Георгиев
Снимка: Д.Дончева


Да уловиш изгрева на слънцето през отвора на Пробития камък – това знаят как да направят много малко хора в България. Сред тях са жителите на провадийското село Равна, защото точно до тяхното село е тази природна забележителност.

Мястото е мистично и за него се разказват различни легенди. Според едната през Пробития камък хората в миналото са определяли лятното и зимното слънцестоене. Местните жители, обаче, вярват повече в другата че Пробитият камък е бил пристан на кораби.

Изглед към Пробития камък

Родом от Равна е Николай Георгиев, за когото всеки ден започва с чист въздух и красива гледка. Той живее до поляната срещу Пробития камък и ежедневно извежда малкото си стадо от овце и кози да пасат на нея. Там беше и срещата ми с него. Разказа ми, че е на 75 години. Всички в селото, че и от съседните села,  го познават. За едни е чичо Кольо, за други изкусен танцьор на народни танци. По професия е шофьор, изминал е много път в живота си и дълги години е спазвал графици и време. Днес не му трябва часовник. Определя сам началото и края на деня. Щастлив е от това, което има – деца, внуци и правнуци. Не носи и маска, защото на поляната няма нужда от нея, но има такава вкъщи.

Най-голямата му мъка е, че не може да се събира с близките си. Заради ковид-пандемията. И освен здраве, през новата година си пожелава пандемията да отмине.


Изпълва всекидневието с грижи по малкото стадо, което има. С него е от сутрин до вечер. Повечето животни е кръстил с различни имена, някои доста съвременни.

Чичо Кольо се удивлява на легендите за Пробития камък. Най-достоверна му се струва тази за морето и корабите. Познава мястото много добре, дори споделя, че камъните горе на високото са заоблени по много странен начин – сякаш вода ги е заливала.

Местната забележителност е любима на всички в околността, разказа и кметският наместник на село Равна Росица Георгиева. Самата тя се е качвала много пъти до Пробития камък. До върха се стига за около 40 минути. Има път от с. Венчан за жп-спирката на с. Равна. Там има табела, по която може да се ориентира всеки и да намери пътеката. От горе се вижда цялото Провадийско плато, скалният манастир, Малкото и Голямото було до село Невша, което местните са нарекли „Дюза“.

„Гледката си струва.“, каза още Росица Георгиева.

А ако отидете до Пробития камък през поляната на село Равна, може да видите и чичо Кольо или поне неговото малко стадо.


Николай Георгиев и Росица Георгиева можете да чуете в прикачения звуков файл в началото.
Пробитият камък

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Благотворителният базар за грамофонни плочи с кауза "Аз вярвам и помагам" с четвърто издание във Варна

На 3 август, неделя, от 11 до 19 ч. на площад "България" във Варна (до статуята "Рибарят и златната рибка") ще се проведе третото издание на базар за грамофонни плочи в подкрепа на благотворителната кампания за събиране на капачки и стотинки "Аз вярвам и помагам". Нейна основна цел е събирането на средства в полза на отделения, в които оцеляването на..

обновено на 03.08.24 в 15:30

Във Варна откриха 15-ата "Алея на книгата"

15-ото издание на "Алея на книгата" беше официално открито във Варна. Кметът на морската столица Благомир Коцев и областният управител проф. Андрияна Андреева дадоха начало на събитието, което ще продължи до 11 август на обичайното си място по пешеходната част на бул. „Сливница“ до централния вход на Морската градина и Слънчевия часовник.  "Алея на..

публикувано на 02.08.24 в 18:58

Отбелязваме Илинден по стар стил

Илинден е денят, в който се почита Свети пророк Илия. По стар стил той се отбелязва на 2 август, а по нов - на 20 юли. Свети Илия се тачи от всички християни като най-големия библейски пророк и заедно с Моисей. Има поверие, че на този ден морето взима най-много жертви.  Днес имен ден имат: Илия, Илиян, Илин, Илина, Илияна, Илко.

публикувано на 02.08.24 в 09:41

Изложбата "Разкази от злато и сребро" от днес в Балчик

От днес до 14 октомври в Каменната зала на Двореца в Балчик е достъпна богата и много различна изложба, създадена да допълни събитията по отбелязването на 100-годишнината от началото на построяването на Двореца - бившата лятна резиденция на румънската кралица Мария Единбург, съобщават домакините от Държавния културен институт Представената в Каменна..

публикувано на 01.08.24 в 16:00

БАБХ въвежда допълнителни мерки срещу чумата по дребните преживни животни

Във връзка с влошената епизоотична обстановка в Румъния и Гърция и заболяването чума по дребните преживни животни, със заповед на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), се въвеждат допълнителни мерки за предотвратяване на разпространението на болестта у нас. Ръководството на Министерството на земеделието и..

публикувано на 01.08.24 в 12:45

80 години от рождението на изследователя на Варненския некропол отбелязват във Варна

През 2024-та се навършват 80 години от рождението на Иван Иванов, изследователят на варненския халколитен некропол и откритото в него най-старо обработено злато в света. По този повод от 18 часа днес, 1 август – рождената дата на Иван Иванов , в зала „Одесос“ на Варненския археологически музей ще бъде представен юбилейният сборник „Да оставиш..

публикувано на 01.08.24 в 08:00

Поливно земеделие - възможно ли е в България?

От началото на тази година вече няколко пъти бяха подобрявани дневните рекорди за високи температури от времето, в което са били извършени първите измервания. Високите температури през зимата и екстремно горещото време през лятото, започнало още през месец юни, повдигнаха на дневен ред отново темата за поливното земеделие и огромната нужда от неговото..

публикувано на 31.07.24 в 17:15