Ефектът на ваксините трябва да се обеснява на разбираем език, буквално в такава ситиуация нещата трябва да се рисуват, ако трябва в картинки, да се обясняват за да могат хората да повярват, да знаят какви са рисковете и какви са ползите, за да вземат едно информирано решение. Това смята д-р Антония Григорова, магистър по психология, сертифициран медиатор за разрешаване на спорове, вкл. сферата на медицината. В коментар за Радио Варна тя отбеляза,че "не всички лекари и научни светила успяха да се адаптират към разбираемия език, оставяха хората да гадаят, да не разбират какво им се казва. Когато специалистите не успяват да обяснят ситуацията фалшивите новини цъфтят, а това се отразява много зле на комуникацията между лекари и пациенти".
Всички морално-етични проблеми, познати в биоетиката излязоха наяве в пандемията
Такива проблеми има, когато няма правна рамка. Но ние бяхме в толкова екстрена ситуация, че напрактика етиката изпреварваше законодателството. А и до момента лекарите работят във военновременна обстановка, те вземат решения, които са насочени най-вече към краткострочните ползи и рискове, смята още д-р Григорова. И тук всички етични и морални принципи важащи в медицината бяха на границата, "под условие". Тук влизат: правото на пациента да направи информиран избор, достъпът до справедливо и солидарно разпределение на здравните ресурси, вземане на решения, които са награницата на краткосрочни рискове и ползи и дългосрочни последици и не на последно място проблемите на границата на дълга и правата на самите медици.
Как се справиха медиците с морално-етичния въпрос да спрат ли домашните посещения за преглед на лежащо болни хора или Хипократовата клетва е валидна във всички случаи?
Хипократовата клетва е обвързана с много митове у нас. Това е една професионална клетва, която лякарят полага пред колегите си. Тя е как да упражнява изкуството медицина, как да лекува, така че да не вреди и нищо друго, подчерта д-р Григорова. Не може да се каже, че лекарят на всяка цена трябва да лекува. Той винаги има избор и това го има и в законовата рамка, да пренасочи пациента към друг свой колега. Това е, ако прецени че това не е от неговата компетентност или че в момента не може да реши този проблем. Това е единият мит. Вторият мит е, че лекарят трябва да лекува за без пари. В Хипократовата клетва такова нещо няма. В нея лекарят се заклева да лекува без пари своите учители и техните деца, да речем това са колеги. И третият мит е, че всички медици полагат Хипократова клетва, полагат я само лекарите, а специалистите по медицински грици и сестрите полагат друга, подобна клета. Така че, не може при всеки всеки морално-етичен казус да дамгосваме с "вие сте се клели". Истината е някъде по средата. Аз ви благодаря за този въпрос и винаги обяснявам, че в крайна сметка медиците също имат права, освен задължения и добре да се знаят, защото преди всичко те са хора, а после са лекари.
Цялото интервю с д-р Антония Григорова може да чуете в звуковия файл. Д-р Антония Григорова завърша медицина в МУ – София. Магистър е по психология и философия СУ „Св. Климент Охридски".В момента се занимава с обучение и развитие на медицинските специалисти на работното място.
В първия ден от обявяването на грипната епидемия в Добричка област най-висок е процентът на болните в основното училище "Васил Левски" в село Соколово, където 21.82 на сто или 12 ученици от общо по списък 55 деца не са в клас. С над 19 на сто липсващи ученици са балчишките основни училища "Антим I" и „Св.св. Кирил и Методий“, съответно 64 и..
Участъкът от ул. „Прилеп“ между ул. „Патриарх Максим“ до разклона след ул. „Лале“ за село Каменар ще остане затворен за движение на автомобили до края на месец февруари, в часовете от 09:00 до 17:00 ч. За това се договориха на традиционната среща в общината представители на администрацията и фирмата-изпълнител. Движението по отсечката не е спряло..
Тържествена клетва на курсанти от Центъра за специализация и професионална подготовка към Академията на МВР се проведе днес във Варна. На събитието присъстваха множество гости, както и домакините - старши комисар доц. Иван Видолов, ректор на Академията на МВР и представител на министерството. Свещеници от Варненската и..
Проектът за изграждане и функциониране на Черноморски младежки център беше основна тема на днешното заседание на постоянната комисията по собственост и стопанство към Общински съвет – Варна. Центърът ще се помещава в сградата на бившата гимназия по текстил „Мара Тасева“ в квартал „Аспарухово", която държавата прехвърли на общината преди няколко години...
Броят на мексиканските туристи, посетили България за първите 11 месеца на 2024 г., е нараснал с 92 процента спрямо същия период на 2023-та, съобщи заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева. Чартърните полети между София и Мексико Сити, стартирали през май 2024 г., значително допринесоха за тези положителни резултати, допълни още Георгиева...
Забавените заплати на личните асистенти на хора с увреждания във Варна вече са по сметките им, съобщи за Радио Варна Тониета Димитрова, която сигнализира за проблема в сряда, 22 януари. Вчера от Агенцията за социално подпомагане съобщиха, че средствата са преведени на общините, веднага след като Министерството на труда и социалната политика е..
Информационна кампания за вредата от вейп устройствата сред младежите провежда сред родителите и учениците Средното училище "Димчо Дебелянов" във Варна. На тийнейджърите от 7. до 12. клас бяха раздадени брошури, а училищните психолози обсъдиха с младежите влиянието на тези устройства върху здравето им. Материалите са изготвени от медицински специалисти, в..