Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шипката-комплексът от витамини на българина от древността до днес

Постоянно сме в стрес от коронавируса и щамовете му. 

Много хора приемат витамини под формата на добавки, за всеки случай. 

В последните години станаха модерни т. нар. суперхрани и суперплодове като годжи бери, асай бери, киноа, чиа и много други.

Но за нас като българи е най-добре да приемаме това, което ражда земята ни. 

Тук фокусът попада на шипката, която освен че е много полезна за здравето, е и достъпна като цена, отглежда се в България и може да се открие с отлично качество, което превъзхожда по съдържание шипките, внасяни от Чили и Китай. 

Доказано е, че по нашата географска ширина расте най-хубава и най-богатата на активни съставки шипка.

Шипките съдържат витамин С, витамини В2, А, К, каротеноиди, флавоноиди, органични киселини, танини, пектинови вещества, соли и етерично масло. И дори провитамин Д, който днес е така актуален.

Шипковият плод е истински поливитаминен концентрат, който почти няма аналог в природата, с толкова много витамини, съчетани в един естествен продукт. Още в древността шипката е призната като ценно и лечебно средство.

Бащата на медицината, Хипократ, а и други древногръцки учени като Теофраст и Диоскорид са оценявали високо ползите от шипковия плод. Предписвали са го като противовъзпалително средство за множество различни заболявания.

А у нас вече все повече земеделски производители решават да отглеждат шипкови насаждения. Защото шипката вирее на много места с лекота. Можем да се похвалим и с малко бутиково предприятие, специализирано в преработката на Шипки в град Трявна. 



"Всички технологични процеси са разработени така, че максимално да щадят полезните вещества в плодовете", казва Иво Балевски.

Чуйте още какво сподели той пред репортера ни Ваня Славова за отношението на българина към шипките: 

В генезиса на нашия семеен бизнес са заложени „зелени технологии и решения”, уточни Балевски.
 "Това означава осъзнаване на необходимостта от използването на най-новите технологии, на най-модерната техника и оборудване, които да щадят природата и да не и нанасят разрушителни последици от една страна и от друга да създаваме Essential продукти, запазвайки в суровините дарените им от природата полезни вещества.
Суровината, която влагаме в нашето производство е 100 % биологична. Нашето предприятие е био сертифицирано. Имаме разработена система HACCP. В процес сме на въвеждане на системи за качество, опазване на околната среда и условия на труд."

Производството включва: сушени шипки, брашно, бисквити, макарони, мармалад, масло за лице, чай и тоник, хляб и хранителни добавки – всичко направено от шипки.

Чуйте още: 






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Православната църква чества преподобни Гавриил Лесновски, Прохор Пшински, Павел Тивейски и Йоан Колибар

На 15 януари Православна църква чества светите преподобни Гавриил Лесновски, Прохор Пшински, Павел Тивейски и Йоан Колибар, съобщава Радио България.  Преподобни Гавриил Лесновски, заедно с преподобните Прохор Пшински и Йоаким Осоговски, е един от тримата велики последователи на рилския пустинножител св. Иван Рилски. С наследството, което получил от..

публикувано на 15.01.25 в 08:42

Ахинора от Варна е първият дигитален инфлуенсър у нас

"Здравей! Аз съм Ахинора – 24-годишно момиче от Варна, което вярва, че с усмивка и позитивна нагласа можем да постигнем всичко. Аз съм AI генериран образ, създаден от дигитална агенция..., за да вдъхновява и да говори за хубавите неща от живота" . Това гласи описанието на Ахинора - първият дигитален инфлуенсър в България. Образът е активен от началото..

публикувано на 14.01.25 в 14:35
Пешеходната пътека на Севастопол (бул.Княз Борис Първи) във Варна на 02.11.2018 г.

Дали пространството около "Севастопол" да бъде пешеходно?

Пространството в района на „Севастопол“ да се превърне в изцяло пешеходна зона без автомобилен и автобусен трафик.  Тази възможност разглежда общинската администрация, сподели идеята в личния си профил във Фейсбук кметът Благомир Коцев. „Там може да се обособи нов голям градски площад, подобен по размери на площад „Независимост“. Поисках..

обновено на 14.01.25 в 14:17
архив

Почти 11 процента от населението на община Балчик отбелязва днес Ромската нова година

Такива е статистиката в доклада на Община Балчик за извършените дейности в изпълнение на Областната стратегия за интегриране на ромите за периода 2021-2030 година. Там е записано, че по постоянен адрес в община Балчик живеят 16 243-ма жители, от които в Балчик – 9379 души и 6962 в селата. Въпреки тези официални числа, по махалите и селата..

публикувано на 14.01.25 в 14:14

Промените в бюджета притесниха и експерт-счетоводителите

Предложените промени в държавния бюджет поставят правенето на бизнес в България в неконкурентно положение, това посочват в свое становище от Института на дипломираните експерт-счетоводители в България (ИДЕС). За Радио Варна темата коментира председателят на професионалната организация Илия Илиев. Един от основните казуси в предложенията..

публикувано на 14.01.25 в 13:08

Варненският зоопарк разсели 10 елена в Източните Родопи

Десет млади индивида от вида Елен лопатар (Dama dama) бяха разселени от екипа на Общинско предприятие „Зоопарк-СЦ“, съобщават от общинския пресцентър. Животните са собственост на зоопарка, развъдени са там и са освободени в местността около с. Черничино, община Ивайловград. Процесът по подготовката отне 8 месеца, след като през месец март 2024 г. се..

публикувано на 14.01.25 в 11:14

Василица празнуват ромите на 14-ти януари

За ромския етнос по света днес е празник. Денят на Банго Васил, в превод „Куцият Васил“ или още ромската Нова година.  О тбелязва се в деня на Свети Василий по стар стил от ромите в България, а също и в Сърбия, Северна Македония. Това е най-важният ромски празник и се отбелязва както от православните, така и от ромите мюсюлмани. Василица..

публикувано на 14.01.25 в 06:54