Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво сънуват скакалците в стиховете на Александър Габровски?

| обновено на 27.03.21 в 09:47

Александър Габровски обича да наблюдава света около себе си и да търси естеството на нещата. Възприятията си той събра в стихосбирка, редактирана от Георги Господинов. В книгата ученикът от варненската  I ЕГ споделя наблюденията си, че всичко край нас става все по-крехко, по-тънко. Редактор на стихосбирката е писателят Георги Господинов, а заглавието на книгата е "И скакалците сънуват". 

Габровски е роден във Варна през 2002 г. Рисува, прави изложби, занимава се със съвременен танц, участва в кино-клуб. Пише от 10-годишен и членува в литературния клуб "Касталия". Печелил е редица национални литературни конкурси за ученици, сред които първи награди от "Петя Дубарова" (2017, 2020), специалните награди "Стоян Михайловски" (2018, 2019) и "Морето, морето, морето...". Автор е на стихосбирката "Истории от други светове" (2018). През 2018/2019 печели националната стипендия "С усилия към звездите" към фондация "Културни перспективи". 

За новата си книга Александър Габровски разказва пред Светлана Вълкова.

Най-после сме с добра новина за новата книга на Александър Габровски. Сякаш закъсня малко излизането й.

Не бързахме с Георги Господинов. В началото целта беше да науча и прочета повече неща. Работехме над самите стихотворения, а не толкова върху създаването на продукт. После се събраха достатъчен брой неща, които са подходящи да бъдат отпечатани.

Как изглежда тази книга?

Корицата е на Иво Рафаилов. В момента, в който я видях, почувствах, че това е правилната корица. Има една статуя на човек, който е скръстил ръце и легнал, все едно спи  на чин и сънува. Даже приятели ми казаха, че малко прилича на мен.

Надявам се, че не прекарваш по този начин последната си учебна година?

Да, понякога и така я прекарвам. Но като цяло аз държа да е с не толкова ярки цветове и ми харесва, че е сива, а заглавието е в зелено.

Заглавието е „И скакалците сънуват”. Какво включи в тази книга след толкова редакторска работа и изчакване?

Много неща. Тя е много разностранна. Има по-дълги и по-къси творби на всякаква тема. Даже в известен смисъл си противоречат едни с други, но на мен това ми харесва.

В какъв смисъл си противоречат?

Не си пасват. Аз така мисля. Все едно, че не са писани от един и същи човек. Сякаш някакви различни личности в мен са писали.

Това са само стихотворения или имаш и проза?

Само стихотворения.

Ти имаш интерес към естеството на нещата. Продължава ли тази линия и тук?

Да, така е. Това е като основна насока.

Освен скакалци, какво има още?

Ние се чудехме между „Скакалците сънуват” и „Изтъняването на света”. Второто заглавие всъщност е на стихотворение, в което е идеята, че всичко става по-крехко, чувствително, по-тънко. Има много стихотворения за животни, за детайли и явления в света.

Обичаш да наблюдаваш света. Какво откриваш в него в това пандемично време?

Аз лично си представям, че няма пандемия. В ума си аз си мисля за други неща. Отвличам се от тази мисъл, защото иначе ме тревожи. По време на пандемията също се наблюдава изтъняване на света. Има много противоречия, нещата стават много объркани.

Каква е причината светът да изтънява?

Това е част от еволюцията на човека. Границите изтъняват.

Най-важният въпрос, който и ти задаваш, е какво всъщност сънуват скакалците. Имаш ли отговор на този въпрос?

Има отговор в стихосбирката. Да, скакалците сънуват, че са хора, а хората, че са скакалци. Човек винаги търси това, което не му е присъщо.

А какво сънува Александър Габровски?

Имах един много красив сън, в който пътувах в подводен трамвай под Черно море. Виждаше се как фаровете на трамвая осветяват дъното, водораслите, скалите, всякакви неща.

Записваш ли тези сънища или те просто раждат стихотворения?

Да, записвам ги, но не винаги раждат стихотворения.

"В българската поезия внезапно влизат безумно млади и непредвидими поети, пише Господинов. Те преобръщат с лекота гледните точки, четат ни през гълъби, кучета и сънуващи скакалци, заключват в най-малкия музей на света най-голямата прашинка. И със същата непосилна лекота говорят за изтъняването на света. Истинска радост е да откриеш и работиш с такъв поет. Прочетете тези стихове, името ще запомните сами"! А разговорът на Светлана Вълкова с Александър Габровски продължава с поезия и малко житейска проза.

Сега какво друго те занимава?

В практически жизнен план ме занимава кандидатстването ми в университет. Ще уча трансдисциплинарни изкуства във Виена. Това включва всякакви похвати, визуални изкуства, писане на текст. Но думите са моята котва.

Как работихте по книгата с Георги Господинов?

Като редактор не е спирал моята специфична насока. Аз например бях склонен да използвам много епитети и да обяснявам разни неща. А той ме научи да оставам по-загадъчен и да се дистанцирам. Аз постоянно се променям. Някои хора не харесват промените, а аз ги обожавам. Смятам, че това е хубаво. Хубаво е да имаш стил, но аз обичам да прекрачвам стила. Всички казват, че трябва да изградя свой почерк, но аз казвам, че не трябва да робуваме на него. Георги Господинов е една съкровищница. Като започне да говори за произведения, които дори не съм чувал, ми става много интересно и ме кара да искам да знам повече.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Marco Mendoza (екс-WHITESNAKE, екс-THIN LIZZY, екс-THE DEAD DAISIES): Да живее рокендролът

Интервю с Marco Mendoza (екс-WHITESNAKE, екс-THIN LIZZY, екс-THE DEAD DAISIES) Басистът Marco Mendoza е бил част от групи като BLUE MURDER, THIN LIZZY, WHITESNAKE, BLACK STAR RIDERS, THE DEAD DAISIES, JOURNEY. Работил е с Ted Nugent, Bill Ward, John Sykes, Tommy Shaw, Tim "Ripper" Owens и кой ли още не, и кой ли още да. На 22 и 23 декември..

публикувано на 18.12.24 в 09:26

Изложба на Кирил Стефанов и Даниел Колев

На 15 декември, неделя, в пространството за изкуство „Ателието“, двама млади автори представиха съвместна изложба живопис, рисунка и фотография. Това са Кирил Стефанов и Даниел Колев. Двамата са приятели от години. За съвместната им проява са избрали името „Изложба“. Нищо повече и нищо по-малко, както твърди Кирил Стефанов. "Той показва фотографии от..

публикувано на 18.12.24 в 08:00

След успеха на "Гунди": Силна година за българските киносалони

Силна година изпращат българските киносалони. Това се дължи до голяма степен и на успеха на филма "Гунди - легенда за любовта", излязъл в средата на октомври. Това обобщи за Радио Варна  председателят на Асоциацията на българските киносалони Божидар Илиев. Той   е съсобственик на новата киноверига, която ще отвори врати във Варна на 21 декември. Деветте..

публикувано на 17.12.24 в 10:28
Иван Костов

Иван Костов: Ако проектобюджетът за 2025 година бъде приет, ни очаква втора Виденова зима

Ако проeктобюджетът за 2025 година бъде приет, следващата година дефицитът ще нарасне лавинообразно, бедните ще станат още по-бедни, а богатите - по-богати. Такава прогноза направи Иван Костов - бивш министър на финансите и бивш министър-председател. Той сравни ситуацията с 1994 година и времето на правителството Жан Виденов, когато по думите му е..

публикувано на 16.12.24 в 18:45

Детският учител има отговорната задача да насърчава децата да творят

Помагалото „Феноменът художествена деформация в детското изобразително творчество" – научно издание, предназначено за учители от специалността „Предучилищна и начална училищна педагогика“, както и за широк кръг читатели, излезе на бял свят, след като в средата на тази година от общинския бюджет на Балчик бяха отпуснати средства за издаването му...

публикувано на 16.12.24 в 08:15

Михаил Луков, ПП/ДБ: Няма яснота с милионите, които отиват към фирма "Градски транспорт"-Варна

Няма ясна представа какво се случва със средствата, отпускани за общинското предприятие „Градски транспорт“, каза за обзорното предаване „Позиция“ общинският съветник от ПП/ДБ Михаил Луков. Според него одитът на дружеството е описал една позитивна картина, която не отговаря на действителността. „Има много критики към ТАСРУД, но те си изпълняват..

публикувано на 14.12.24 в 15:34
Пламен Димитров

Пламен Димитров, КНСБ: Ако бюджетът за 2025 година не бъде приет до 19 януари, държавата ще блокира

Обяснението на синдикалния лидер на КНСБ Пламен Димитров защо имаме такава предложена макрорамка на бюджет 2025-та е, че вината е на депутатите, които тази пролет гласуваха единодушно разходи, които сега се питат "от къде са?".   В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция" той припомни, че тогава те са гласували изменение на закона на МВР,..

публикувано на 14.12.24 в 14:57