Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красотата на подводната фотография през обектива на Пламена Милева

12
Под водите на Тенерифе с модел Jessica Avellaneda Aristy
Снимка: Пламена Милева

Пламена Милева, един от най-добрите подводни фотографи у нас, е родена във Варна.

През 2001 година завършва факултета по Изкуства към Великотърновския университет „ Св. Св. Кирил  Методий“. Имено тази художествена база изиграва своето възлово значение в светоусещането й като творец.

Пламена споделя, че нейният вътрешен свят винаги е бил приказен и красив. Затова и подводната фотография по-късно се появява като перфектен изказ на тази творческа потребност за създаване на красота.

„Във водата светлината рисува сенки като в живописна картина, човешката фигурата изпада в безтегловност и хармонично с целия подводен свят се свързва с необичайната мистичност. Приказните сюжети са своеобразен опит за моето бягство от действителността, в свят различен от този, в който живея, за да запазя духа си на творец.“

Дебютът в подводната фотография Пламена Милева поставя преди 10 години, когато най-трепетните си чувства като майка запечатва в подводна басейнова фотосесия с тримесечния си син. Именно този тип фотография се оказва най-голямото предизвикателство, признава тя, което в последствие й донася над 50 приза в световни конкурси.

Първите подводни фотографии, които тя заснема са направени на принципа на апнея (с поемане и задържане на дъха) в Черно море – България, Гърция и Турция.

2013 година тя печели първо място в престижния конкурс за подводна фотография Ocean Art, със снимка с модел, заснета в нашето Черно море.  За да продължи да се развива и снима в дълбоки води по света, Пламена става сертифициран водолаз по системата Padi. Същата година участва в Световен конкурс по подводна фотография, който се  осъществява в реално време в Ейлат, Израел и печели трето място в категорията с модел със сет от 5 снимки, както и специалната награда на кмета на града за нейната снимка с „Космическа медуза“. За тази композицията тя се готви месеци наред преди състезанието. Подготвя стайлинг с вградено лед осветление, което да имитира биолуминесценцията на медузите нощем. В конкурса, Пламена осъществява и своите първи дълбочинни фотосесии с модел на около 18 метра, а мястото е потъналият кораб Satil Wreck.

2015 година Пламена Милева заминава за Тенерифе, Канарски острови. В продължение на няколко месеца тя осъществява серия от подводни фотосесии с най-успешния си модел Jessica Aristi. Сред тях са снимки с костенурки, скатове, в подводни пещери и на потънали кораби.

Зад красивите фотографии тя твърди, че се крие успешната работа на един цял екип и специално благодари на половинката си Юлиян Недев, който първи в България започва да се занимава с подводна модна фотография.

„Най-голямото предизвикателство се оказа сесията с модел в сватбени одежди, коленичил в молитвена поза пред статуята на Virgendel Carmen, потопена на 32,70 метра дълбочина на остров Тенерифе“, казва тя. „Сбъднах една от поредните свои подводни мечти без да предполагам, че тази сесия ще се окаже за момента и най-дълбоката направена такава в света", разказва Пламена.

Богатата флора и фауна на Тенерифе дават възможност на Пламена да обогати познанията си извън сферата на фотографията с модел. Тя снима красотата на Тенерифе в „света на мълчанието“ и тези снимки в последствие също печелят много призови места в световни конкурси.

Към Тенерифе тя се връща още веднъж през следващите години. Следват пътешествия и още много нови подводни фотографии в Египет, Бали, Гърция, Кипър и по нашето Черноморие. Сред българските подводни модели Ина Димитрова ( жената с втори в света резултат по дълбочинно техническо гмуркане), е сред нейните любими.

Днес подводна фотографска страст Пламена Милева често пъти обвързва с поръчкови имиджови фотосесии на модни брандове и частни клиенти за сватбени, артистични, бременни или детски фотосесии.

Само за последната 2020 година, Пламена обогатява колекцията си с още 3 престижни световни отличия:

Първо място в състезанието по подводна фотография - Ocean Geographic с фотография на много рядко създание наречено Pyrosoma Atlanticum, заснето във водите на остров Тенерифе.

Следва първо място за фотография с модел в състезанието Underwater Photo Marathon. А в Donostia-SanSebastián в Испания  за сет от снимки тя печели призът за най-добра жена подводен фотограф.


Снимки: Пламена Милева - личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев

Политологът Ивайло Илиев: Хоризонтът на управление на този кабинет може и да не е толкова кратък

Със сигурност предлаганият кабинет "Желязков" ще започне с крайно ниско доверие. Поради липса на политическа алтернатива обаче, хоризонтът на управление може и да не бъде толкова кратък. Това коментира в предаването на Радио Варан Post Factum политологът Ивайло Илиев. Според него сметките могат да се объркат, ако партия "Величие" влезе в парламента. В..

публикувано на 15.01.25 в 18:40

КТ "Подкрепа" започна подписка за връщане на клас "прослужено време" на държавните служители

Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..

публикувано на 15.01.25 в 08:30

Христина Набошни: 2025-а е много подходяща за посещение на Китай

2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко.  Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..

публикувано на 14.01.25 в 07:30

„Неизчезващите“ - открит урок на киношкола „Братя Люмиер“ във Варна

Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино.  На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..

публикувано на 13.01.25 в 08:25
Станислав Стоянов, депутат от

Евродепутатът Станислав Стоянов: Шенгенското пространство е инструмент от друго време и създаден при други нужди и реалности

Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..

публикувано на 11.01.25 в 13:45

Специализациите на лекарите продължават да са дефицитни

До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..

публикувано на 10.01.25 в 09:36

Влад Уласевич (JINJER): Най-важният албум е винаги следващият

Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..

публикувано на 10.01.25 в 08:20