Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Красотата на подводната фотография през обектива на Пламена Милева

12
Под водите на Тенерифе с модел Jessica Avellaneda Aristy
Снимка: Пламена Милева

Пламена Милева, един от най-добрите подводни фотографи у нас, е родена във Варна.

През 2001 година завършва факултета по Изкуства към Великотърновския университет „ Св. Св. Кирил  Методий“. Имено тази художествена база изиграва своето възлово значение в светоусещането й като творец.

Пламена споделя, че нейният вътрешен свят винаги е бил приказен и красив. Затова и подводната фотография по-късно се появява като перфектен изказ на тази творческа потребност за създаване на красота.

„Във водата светлината рисува сенки като в живописна картина, човешката фигурата изпада в безтегловност и хармонично с целия подводен свят се свързва с необичайната мистичност. Приказните сюжети са своеобразен опит за моето бягство от действителността, в свят различен от този, в който живея, за да запазя духа си на творец.“

Дебютът в подводната фотография Пламена Милева поставя преди 10 години, когато най-трепетните си чувства като майка запечатва в подводна басейнова фотосесия с тримесечния си син. Именно този тип фотография се оказва най-голямото предизвикателство, признава тя, което в последствие й донася над 50 приза в световни конкурси.

Първите подводни фотографии, които тя заснема са направени на принципа на апнея (с поемане и задържане на дъха) в Черно море – България, Гърция и Турция.

2013 година тя печели първо място в престижния конкурс за подводна фотография Ocean Art, със снимка с модел, заснета в нашето Черно море.  За да продължи да се развива и снима в дълбоки води по света, Пламена става сертифициран водолаз по системата Padi. Същата година участва в Световен конкурс по подводна фотография, който се  осъществява в реално време в Ейлат, Израел и печели трето място в категорията с модел със сет от 5 снимки, както и специалната награда на кмета на града за нейната снимка с „Космическа медуза“. За тази композицията тя се готви месеци наред преди състезанието. Подготвя стайлинг с вградено лед осветление, което да имитира биолуминесценцията на медузите нощем. В конкурса, Пламена осъществява и своите първи дълбочинни фотосесии с модел на около 18 метра, а мястото е потъналият кораб Satil Wreck.

2015 година Пламена Милева заминава за Тенерифе, Канарски острови. В продължение на няколко месеца тя осъществява серия от подводни фотосесии с най-успешния си модел Jessica Aristi. Сред тях са снимки с костенурки, скатове, в подводни пещери и на потънали кораби.

Зад красивите фотографии тя твърди, че се крие успешната работа на един цял екип и специално благодари на половинката си Юлиян Недев, който първи в България започва да се занимава с подводна модна фотография.

„Най-голямото предизвикателство се оказа сесията с модел в сватбени одежди, коленичил в молитвена поза пред статуята на Virgendel Carmen, потопена на 32,70 метра дълбочина на остров Тенерифе“, казва тя. „Сбъднах една от поредните свои подводни мечти без да предполагам, че тази сесия ще се окаже за момента и най-дълбоката направена такава в света", разказва Пламена.

Богатата флора и фауна на Тенерифе дават възможност на Пламена да обогати познанията си извън сферата на фотографията с модел. Тя снима красотата на Тенерифе в „света на мълчанието“ и тези снимки в последствие също печелят много призови места в световни конкурси.

Към Тенерифе тя се връща още веднъж през следващите години. Следват пътешествия и още много нови подводни фотографии в Египет, Бали, Гърция, Кипър и по нашето Черноморие. Сред българските подводни модели Ина Димитрова ( жената с втори в света резултат по дълбочинно техническо гмуркане), е сред нейните любими.

Днес подводна фотографска страст Пламена Милева често пъти обвързва с поръчкови имиджови фотосесии на модни брандове и частни клиенти за сватбени, артистични, бременни или детски фотосесии.

Само за последната 2020 година, Пламена обогатява колекцията си с още 3 престижни световни отличия:

Първо място в състезанието по подводна фотография - Ocean Geographic с фотография на много рядко създание наречено Pyrosoma Atlanticum, заснето във водите на остров Тенерифе.

Следва първо място за фотография с модел в състезанието Underwater Photo Marathon. А в Donostia-SanSebastián в Испания  за сет от снимки тя печели призът за най-добра жена подводен фотограф.


Снимки: Пламена Милева - личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Биляна Раева: И магьосник да стане управител на Градски транспорт няма да обърне тенденцията дружеството да е на загуба

Общинската фирма „Градски транспорт“ продължава да е на загуба, при тези обстоятелства и магьосник да стане управител няма да обърне тенденцията. Това каза в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ общинският съветник от ГЕРБ/СДС Биляна Раева. По думите и, общинският съвет продължава да е принципал на дружество „Градски транспорт“, но..

обновено на 14.07.24 в 10:40

Арх. Михий ван Дрийш: Крайбрежната алея във Варна не трябва да изглежда като автомобилна улица

Решенията за оползотворяване на морския бряг в градовете трябва да се основават на природата, смята главният архитект на Грьонинген в Кралство Нидерландия Михий ван Дрийш. Паркът и плажната ивица във Варна са уникални. Крайбрежната алея не трябва да изглежда като автомобилн аулица, а да бъде по-удобна за пешеходци и велосипедисти, както и да..

публикувано на 13.07.24 в 16:15
Петра Димитрова

Изложбата на Петра Димитрова - протест срещу консуматорството в съвременното общество

Летният сезон в Галерия A&G Art Meeting, Варна,  продължава със самостоятелна изложба живопис на една млада художничка – Петра Димитрова.  Все още в началото на творческия си път, Петра вече е разпознаваем автор, който изгражда собствен, провокативен стил на изразяване. Познаваме от предишни нейни представяния интереса и към..

публикувано на 12.07.24 в 08:10
Симеон Димов и Хенри Ескелинен

Симеон и Хенри - новите лица на Варненския театър

Две нови лица ще виждат любителите на театралното изкуство във Варна. Част от трупата на Драматичен театър "Стоян Бъчваров" от това лято са Симеон Димов и Хенри Ескелинен. Във визитката на 26-годишния Симеон е записано, че е роден в Бургас, където през 2016 завършва Националното училище за музикално и сценично изкуство "проф. Панчо Владигеров" със..

публикувано на 11.07.24 в 08:00

Писателката Ина Иванова: Изкуството има силата да ни връща базовите човешки настройки

„Не тръгва ли понякога времето срещу търсача, не му ли показва на ъгъла част от лицето си, не разкрива ли в дребна ежедневна случайност забулените следи на предстоящото?  А не е ли любовта единственият възможен начин да прекосиш живота?" Новата книга с разкази на Ина Иванова "И винаги любовта" бе представена пред четящата публика във Варна...

публикувано на 10.07.24 в 08:05
Елина Райнова, Сдружение ЗА ТЕБ - Варна

Сдружение ЗА ТЕБ: Да влезем в обувките на другия и да решаваме проблемите заедно

На 9 юли Сдружение „ЗА ТЕБ“ кани варненци и гостите на града да се включат в едно различно спортно събитие с вход свободен. По време на „Щък тук-там: Адаптирай се!” всеки, който желае, ще има възможност да наблюдава и да участва в спортни дейности, адаптрани за хора с увреждания.  В рамките на 10 часа – от 11 сутринта до 21ч. вечерта, ще бъдат..

публикувано на 09.07.24 в 07:00
Атанас Хранов

Художникът Атанас Хранов: ... И да лети дирижабълът по-нагоре към по-светли места

Най-новите произведения на талантливия художник Атанас Хранов от 3-ти юли до 7-ми август 2024 г. са в изложбеното пространство на Галерия „Папийон“ във Варна.  Неговите идеи, копнежи, „вероятни пейзажи“ и „чезнещи лица“ са събрани в изложба живопис, наречена "Дирижабъл". Приключението, в което ни въвлича този великолепен творец, е..

публикувано на 08.07.24 в 08:00